Jak bezpečně ukládat vaše nejdůležitější soubory? Odpověď je jednoduchá, na externí disk. Toto je další úložiště pro ukládání různých souborů. Podívejte se, jaký externí disk vybrat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kdy se vyplatí sáhnout po externím disku?
Externí disk je ideální pro ukládání dat, jako jsou fotografie, videa nebo dokumenty. Tím jeho role samozřejmě nekončí, protože jej lze využít v různých situacích, jako jsou zálohy, nebo jako doplňkové médium ke stolnímu počítači či notebooku. Mnoho počítačů je konfigurováno s 256 GB nebo 512 GB vnitřní paměti.
Zpočátku se nám zdá, že pro každodenní použití to stačí. Rychle se ukáže, že množství volného místa mizí rychlým tempem. Minimální místo na disku může způsobit pokles výkonu a také občasné zadrhávání. Externí disk připojený k zařízení umožňuje snížit zátěž hlavní paměti. Velkou výhodou zařízení je jejich mobilita. Data si můžete vždy vzít s sebou a připojit je k dalšímu zařízení za předpokladu, že má stejný vstupní port. Prostor navíc se vždy hodí!
Jaký externí disk vybrat? Důležité parametry
S hledáním externího disku se vyplatí začít výběrem konkrétního typu. Který je lepší SSD nebo HDD? HDD dostupné na trhu se vyznačují dobrým poměrem kapacity a ceny. Mezi nevýhody patří rychlost přenosu dat, která není nijak ohromující. Externí disky jsou navíc díky své konstrukci založené na mechanických prvcích náchylné k poškození. Pád z malé výšky může vést k jeho úplnému poškození. Obnova dat v takových situacích je extrémně obtížná.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Alternativou jsou SSD s Flash pamětí, která neobsahuje mechanické prvky a je mnohem menší. Takový model nabízí několikanásobně vyšší datové přenosy než HDD. Ve skutečnosti je mínus SSD jeden – cena. Například za cenu standardního 1TB HDD získáte 256GB SSD. Za prostorné modely SSD můžeme zaplatit až několik tisíc korun.
Parametr ovlivňující chod disku je rychlost zápisu a čtení. Čím větší bude, tím rychleji budeme moci přenášet soubory. V HDD můžeme počítat s výkonem až 300-400 MB/s. Disky se také vyznačují rychlostí otáčení. Můžeme si vybrat mezi 5400 RPM a 7200 RPM. Pokud chcete ten nejlepší výkon, jděte bez váhání na disk 7200 RPM.
SSD jsou mnohem rychlejší, o tom není pochyb. Levné modely umožňují dosáhnout rychlosti čtení a zápisu cca 500-550 MB/s. V těch dražších můžeme počítat s rychlostí až 1000 MB/s. Pokud nechcete čekat na nahrání velkých souborů, pak se volba zdá být jasná.
Přenosný disk musí být připojen k počítači, proto je důležité zvolit rozhraní, které je zodpovědné za komunikaci se zařízením. Na jeho výběru může záviset i rychlost přenášených dat. V současnosti je nejoblíbenější rozhraní USB 3.0, i když v obchodech najdete i novější USB 3.2. Externí disky jsou dostupné i ve verzích s rozhraním Thunderbolt 3, které nabízí nejrychlejší ukládání dat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Posledním a neméně důležitým prvkem je kapacita. Výběr záleží jen na vás. Mezi nejoblíbenější kapacity patří 512 GB, 1 TB, 2 TB a 4 TB. Za zmínku stojí, že modely s velkou kapacitou mají také atraktivní ceny.
Externí pevný disk pro konzoli – jaký koupit?
Konzole nové generace nabízejí možnost rozšířit svou paměť pomocí externího disku. Pro ukládání her nebude mít využití malé kapacity příliš smysl. Optimální kapacita je kolem 2 TB. Výrobci umožňují použití zařízení až do maximální kapacity 8 TB.
Článek Jak si vybrat externí disk se nejdříve objevil na České návody.