Mravenci jsou v přírodě velmi užiteční, když však tropí škody na zahradě, nebo proniknou k nám domů, přemýšlíme jak se jich co nejrychleji a nejefektivněji zbavit. Někdo použije insekticidy, jiní preferují přírodní cestu. Jak se zbavit mravenců a co dělat aby se k vám po čase opět nenastěhovali? Přinášíme vám několik tipů, jak se těchto nevítaných hostů zbavit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Mravenci
Mravenec je užitečný hmyz, který v přírodě plní funkci odklízeče odpadů. To však neplatí, pokud se mravenci dostanou do vaší domácnosti. Pokud se přemnoží, mohou způsobit značné škody. Jejich obtížnost spočívá především v jejich všudypřítomnosti, a pokud zamíří k vašim zásobám, je to i nehygienické. Mravenci kontaminují veškeré jídlo, se kterým přijdou do styku škodlivými bakteriemi. Mravencům chutná především cukr, různé sladkosti, ale i maso a slané pečivo.
Mravenci se ukrývají na špatně přístupných místech, kde si zakládají kolonii. Ukrývají se pod obklady, v bytovém jádru, pod květináčem, nebo nábytkem. Novou kolonii zakládá mravenčí královna, postaví jednoduché mraveniště, kam klade vajíčka a vychová první generaci dělnic. Do bytu se dostanou šachtou s rozvody vody, po fasádě si to zamíří k otevřenému oknu.
Ani na zahradě nevidíme mravence rádi, neboť mravenci jsou ochránci mšic, které schraňují jak pod zemí, tak na ovocných stromech. Přestože jsou mravenci člověku někdy nepříjemným společníkem, existují lidé, kteří mravence chovají ve zvláštních nádobách, formikáriích. Studiem mravenců se zabývá myrmekologie, odborníci na tento blanokřídlý hmyz jsou myrmekologové. O popularizaci života hmyzu a obzvlášť mravenců se zasloužil spisovatel Ondřej Sekora sérií dětských knížek, jejichž hlavní postavou je Ferda Mravenec.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Prevence
Velkým lákadlem pro mravence jsou zbytky jídla, rozlité tekutiny, rozsypaný cukr nebo drobky na kuchyňské lince, ale i špatně uskladněné potraviny. Mravenci mají velmi vyvinutý čich, díky kterému si cestu za potravou snadno najdou.
Pokud se chcete nechtěným návštěvníkům vyhnout, základem je prevence. Nenechávejte nikde zbytky jídla, potraviny skladujte v uzavřených nádobách. Na okna si pořiďte kvalitní sítě proti hmyzu, to je také jedna z cest kudy se k vám mravenci dostanou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se zbavit mravenců?
Přinášíme několik tipů, jak se zbavit mravenců v domácnosti a v zahradě
Než se u vás mravenci usídlí, na začátku pošlou průzkumníky, kteří za sebou zanechávají feromonovou stopu, kterou pak sledují další. Pokud uvidíte doma mravence, v jeho blízkosti vše otřete univerzálním čističem nebo roztokem bělidla. Z přírodních prostředků můžete použít jablečný ocet zředěný 1:1.
Lepicí páska
Jednoduché řešení jak znemožnit přístup mravencům je pomocí lepicí pásky. Kolem objektu, který chcete chránit vytvořte zábranu z lepicí pásky. Té se mravenci vyhnou nebo se na ni nalepí.
Pokud máte problém s mravenci v zahradě, kde si zakládají na stromech chovné stanice mšic, aplikujte na kmen lepicí pásky alespoň ve dvou řadách za sebou. Mravenců se tak zbavíte v suchém počasí asi na dva týdny. Po dešti musíte proceduru opakovat, jinak se mravenci nastěhují zpátky.
Křída
Kolem vstupních míst do domu stačí nakreslit křídou čáry. Ještě lepší je použít křídový prášek. Mravence křída odpudí, protože obsahuje uhličitan vápenatý. Křídový prášek také ochrání rostliny na zahradě jak před mravenci, tak i před slimáky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Koření, bylinky a pečící prášek
Mravencům vadí vše aromatické. Můžete použít bazalku, mátu, šalvěj, majoránku, šalvěj, skořici. Smíchejte některou z ingrediencí s práškem do pečiva a posypte oblíbené trasy mravenců. Prášek se jim dostane na nožky a aroma jim znemožní komunikaci.
Kajenský pepř
Další metoda, jak zlikvidovat mravence je pomocí pepře. Mravenci nemají v oblibě aromatické koření. Mletý kajenský pepř naneste na okraj kuchyňské linky, nebo na podlahové lišty. Když mravenec zjistí přítomnost pepře okamžitě odkráčí.
Máta
Mravenci se vyhýbají všemu co má peprmintové aroma. Smíchejte 10 kapek silice máty s 2dl vody a naneste na místa, kde se mravenci vyskytují. Stejně tak můžete použít i hřebíčkovou silici. Na zahradu a kolem domu si zasaďte keříky máty peprné. Mimo ochrany před mravenci budete mít bylinku na přípravu čaje.
Skořice
Silné aroma skořice působí na mravence jako repelent. Mletou skořici nasypte místa, kde se mravenci nacházejí. Pro ještě lepší výsledek skořici smíchejte s mátovým nebo hřebíčkovým esenciálním olejem.
