Abyste si mohli užívat azurovou vodu v bazénu po celé léto, je potřeba bazén na sezónu připravit. Čištění bazénu vyžaduje několik základních pravidel, aby byl zbaven všech nečistot. Jaké práce vykonat před dopuštěním vody a jak ji po zimním období upravit? Přinášíme vám jednoduchý návod na čištění bazénu po zimním období.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Manuální čištění
Z bazénu sundejte plachtu a připravte se na důkladný úklid. Z vody odstraňte vše, co nepatří do bazénu. Plastové lahve, které přes zimu zabraňují zamrznutí, plováky, listí a vše co v bazénu nemá co dělat. Vodu v bazénu odpusťte na požadované množství. Bazénovou síťkou odstraňte i ty nejdrobnější nečistoty ze dna, jako například hmyz, jehličí, drobné větvičky.
Čištění stěn bazénu
Důležitá je také očista stěn bazénu a všech povrchů. Na to se vám bude hodit speciální kartáč, houbička nebo bazénový čistič. Dbejte na odstranění nečistot, které se objevily zvenčí na stěnách, abyste zabránili jejich nanesení do bazénu a tím pádem i znečištění vody. Usazeniny na dně odstraňte bazénovým vysavačem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Filtrace a příslušenství
Při odzimování je potřeba věnovat pozornost také technice. Zkontrolujte filtraci a pořádně ji propláchněte. Filtrační písek je potřeba každé dva roky měnit, špinavý a starý písek ztrácí účinnost. Pak lze filtrační jednotku zapojit. Následně připojte veškeré příslušenství, ohřev vody v bazénu, dávkovače bazénové chemie a další. Důkladně zkontrolujeme veškeré těsnění.
Jak dlouho filtrovat bazén?
Nakonec doplňte vodu na požadovanou hladinu pro provoz bazénu, do úrovně středu odtokové příruby a začněte s filtrací. Pokud napouštíte bazén vodou ze studny, použijte regulátor tvrdosti, ten sníží tvrdost vody a odstraní z vody minerály, kvůli kterým se voda zakaluje. Následně nepřetržitě 24 hodin filtrujte. Nakonec musíte změřit hodnoty vody.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Čištění vody v bazénu – bazénová chemie
Po napuštění vody do bazénu, aby byla voda křišťálově čistá, je potřeba zkontrolovat a upravit její pH. Po zimě vám s kaly pomůže chlór, který vodu zbaví nečistot, jako jsou řasy a bakterie. Poté můžete zapojit filtraci minimálně na dva dny. K měření vody po zimě jsou vhodné testovací proužky 5v1, díky kterým zjistíte, například tvrdost vody, obsah chloru a zda je pH vody v požadovaném rozmezí, ideální hodnoty jsou mezi 7,2–7,6. V případě nutnosti budete moci vodu upravit. Pokud je pH vody nízké, nebo naopak vysoké, použijte přípravek sloužící ke zvýšení či snížení hodnoty.
Abyste vodu udrželi čistou, umístěte do plováku chlorovou tabletu. Volte tablety 5v1, které obsahují také vločkovač – shlukovač nečistot, přípravek proti řasám a dezinfekci.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak na zabarvenou vodu?
Po odzimování může voda v bazénu po dopuštění a použitím chemie změnit barvu. V tom případě nechtě běžet filtraci delší dobu a po každém cyklu ji důkladně propláchněte. Použít můžete také již zmíněný
vločkovač, který sráží nečistoty do shluků, které snadno vysajete nebo odfiltrujete.
Bazén je nyní připravený na sezónu a vy si můžete užívat při koupání zářivě čistou vodu.
Článek Jak správně vyčistit bazén po zimě se nejdříve objevil na České návody.