Nepamatuju si, že by se někdy okurky u nás v rodině sbíraly ještě na konci prázdnin. Vegetění jim většinou zatípla plíseň na okurkách a tak se rychle poroučely.
Já se každý rok snažím jejich život prodloužit, co se dá. Pravda, v posledních letech mi do toho hází slušné vidle počasí, které jim zatípne tipec ještě před tím, než stihnu zavařit zásoby nakladaček. Jenže letos už zoufale potřebuju pár (desítek) sklenic mít, a tak dělám psí kusy.
Jak pěstovat okurky
Co si budem, někdy jde člověk rychlému konci naproti.
Aby se okurkám v záhonech líbilo a byly tu s námi co nejdéle, je prostě potřeba respektovat jejich nároky na pěstování.
- Okurky milují vzdušné, slunné místo.
Tenhle druh zeleniny patří tam, kam sluníčko svítí aspoň 8 hodin denně a ideálně hned od rána, aby co nejrychleji oschla rosa z listů.
- Hlavně se netísnit
Sama mám každý rok problém s tím, že mám tendence sázet sazenice (všeho) moc blízko k sobě. Člověk si holt dost těžko představí rozměry dospělé rostliny, když drží v ruce malou sazeničku, ale okurky prostor potřebují. Sázejte je asi tak půl metru od sebe, i tak se šlahouny promotají.
- Okurky jsou liány
Spousta lidí dělá chybu, že okurky zasadí a nechá žít svým životem. Přitom takhle rostlina je popínavá, takže jí prospěje, když ji zasadíte k nějaké opoře, po které bude moct šplhat. Vertikální poloha zároveň napomáhá přístupu vzduchu a slunce. Já k okurkám dávám obyčejnou kari síť, co nám zbyla z rekonstrukce domu a je to super. Ze začátku je okurkám potřeba trochu pomoct, aby začaly šplhat, ale dál už se chytají úponky.
- Hlavně ne vodu na listech
Asi jste si všimli, že okurky mají takové chlupaté listy. Na nich se celkem dost drží voda, a to téhle zelenině neprospívá. Důležitá je proto vzdušnost a sluníčko, aby listy po dešti a noční rose co nejrychleji oschly, a zároveň zálivka striktně jen ke kořenům. Voda na listech znamená, že si zaděláváte na brzký nástup plísně. A to nechcete.
Jak vyzrát na plíseň na okurkách?
Největším strašákem a taky konečnou stanicí pro sklizeň je plíseň okurková. Poznáte ji docela snadno podle toho, že začnou flekatět a zasychat listy. Další fází je žloutnutí malinkatých okurčiček a jejich opadávání. Po zkušenosti z předchozích let se letos nechci tak rychle vzdát a rozhodla jsem se, že o každou utrženou okurku ještě zabojuju. Co jsem udělala?
Napadené listy pryč
Všechny napadené listy jsem ostříhala. I ty, na kterých se plíseň teprve začala objevovat. Určitě to chce dělat v rukavicích (okurky píchají) a ostrými nůžkami, aby se rostliny co nejmíň poranily.
Hlavně ne do kompostu
Jakékoliv plesnivé rostliny nesmí přijít do kompostu. V domácích podmínkách se v kompostu nevytvoří takové teplo (jako v průmyslových kompostárnách), aby spóry plísní spolehlivě zničilo. Kdo dává napadené listy do kompostu, riskuje, že si plíseň přetáhne do dalších sezón.
Ideálně s nimi buď do biopopelnice nebo na oheň.
Pustit vzduch k šlahounům
Když už jsem to měla tak pěkně prostříhané, všechny šlahouny jsem zvedla ze země a upevnila je na mříž. Jak byly rostliny rozrostlé, plazily se mi i po zemi a to je pro plíseň ideální stav.
Postřik
Preventivně se dají okurky zalévat posilujícími přírodními hnojivy (tipy na ně jsem sdílela nedávno tady). Existují i přírodní postřiky (mléko s vodou v poměru 1:1, nebo jsem další tipy sdílela loni v článku o rajčatové plísni. Loni se mi právě na rajčatech osvědčila chytrá houba Polyversum, která je přírodní a ráda si smlsne mimo jiné i na okurkové plísni. Koupit se dá v kterémkoliv hobbymarketu nebo na internetu (já ji kupovala tady). Jsem zvědavá, jestli zafunguje i na okurky a jestli se mi holky ještě vzchopí.
Co vy, taky vás plíseň na okurkách trápí? A jak se s ní vypořádáváte? Budu ráda, když se v komentáři podělíte o svoje tipy
The post Jak se zbavit plísně na okurkách appeared first on PetraZahradnici.cz.