Pokud máte doma malé dítě, které je alergické, nebo trpíte atopickým ekzémem, vyrobte si přírodní prací prášek, který je vhodný i pro alergiky. Vyrobit si svůj domácí prací prášek není nic těžkého, postačí vám pár surovin, které seženete levně v obchodě. Jak si vyrobit domácí prací prášek, který nezatíží vaši peněženku ani životní prostředí?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Domácí prací prostředky
Pokud chcete prát ekologicky jednou z možností je vyrobit si vlastní prací prostředky. Výhodou je nízká cena a jednoduchost výroby.
Ingredience na výrobu prášku na praní na bílé prádlo
Budete potřebovat
800 g prací sody, 30 g mýdla, 150 g bělidla (perkarbonátu sodného) a 7 g aktivátoru bělidla (TAED), který zaručí, že bělidlo bude působit i při nízkých teplotách.
Postup výroby
Výroba domácího prášku na praní vám nezabere víc než deset minut. Zhotovený prací prostředek vás vyjde zhruba na 50 Kč.
Nastrouhejte mýdlo na jemném struhadle a smíchejte s ostatními ingrediencemi. To je vše, prášek je hotový.
Ingredience na výrobu prášku na praní na barevné prádlo
1 kg prací sody (uhličitanu sodného) a 100 g pracího mýdla (například olivového, jádrového, marseillského nebo Jelena).
Postup
Nastrouhejte mýdlo a smíchejte s práškovou sodou na praní. Dávkujte podobně jako konvenční přípravky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tekutý prášek
Pokud raději používáte tekutý prací prostředek, vyrobíte ho poměrně jednoduše pomocí těchto surovin: 250 g prací sody s 250 g mýdla a 5 l vody.
Mýdlo jemně nastrouhejte, smíchejte s prací sodou a vodou. Vše důkladně promíchejte a dávkujte 250–500 ml na pračku, podle množství prádla. Je ideální pro všechny typy i při nízkých teplotách praní.
Aviváž
Přírodní variantou lze nahradit i aviváž, kterou vyrobíte smícháním 8% kvasného octa a vody v poměru 1 : 1. Můžete použít i jablečný ocet. A nebojte, z prádla ocet není cítit. Chcete-li aby prací gel měl specifickou vůni, přidejte několik kapek esenciálního oleje. Ideální je například levandule, tea tree, nebo eukalyptus, které mají antiseptické a dezinfikují účinky.
Jsou domácí prášky účinné?
Domácí prací prášky či gely obsahují stejný základ jako konvenční přípravky z drogerie. Základem je soda, detergent – mýdlo a bělidlo. Účinnost domácích pracích prášku je stejná jako těch v obchodech jen s tím rozdílem, že neobsahují žádné chemické látky navíc.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Chemické látky přidávané do konvenčních pracích prášků
Mezi přidávané chemické látky například patří rozjasňovače, umělé parfemace nebo síran sodný. Bezvodý síran sodný je bílá krystalická látka známá jako minerál thenardit, který zastupuje v pracím prášku funkci plnidla, látky která nemá v prášku opodstatnění. Slouží k marketingovým účelům, jelikož u zákazníků vzbuzuje dojem, že kupují hodně prášku za málo peněz.
Ekologické prostředky na trhu
Pokud se vám nechce vyrábět prací prostředky doma, můžete si ekologické prací prostředky zakoupit v obchodu nebo na internetu. Na trhu se můžete setkat například se značkou Yellow&Blue, jedná se o českou výrobu pracích prášků z přírodních surovin a gelů z mýdlových ořechů. Jejich výrobky neobsahují žádná barviva, syntetické parfémy, palmový olej a ropné deriváty.
Za zmínku také stojí britská značka Ecoegg, která vyrábí speciální prací vejce. Ecoegg díky přírodním minerálním peletkám prádlo šetrně, ale účinně čistí a nepoškozuje. Obal ve tvaru vajíčka zajišťuje postupný mechanický střet s každým záhybem prádla během praní. Účinný obsah vajíčka je šetrný jak k přírodě, tak k vaší pokožce a prádlu.
Z dalších výrobců stojí za zmínku například Sonett, Bio-D nebo Ecover.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč prát ekologicky?
Prát ekologicky znamená snížit chemickou zátěž na naše tělo i přírodu. Chemické prací prostředky se dotýkají naší kůže, skrz kanalizaci proudí i do podzemních vod a půdy. Pokud začnete prát v přírodních prostředcích, ochráníte své zdraví i životní prostředí a navíc ještě ušetříte nemalou částku peněz.
Tipy pro ekologické praní
Plňte pračku tak akorát, ideálně by pračka měla být zaplněna do 2/3 bubnu. Je velmi důležité pračku nepřeplňovat, jinak to bude mít vliv na kvalitu praní.
Perte je opravdu špinavé prádlo.
S teplotou praní to nepřehánějte, šetříte tak energii. Pokud má vaše pračka ECO prací programy využívejte je.
Skvrny perte dříve, než zaschnou.
Používejte ekologické prací prostředky, které zakoupíte v drogerii nebo na internetu.
Vyrobte si prací prášek doma. Suroviny můžete zakoupit v bezobalovém obchodě.
Na aviváž zapomeňte, pokud chcete změkčit prádlo, přidejte do máchání ocet s esenciálním olejem.
Vyprané prádlo sušte na vzduchu. Ušetříte tak energii a prádlo vám vydrží déle, jelikož sušička po čase ničí materiály.
Článek Jak si snadno vyrobit prací prášek a ušetřit za drahé z obchodu se nejdříve objevil na České návody.