Mouka s aromatickým kořením
V nádobě smíchejte šálek prosáté hladké mouky s kořením. Můžete použít například hřebíček, mletou skořici, pepř. Touto směsí posypejte mravence a jejich cestičky. Do několika hodin by měli zmizet. Počítejte s tím, že mravenci si budou hledat jinou cestu jak se k vám domů dostat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Citrony
Nepotřebujete insekticidy, abyste ochránili domácnost před nájezdem mravenců. Použijte citrony. Potřete citrónovou šťávou okenní parapety, práh dveří a všude tam, kde uvidíte vylézat mravence. Můžete použít i nadrcenou kůru.
Citronová voda je také účinná proti blechám a švábům. Rozmixujte 4 celé citrony v 2 litrech vody a touto směsí vytřete podlahu. Nezvaní návštěvníci odejdou.
Pomeranče
Citrusové plody mravenci nemají v oblibě, jsou pro ně doslova zkázou. Z pomerančové kůry a jednoho šálku vody připravte v mixéru hladké pyré. Pyré naneste na místa, kterými se mravenci dostávají do domácnosti. Pár slupek pomeranče můžete umístit na kuchyňskou linku a na místa kudy se mravenci dostávají dovnitř.
Sůl
Nejlevnější způsob jak se zbavit mravenců je pomocí kuchyňské soli. Solí posypte otvory, odkud mravenci vylézají. Tuto metodu opakujte několikrát, dokud mravenci zcela nezmizí. V zahradě a na terase posypte solí jejich cestičky. Sůl můžete také rozpustit v horké vodě a aplikovat přímo na mraveniště.
Mastek
Práškový mastek působí jako repelent. Rozsypte ho všude, kudy mravenci můžou vniknout do domu. Podobně účinkuje i prášková síra a borax. Šupinky mastku jsou jemné a mravenec se na nich nedokáže udržet.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ocet
Stejně jako citrusy mravenci nesnášejí vůni octa. Připravte si octovou kůru do rozprašovače 1:1, dobře promíchejte a aplikujte na místa, kterými mravenci rádi vstupují do domu. Okenní parapety, balkon, dveře. Roztok můžete aplikovat i na cestičky na zahradě. Ocet mravence nezabije, ale odradí je od návštěvy. Jde o jeden z nejúčinnějších přírodních způsobů jak se zbavit mravenců.
Arašídové máslo s boraxem
Arašídové máslo můžete využít k přípravě domácího jedu na mravence, Arašídové máslo je pro mravence zdrojem proteinů a proto je silně přitahuje. Smíchejte dvě lžíce arašídového másla se 2PL medu a ½ lžičky boraxu. Borax, odborně nazývaný také boritan sodný, je minerál, často používaný insekticid a fungicid, který má silně vysoušecí účinek. Malé množství hmoty umístěte na karton a dejte na místa, kde jsou mravenci aktivní. Mravenci návnadu odnesou do mraveniště a tam zabijí všechny mravence.
Med s droždím
Další osvědčený recept jak dostat mravence z domácnosti aniž byste použili chemikálie. Droždí s medem, nebo cukrem vymíchejte na pastu a na talíři ho dejte k místu, kde se mravenci vyskytují.
Kávová sedlina
Jste- li milovník kávy, máte v domácnosti účinný prostředek proti mravencům. Káva obsahuje látky, které se vyznačují toxicitou pro nezvané hmyzí návštěvníky. Kávovou sedlinu usušte a požijte na cestičky i mraveniště.
Křemelina
Pokud jste natrefili v domácnosti přímo na mraveniště, posypte ho boraxem a křemelinou a následně vysajte. Obsah sáčku co nejdříve vysypte do popelnice. Stačí, aby s křemelinou přišli mravenci do kontaktu a je vystaráno. Křemelina na mravence působí tak, že je postupně vysuší.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Komerční návnady
Na trhu máte na výběr obrovské množství přípravků. Pro použití v interiéru jsou vhodné speje a tzv. domečky proti mravencům. Mravenci si z domečku vezmou návnadu s insekticidem a odnesou ji do hnízda, kde se podělí s ostatními, chemická látka je postupně zahubí. Doba takové likvidace se pohybuje v průměru kolem jednoho týdne.Při umisťování návnad buďte opatrní, pokud máte v domácnosti děti a zvířata. Při použití těchto návnad postupujte vždy podle pokynů výrobce!
Kyselina boritá
Návnadu s adekvátní účinnost si můžete vyrobit i sami. Smíchejte 10 g kyseliny borité s 250 g cukru. Návnadu dejte do sklenice s víčkem, do kterého udělejte pár malých dírek. Tuto směs dejte na místa, kde se nejčastěji mravenci vyskytují. Pozor! Pro děti a domácí zvířata je tato směs toxická!
Kyselina boritá ničí těla hmyzu. Když vstoupí do trávicího traktu, tělo dehydruje. Samičky, které přijdou do kontaktu s látkou ztratí schopnost produkovat potomstvo. Pozor, důležité! Kyselina boritá může být toxická pro zvířata a malé děti. Tato látka byla agenturou ECHA zařazena na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy, a to jako látka toxická pro reprodukci.
Článek Jak se konečně zbavit mravenců u vás doma se nejdříve objevil na České návody.