Nabíjecí, neboli sekundární baterie napájí přenosné elektronické zařízení. Vzhledem k době jejich nabíjení a relativně rychlému samovybíjení, nejsou vždy nejvhodnější a mnohdy se vyplatí využít alkalické neboli primární baterie. Přestože stále více přístrojů čerpá energii z vlastních typů nabíjecích baterií, své uplatnění stále najdou i univerzální tužkové a mikrotužkové články. Na co se při výběru zaměřit? Důležitý je i výběr správné nabíječky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nabíjecí baterie jsou spolehlivým zdrojem energie a nejnovější typy překonají i ty nejlepší alkalické baterie, zejména při použití v zařízeních s vysokým odběrem. Na trhu je stále více typů, najdeme i baterie vyšší kapacitou a lepším poměrem cena/výkon.
Nejrozšířenějším druhem samostatných nabíjecích baterií jsou nikl-metal hydridové (NiMH) články. Jsou nejméně náchylné k tzv. ztrátě paměti a mají omnoho lepší poměr výkonu k hmotnosti než NiCd. Odolnost vůči klimatickým podmínkám je však horší (jen do – 10 °C). Použití mají podobné jako NiCd akumulátory.
Starší nikl-kadmiové (NiCd) akumulátory nemají tzv. paměťový efekt a dochází tak k ztrátě paměti. Výhodou těchto akumulátorů je jejich schopnost reagovat i v extrémních klimatických podmínkách (i do – 40°C). Používají se například v kamerách, vysílačkách, bezdrátových telefonech.
Ve spotřební elektronice spoléhající na vlastní baterie jsou dnes nejpoužívanější lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory. Li-Ion baterie nepodléhají tzv. ztratě paměti, ale má tendenci rychleji se vybit při konci životnosti.
Nenabíjecí alkalické baterie využívají chemické reakce zinku (Zn) a oxidu manganičitého (MnO2). Tento typ už téměř zcela vytlačil starý typ zinko-uhlíkový, které mají v porovnání s nejrozšířenějšími alkalickými bateriemi nízkou kapacitu. Spotřebitelům může způsobovat mírné potíže recyklace alkalických baterií, které se musí kvůli vysokému obsahu neželezných kovů a ve vodě rozpustných chloridů vyhazovat do sběrných míst.
Pokud potřebujete baterie, které mají dlouhou provozní dobu, například do digitálního fotoaparátu, vyplatí se koupit lithiové baterie. Mají největší kapacitu při vybíjení vyšším proudem, delší životnost, nižší hmotnost a jsou spolehlivé i při teplotách pod bodem mrazu. Nevýhodou je, že jsou poměrně drahé a méně dostupné.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kapacita
Při výběru tužkových baterií je dobré dbát na co nejvyšší kapacitu, čím vyšší je, tím déle vydrží. Kapacita nabíjecích baterií je uváděna v miliampér hodinách (mAh). Nízkokapacitní baterie jsou zpravidla levnější, ale je třeba je častěji dobíjet. Vysokokapacitní akumulátory však za svou výdrž platí daň v podobě omezeného počtu nabíjecích cyklů.
Samovolné vybíjení
Nepoužívané baterie trpí ztrátou energie. Nenabíjecí alkalické články přijdou ročně jen o 1 až 2 % kapacity, u nabíjecích baterií se ztráta pohybuje v rozpětí 10 až 30 % kapacity měsíčně.
Běžné nabíjecí baterie, musíte je před použitím nabít. Některé baterie jsou dodávány již částečně přednabité, znamená to, že jsou ihned po zakoupení připraveny k použití. Nicméně i tyto typy nebudou přednabity na 100 % – záleží na době, po jakou ležely v regálu. Jsou sice navrženy tak, aby samovolným vybíjením trpěly méně, ale ke ztrátám přesto dochází.
Nabíjecí baterie jsou vhodné do zařízení, která používáte pravidelně a intenzivně, jako jsou přehrávače MP3, fotoaparáty nebo bezdrátové myši, herní konzole – je to finančně výhodnější a ekologicky šetrnější.
