Lednice patří k domácím spotřebičům, bez kterých se zkrátka neobejdete. Prodlužuje čerstvost a trvanlivost potravin a jídel z nich připravených. Umíte si svůj život představit bez ledničky? Kde byste skladovali potraviny? Lednice je zkrátka nepostradatelná a proto si zaslouží správnou péči.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se správně starat o ledničku, aby vám vydržela dlouho sloužit?
Správně umístěná lednice
Lednice by neměla být na místě, kde je příliš horko. Není vhodné ji stavět např. v těsné blízkosti kamen, ústředního topení, sporáku, v místě, kde je vystavena jižnímu slunci apod. Ideálně by měla být v prostoru, kde teplota nepřesahuje 20 °C. S každým stupněm nad 20 °C se zvyšujete její spotřeba až o 6 %. Na druhou stranu ji neumisťujte ani do velkého chladu.
Nezapomeňte také na dodržení rozestupu mezi lednicí a zdí. Mezi ní a stěnou by měla být aspoň pěticentimetrová mezera. Nové lednice již mají zabudované kolíky, díky kterým si sama lednice drží odstup.
Správná teplota v lednici
K optimálnímu uchování potravin je zapotřebí správná teplota. Ideální teplota v lednici by měla být v rozmezí od 4 do 8 °C. Vzhledem k tomu, že teplý vzduch stoupá a studený klesá, teploty v ledničce se liší. Na vrchních poličkách chladničky je tedy vždy o něco tepleji než na dně.
Maso by se obecně mělo skladovat při teplotách od 0 do 4 °C, proto maso a ryby dávejte do spodních přihrádek, kde je teplota nejnižší. Výjimku tvoří lednice s funkcí FreeStore, kde ve vnitřním prostoru obíhá stejně chladný vzduch a teplota se v různých částech chladničky příliš neliší.
V horních policích lednice je teplota naopak nejvyšší, takže je nejvhodnější pro umístění již hotových pokrmů, otevřených plechovek, nebo paštik, které je potřeba rychle spotřebovat. Středních police je vhodná na mléčné výrobky, sýry a uzeniny. Mléčné a masné výrobky by měly být od sebe odděleny a zabeleny do potravinářské folie, nebo uloženy v uzavíratelném boxu. Maso by se v lednici mělo skladovat maximálně 3 dny zabalené v potravinářské fólii, nebo uložené v dóze s víkem. Dbejte na to, aby bylo dobře odděleno od ostatního jídla a nedošlo tak ke kontaminaci.
Do přihrádek ve spodní části chladničky vkládejte zeleninu a ovoce. Ne každý druh ovoce a zeleniny do lednice patří. Do lednice nedávejte banány, rajčata, citrony, lilek, nebo avokádo.
Dvířka lednice jsou ideální pro uložení nápojů, mléka a vajec. V horní části dvířek můžete skladovat kečup, marmelády, různé omáčky a hořčici.
Nenechávejte lednici při ukládání potravin dlouho otevřenou, šetříte tak nejen lednici, ale i vaše peníze.
Lednici nepřeplňujte
Chladničku nepřeplňujte, je potřeba aby potraviny měly dostatek prostoru a mohly tzv. dýchat. Chladnička by neměla být ani poloprázdná, aby nejela naprázdno. Ideální je chladničku naplnit na 70%.
Teplé jídlo
Do lednice nikdy nedávejte horké, nebo teplé jídlo. Pára se v lednici sráží a díky tomu se v lednici množí bakterie a naruší se stabilní teplota lednice. Proto nechte teplé jídlo nejdříve zchladnout při pokojové teplotě.
Co patří do mrazáku?
Pokud potřebujete potraviny uchovat déle, můžete využít mrazák, který je většinou součástí lednice. V mrazáku jsou potraviny zmrazeny na -18 °C, tím se zastaví vznik nežádoucích mikroorganismů a bakterií. Do mrazáku můžete dát maso, některé druhy ovoce a zeleniny, pečivo, nebo dušené houby. Zmrzlé maso nerozmrazujte pod horkou vodou, ale nechte ho povolit v lednici, nebo při pokojové teplotě. Jednou rozmrazené jídlo už podruhé nezamrazujte. Maso podle druhu, vám vydrží v mrazáku i rok, je však vždy lepší zamrazené potraviny spotřebovat co nejdříve.
Co do mrazáku nepatří
Ne všechna zelenina se hodí k mražení. Pokud obsahuje více vody, pak ji určitě do mražáku nedávejte. Takovou zeleninu sice zamrazíte, ale po rozmražení se z ní stane rozblemcaná kaše. Do mrazáku nedávejte okurky, papriky, rajčata, brambory, ředkvičky, cibuli nebo listový salát.
Většina mléčných výrobků teploty pod bodem mrazu nesnese. U mléka či jogurtů přijde po vyjmutí z mrazáku k oddělení tekutiny, měkké sýry zcela změní svou strukturu a chuťově nejsou dobré.
