Sušit prádlo v zimě není žádný med. Kdo nemá doma sušičku nebo sušárnu, je během zimy odkázán na sušení prádla v domácích podmínkách. Na sušák s prádlem dáte sotva dvě vyprané pračky prádla, které potom schne i několik dní. Vyprané prádlo pak často zatuchne a můžete ho prát znovu. Přítomnost mokrého prádla také zvyšuje vlhkost vzduchu v místnosti, což může způsobit tvorbu plísní. I když se to zdá být problém, není to tak složité, poradíme vám, jak sušit prádlo v bytě tak, aby vám byt nezačal plesnivět.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Správné umístění sušáku
Pokud musíte v zimě prádlo sušit v bytě, je nejdůležitější výběr správného místa.
Prádlo nesušte v koupelně, ve které neustále zůstává vlhký vzduch po koupání či sprchování a nemá dostatečně velké okno na větrání. Mokrá prádlo se nedoporučuje sušit ani v obýváku a ložnici, kde tráví člověk nejvíce času. Vlhkost a aviváž se postupně odpařují, což může mít za následek alergické reakce a vznik plísní. Právě na to byste měli dbát při výběru vhodné místnosti pro sušení prádla. Neměli byste dávat sušák s mokrým prádlem příliš blízko ke zdi, ani k topnému tělesu. Místnost musí být větratelná, vytápěná a co nejméně frekventovaná, což může být v panelovém bytě problém. V tom případě dejte věšák tam, kam se vejde a dodržujte následující zásady.
Volte vysoké otáčky
Aby se v místnosti drželo co nejméně vlhkosti, je potřeba, aby bylo prádlo dostatečně vyždímané. Pokud to druh praného materiálu dovoluje, nastavte při odstřeďování co nejvyšší otáčky. Jinak se snažte s ohledem na choulostivost některých materiálu nastavit maximum otáček, které jde. Sušák nedávejte ke stěně, ale tak aby kolem mohl proudit vzduch. Nedávejte ho ani k topení, snížila by se tak teplota v celé místnosti a docházelo by k rosení oken a vzniku plísní v jejich okolí. Proto nedávejte mokré oblečení ani na topení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Extra ždímání navíc
Věci jako je povlečení, ručníky či džíny, jsou vyrobené z materiálů, které lehce snesou pár otáček navíc. Pozor si dávejte na oblečení z jemnějších materiálů a nezapomeňte se vždy řídit pokyny na výrobku. Věci, které perete na jemný program, mají tendenci vstřebat více vody. Při vyndávání z pračky z nich jedním rychlým švihem, jako při prášení koberců, vytřeste nadbytečnou vodu. Je to takový obyčejný domácí recept, ale zaručeně funguje.
Správné zavěšení
Sušák by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešla minimálně jedna vypraná várka prádla. Pro rodinu z dětmi jsou vhodné rozkládací sušáky, které mají k dispozici velkou sušicí plochu. Prádlo na sušák skládejte tak, aby se jednotlivé kusy vzájemně nedotýkaly. Pokud sušíte v bytě prádlo často, popřemýšlejte o nákupu odvlhčovače, který zachytí vlhkost a sníží riziko vzniku plísní.
Častěji větrejte
Větrání a čerstvý vzduch jsou v zimě stejně důležité, jako v létě. Pravidelné větrání a tím i cirkulace vzduchu zamezí vzniku plísní a zároveň urychlí usychání prádla. Prádlo po vyprání a slabém odstředění může obsahovat 2 až 3 litry vody. Ve vzduchu navíc bude i vypařený prací prostředek a aviváž, což není také zrovna nejzdravější. Pokud zrovna sušíte prádlo, měli byste větrat ještě víc, protože se chcete zbavit nadbytečné vlhkosti ve vzduchu.
Mráz prádlu nevadí
Pokud máte balkon, dvorek či zahradu, můžete sušit prádlo venku. Mráz prádlu nevadí. Během zmrazení vlhkost sublimuje, tzn., že voda uvnitř prádla zmrzne a poté led přejde do plynového skupenství a odpařuje se. Oproti sušení doma bude prádlo i pěkně vyvětrané a zbavené veškerých bakterií. Ne vždy je sušení venku ideálním řešením. Pokud sousedé zatopí uhlím, polétavý prach vám může prádlo zašpinit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Přemýšlejte o sušičce
Není na škodu přemýšlet o koupi sušičky. Sušičky jsou k dostání buď s tepelným čerpadlem, nebo kondenzační. Sušičky s tepelným čerpadlem spotřebují až o 50 % méně energie než u jiných, starších modelů a proces sušení je velmi jemný a vhodný pro sušení citlivých textilií. V sušičkách s tepelným čerpadlem je ohřátý vzduch následně zchlazen, čímž je odstraněna vlhkost. Vyžadují však odtah páry.
Kondenzační sušičky nevyžadují odtah páry a mohou být instalovány kdekoli. Potřeba je pouze elektrická zásuvka. Výhodou je rychlost sušení a navíc šetří také vaše síly a čas i tím, že většinu prádla už nemusíte žehlit. Vždy je třeba sledovat štítky na oblečení, ne každé prádlo smí do sušičky.
Článek Jak správně sušit prádlo v zimě. Vyhněte se zbytečnému vlhku a plísním se nejdříve objevil na České návody.