Mnoho lidí sdílí názor, že ručníky jsou čisté i po týdnu používání. Nejenže ručník po týdenním používání už nemusí vonět nejlépe, ale také kvůli hromadění odumřelých kožních buněk vytváří společně s vlhkostí přímo ráj pro plísně a bakterie. Jak často tedy ručníky měnit?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ráj pro mikroby
Pokaždé, když se utíráme ručníkem odumřelé buňky kůže se zachytávají ve vláknech ručníků. Zůstávají tam a ve vlhkém prostředí zahnívají. Vlhké prostředí uvnitř látky navíc spouští množení mikrobů a zvyšuje se tím riziko kožní infekce. Jak často tedy ručníky měnit?
Jak často se mají ručníky prát?
Odborníci Kelly A. Reynolds z University of Tucson v Arizoně (USA), s mikrobiologem Philipem Tiernem z New York University of Medicine, doporučují už po třech použitích ručníky vyprat. Mikrobiolog Philip Tiernem upozorňuje, že menší ručníky u umyvadel na ruce, nebo žínky by se měly prát už po jednom použití. Před každým použitím by měl být ručník zcela suchý. Jen tím se lze vyhnout množení bakterií. Zatuchlost ručníku zančí jediné – okamžité praní!
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Každý člen rodiny svůj ručník
Stejně jako má každý člen rodiny svůj zubní kartáček, měl by mít i svůj vlastní ručník. Zabrání se tak šíření bakterií mezi partnery nebo členy rodiny.
Ručníky a žínky by měly být prány při teplotě 40-60 °C (dle symbolu na štítku od výrobce). V případě onemocnění někoho z rodiny je vhodné prát ručníky na 90 °C. Při praní se doporučuje používat tekutý prací gel. Snadněji a lépe se rozpouští. Budete tak mít jistotu, že po vytáhnutí ručníků z pračky v nich nenajdete zbytky prášku. Avivážní prostředky se snažte nepoužívat. Aviváž ucpává póry v tkanině, ručníky kvůli tomu ztrácejí schopnost sát vodu. Pro zjemnění lze použít klasický ocet.