Vejce se k mražení nehodí vůbec. Syrovým vajíčkům popraská skořápka, uvařená změní svou texturu a po rozmrazení jsou nepoužitelná.
Do mrazáku nepatří dochucovací omáčky, jakými jsou majonéza, hořčice či různé omáčky typu barbecue. Obsahují zahušťovadla, která jsou citlivá na teploty pod bodem mrazu a po jejich rozmrazení zcela změní svoji strukturu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak odmrazit lednici
Pokud máte starší lednici chladničku bez systému NoFrost, bude nutné ji čas od času odmrazit, je to důležité zejména proto, že se u ledničky zvyšuje spotřeba energií a snižuje se účinnost chlazení a mrazení. Lednici odmrazujete alespoň 2x ročně, nebo tehdy, pokud vrstva přimrzlého ledu přesáhne 0,5 cm.
Lednici nejprve odpojte ze zásuvky a vyndejte z ní veškeré potraviny. Potraviny uložte do chladné místnosti, ideálně do sklepa. Veškeré prošlé a zkažené potraviny vyhoďte. Lednici nechte otevřenou a nechte ji odmrazit samovolně. Pokud je lednice namražená, počítejte s tím, že z ní poteče voda, dejte kolem ní staré utěrky, nebo ručníky, aby vodu zachytily. Proces můžete urychlit vložením hrnce s teplou vodou dovnitř lednice, ten něčím podložte, aby nepřišel do styku a jakoukoli částí lednice, mohly by popraskat.
Když je lednice odmražená, očistěte vnitřek. K čištění nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky. Lednici můžete vymývat roztokem sava nebo roztokem vody a octa. Výborným pomocníkem při čištění lednice je jedlá soda. Soda vodu změkčí a díky svým alkalickým vlastnostem pomáhá snadněji odstraňovat nečistoty. Nezapomeňte na všechna zákoutí, včetně zásuvek a poliček. Bakterie které nevidíte, ale jsou i tam! Nezapomeňte také odstranit prach i ze zadního kompresoru a kondenzátoru. Po umytí nechte lednici vyschnout a zapojte ji do zásuvky. Po 30 minutách můžete potraviny naskládat zpět do lednice.
Jak lednici udržovat čistou
Lednici je potřeba udržovat v čistotě. Nikdo nestojí o zapáchající lednici plnou bakterií. Lednici proto vymývejte alespoň jednou do měsíce, i když je samoodmrazovací. Jakmile narazíte na jakémkoli jídle na plíseň, potravinu okamžitě vyhoďte, aby se bakterie nemnožily a dané místo vyčistěte. Pokud vám ukápne mléko, omáčka nebo cokoli jiného, skvrnu odstraňte hned, nenechávejte je zaschnout. Ideální je chladničku čistit alespoň každé 4 týdny.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak bojovat proti zápachu v lednici
Nelibé pachy linoucí se z lednice nemusí vždy znamenat přítomnost zkaženého jídla, příčinou může být třeba aromatická potravina ve špatně uzavřeném obalu či ucpaný odtokový kanálek.
Způsobů, jak odstranit nežádoucí zápach, je spousta. Jak bylo zmíněno výše, v první řadě je potřeba lednici pravidelně čistit. Všechny aromatické potraviny ukládejte do uzavíratelných boxů. Pokud i tak je z lednice cítit zápach, můžete zkusit některé pohlcovače zápachu. K dostání jsou v tekuté formě, granulátu, nebo gelu. Může vyzkoušet i některý z přírodních pohlcovačů. Do lednice vložte třeba hrst čerstvě mleté kávy na malém talířku, nastrouhanou pomerančovou kůru, stejně zafunguje i jedlá soda nebo kypřící prášek v misce. Na odstranění zápachu funguje i rozpůlený citron, nebo sypaný čaj v bavlněném sáčku.
Jak lednici převézt?
Kupujete-li nový spotřebič, přepravu nemusíte řešit, většina obchodů vám ji doveze až domů. Někdy nastane situace, že lednici budete muset převézt sami, např. při stěhování. Vždy je lepší lednici převážet nastojato, hlavně kvůli kompresoru. Když nemáte jinou možnost a lednici musíte převážet naležato, myslete na to, že po převozu musíte nechat lednici stát v klidu kvůli oleji v kompresoru alespoň 24 hodin. Olej z kompresoru by se mohl dostat do trubek chladicího okruhu, což by mohlo kompresor poškodit nebo ucpat kapilární trubičky. Tím, že necháte lednic po převozu stát, máte jistotu, že se kapalina dostane zpět tam, kam má a lednice bude dál bez problémů fungovat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejprodávanější lednice
Článek Jak se správně starat o ledničku a výběr těch nejoblíbenějších se nejdříve objevil na České návody.