Naopak do zařízení, která používáte jen občas, nebo je dlouhodobě skladujete, jsou vhodnější alkalické (a tedy nenabíjecí) baterie. Netrpí samovolným vybíjením, takže je můžete používat i měsíce po zakoupení. Proto jsou vhodné třeba do dálkových ovládání, hodin, kalkulaček. Tato zařízení odebírají jen velmi málo energie a nabíjecí baterie se v nich samovolně vybijí.
Nabíjecí baterie nepoužívejte v hračkách, které si berou děti do postele. Pokud dojde ke zkratu baterií, mohou dosahovat vysokých teplot a může dojít i k uvolnění nebezpečných látek z jejich nitra. Děti by se mohly popálit. Varování výrobců před zkratováním baterií je třeba brát velmi vážně.
Pokud se baterie už nehodí do energeticky náročnějších zařízení, využijte jí v hodinách nebo v dálkovém ovladači, na jejichž napájení má ještě dostatek energie.
Recyklace, sběrné boxy
Ze starých baterií se uvolňují těžké kovy a další nebezpečné látky. Díky recyklaci lze většinu těchto kovů znovu použít, a to nejen při výrobě baterií. Všechny typy baterií používané v domácnosti je možné odevzdávat na určených sběrných místech. Zákon všem prodejcům elektroniky nařizuje tzv. systém zpětného odběru. V praxi to znamená, že každý prodejce baterií je musí také zdarma vybírat. Odevzdat baterie můžete v jakékoli prodejně a bez ohledu na to, kde jste je koupili. Sběrných míst najdete po celé České republice tisíce. Baterie vybírají nejen obchody s elektronikou, ale i prodejny s potravinami, hobby centra, drogerie i na úřadech. Výjimka platí pouze pro hotely, restaurace a čerpací stanice.
Sběrem baterií a akumulátorů se aktivně zabývají i společnosti ECOBAT s.r.o. a Rema Battery, s.r.o. Ty mají v obchodech a institucích po celé republice rozmístěny boxy, do kterých je možné použité články vhazovat. Na stránkách obou firem je k dispozici kompletní a aktualizovaný přehled odběrných míst.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nabíječky
K prodloužení životnosti nabíjecí baterie dopomůže správná nabíječka.
U klasických nabíječek si musí každý uživatel sám hlídat nabíjecí proces, neboť takovéto nabíječky nemají ochranu proti přebíjení baterií a neindikují svůj stav nabíjení. Nabíjecí proud je zde kolem 200 mAh u článků AA a cca 100 mAh u článků mikrotužkových. Doba nabíjení je u článků s kapacitou 2000 mAh kolem čtrnácti hodin.
Další kategorií jsou nabíječky inteligentní s automatickým vypnutím nabíjení baterií a přepnutím do udržovacího režimu, kde se sníží po ukončení nabíjení proud a články se jen udržují nabité. Typický čas nabití je pro ně 1 – 5 hodin. Nabíječky baterií s časovačem mají v sobě zabudovanou LED diodou, která se po uplynutí určitého času přepne na jinou barvu. Sortiment nabíječek se liší také v počtu (pro 2, 4 nebo 8 baterií) a velikosti nabíjecích kanálů.
Užitečné funkce
Nabíječky baterií s časovačem mají v sobě zabudovanou LED diodou, která se po uplynutí určitého času přepne na jinou barvu. V ideálním případě má každá baterie vlastní kontrolku. Jiné modely jsou osazeny displeji, na kterých lze kromě stavu baterií zobrazovat různé další informace.
Pokud chcete dobíjet baterie na cestách, poohlédněte se po nabíječce s možností nabíjet přes autoadaptér.
Nabíječky, kterým se raději vyhněte
Nedoporučují se modely nabíječek, které nabíjejí pokud nejsou vytaženy ze zásuvky. Dále typy nabíječek, které kontrolují nabíjecí proces pouze časovačem, po uplynutí pevně dané doby přestanou nabíjet.