Milujete přírodu a patříte mezi lidi, kteří nedají dopustit na kempování? Zároveň čerpáte energii z klidu během rybaření? Nedělejte kompromisy, jestli pojedete do kempu pod stan nebo zda si pojedete zarybařit. Poradíme vám, jak skloubit tyto dvě věci dohromady a jak se připravit na víkend campingu a rybaření!
Rybářská sezóna je tu – spojte rybaření s kempováním!
Každý rybář ví, že na den 27. června připadá Světový den rybářství. Využijte krásného počasí a od 16. června přístup ke svazovým vodám a vydejte se k vodě ulovit svůj trofejní úlovek! Nemusíte hned navečer jezdit domů – vyspěte se ve stanu a druhý den v rybaření pokračujte. Postupně se objevují nové rybářské kempy zaměřené na sportovní rybolov a na rybáře začátečníky. Vezměte s sebou i svou rodinu, která se může koupat v horkých letních dnech, sbírat houby v okolních lesích či se procházet po přírodě. Kempy zajišťují ubytování v mobilních domech či chatkách a poskytují prostor pro stany, karavany a osobní automobily.
Stanování mimo kemp? Pod pohrůžkou pokuty
Výhodou rybářských kempů je to, že se seznámíte s dalšími rybáři a třeba od nich načerpáte nové zkušenosti. Můžete být ale zcela v ústraní a užívat si klid a samotu. Se stanováním u svazových vod mimo kempy je to o něco složitější a může vás nepříjemně překvapit policejní hlídka. Stanování zakazují obecní a městské vyhlášky, rybářské řády a některé zákony na ochranu přírody. Na soukromých pozemcích musíte mít souhlas majitele. S vlastníky soukromých revírů je obvykle možné domluvit se na přenocování.
Rybolov: na co nesmíte zapomenout?
Pokud jste se rozhodli pro přenocování v kempu nebo na soukromém pozemku, musíte si s sebou sbalit nejen rybářské náčiní, ale i věci na kempování. Pro rybaření si k prutu přibalte návnady a nástrahy a nezbytnou rybářskou výbavu: metr, podběrák, rybářský pean, vezírek a vyprošťovač háčků. Správný rybář se obléká do kvalitního rybářského oblečení a termoprádla. Praktické jsou vesty s vnitřními a vnějšími kapsami, do kterých se vejdou nezbytné drobnosti. Rybařením strávíte každý den několik hodin, proto nezapomeňte na sedačku, rybářské křeslo nebo nastavitelné lehátko.
Co budete potřebovat pro kempování?
Rozhodnete-li se pro stanování, investujte do značkového stanu. Oheň rozděláte bez problému moderním křesadlem. V noci oceníte samonafukovací karimatku a cestovní polštářek. Svítilen raději vezměte více než méně – doporučujeme vám minimálně tři. Neobejdete se ani bez rychleschnoucího ručníku z lehkého materiálu a kempingového nádobí: skládacích dóz, hrníčků, konvice a hrnců. Vaším nejlepším kamarádem se stanou vlhčené ubrousky, zvlášť když se nemůžete osprchovat. Pro zahnání hladu mějte při ruce trvanlivé potraviny. V neposlední řadě pamatujte na kanystr s pitnou vodou, otvírák konzerv, ostrý nůž, pláštěnku a pytel na odpadky.
Neriskujte pokutu a nocujte v rybářských kempech, kde naleznete potřebné zázemí, jako jsou toalety, teplá sprcha a nějaké to občerstvení. Pokud ale dáváte přednost stanování mimo kempy, vždy se ujistěte, že na daném místě můžete kempovat a neporušujete zákazy.