Voskované ubrousky jsou nejen praktické, ale jsou i ekologickou alternativou hliníkové a potravinářské fólie, dají se do nich zabalit sýry, ovoce, zelenina i pečivo. Dají se použít opakovaně a můžete si je vyrobit i doma.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
V domácnosti voskované ubrousky můžete používat opakovaně. Po použití ho jednoduše opláchnete vodou a použijete znovu. Slouží jako náhrada plastových a jednorázových obalů. Zabalíte do nich potraviny, které skladujete v ledničce, pečivo i svačiny dětem do školy. Jejich používáním navíc prospějete přírodě, snížíte tak množství odpadu a plýtvání surovinami. Pokud se smažíte minimalizovat odpad z plastu a rádi tvoříte, zkuste si vyrobit voskované ubrousky doma. Vyrobené ubrousky z vosku můžete použít i jako neobvyklý dárek pro rodinu a přátele.
Na výrobu voskových ubrousků budete potřebovat
Bavlněnou látku, včelí vosk, pečící papír, nůžky, žehličku.
Můžete použít i zbytky látek z použitého oblečení a včelí vosk ze starých svíček. Pokud doma nemáte vosk ani látku a budete si je muset koupit i tak vás ubrousky vyjdou levněji než kupované. Voskované ubrousky v obchodě stojí běžně kolem sto korun i více, záleží na velikosti.
Látka
Látku zvolte podle libovolné barvy a vzoru. Vhodné nejsou bílé látky, které včelí vosk zbarví do žluta. Můžete použít kusy starého povlečení, trička či košile. Barevné a vzorované látky budou působit vesele a příjemně. Látka by neměla být ani příliš tmavá, hůře se rozpoznává, zda se vosk dostatečně vpil.
Látka by neměla být příliš slabá, ubrousek by byl tenký, ani silná a těžká v tom případě by se vosk hodně vpil a při ohýbání by se lámal. Nejlepší je použít materiály s gramáží mezi 110 až 120 g/m2.
Látku nastříhejte na vámi požadovaný rozměr. Kraje nemusíte začišťovat, použitím vosku se látka nebude třepit. Můžete použít entlovací nůžky, který okraj zajímavě vytvarují a zamezí párání.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Včelí vosk
Včelí vosk se dá zakoupit na internetu, v lékárně, ve včelařských obchodech nebo přímo u včelaře. Vosk by neměl být barvený a parfémovaný. Na internetu seženete vosk v různých formách, pláty, hrudky, granule. Pokud máte doma svíčku z vosku a nestačili jste jí vypálit, můžete jí také použít. Vosk si předem nastrouhejte, pokud máte vosk v plátkách stačí ho nalámat, granule můžete použít tak jak jsou. Na plátýnko o velikosti 20×20, budete potřebovat 10g vosku.
Postup
Výrobní proces zahrnuje jen dva kroky. Vosk je potřeba rozehřát a dostat do látky. Toho docílíte různými způsoby.
Žehlení přes pečící papír
Připravte si žehlící podložku a silnější látku, které nebude vadit znečištění voskem a položte na ni papír na pečení. Na něj dejte látku a posypte voskem. Na látku položte druhou vrstvu papíru na pečení a zažehlete vosk do látky na nízkém stupni bez parního programu. Teplotou se vosk rozpustí a díky tlaku žehličky se rozetře po celé ploše ubrousku.
Zapékání v troubě
Troubu rozehřejte na 150 °C. Na plech dejte pečící papír, na něj rozprostřete plátýnko a posypte ho rovnoměrně nastrouhaným voskem. Na 10 cm2 látky budete potřebovat asi 5-6 g vosku. Vložte do rozehřáté trouby. Pozorně sledujte, za několik minut se vosk vsákne do látky. Poté ubrousek vyndejte a uhlaďte bavlněnou látkou do všech stran a sloupněte z pečícího papíru. Na začátku je těžké odhadnout, kolik vosku budete přesně potřebovat. Pokud jste použili málo vosku, na ubrousek přisypte další a dejte opět do trouby. V opačném případě velké množství vosku odsajete bavlněnou látkou.
Roztavený včelí vosk můžeme na látku nanášet štětcem.
Připravte si na sporák hrnec s trochou vody a misku se včelím voskem, který budete rozpouštět ve vodní lázni.
Vyberte si vhodnou podložku a položte na ni papír na pečení. Navrch položte kus látky a štětcem ho rychle potřete roztaveným včelím voskem. Počítejte s tím, že vosk rychle tuhne a je možné, že budete muset vosk nechat rozpustit v troubě, aby se rovnoměrně vsákl.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vydrží dlouho
Voskované ubrousky mají využití všude tam, kde by použila potravinářská fólie, plastový sáček nebo alobal. Ubrousek je ohebný a nepropouští vlhkost. Zabalíte do něj jídlo do lednice, nebo překryjete otevřenou konzervu. Velkým voskovým ubrouskem snadno překryjete bochník chleba, nebo upečený koláč. Není vhodný na skladování surového masa nebo horkých jídel. Nečistoty vyčistěte vlažnou nebo studenou vodou a nechte volně vysušit. Nepoužívejte čistící prostředky a nepokládejte ubrousky na žádný zdroj tepla. Pokud se odloupne na některých místech vosk, stačí ubrousek znova přežehlit na nízké teplotě mezi pečícím papírem, nebo dát na prázdné místo kousek včelího vosku a ten pak zažehlit. Ubrousky skladujte při pokojové teplotě rozložené, nebo stočené do ruličky,