K létu neodmyslitelně patří grilování. Šťavnaté steaky, voňavé sýry, grilovaná zelenina nebo ovoce.
Po báječném grilování se už málokomu chce do čištění grilu. Čištění grilu zaručeně patří mezi ty nejméně oblíbené činnosti spojené s grilováním. Grilovací rošt je ale zapotřebí udržovat v čistotě. Nevzhledné připáleniny totiž mohou jak ovlivnit chuť jídla, tak vypouštět nebezpečné karcinogenní látky. V dnešním článku přinášíme několik tipů jak rychle a jednoduše zbavit gril nečistot, mastnoty a připálenin, aby byl připraven na další grilování.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč se rošt musí čistit?
Možná si řeknete, že čištění je naprosto zbytečné, po dalším grilování bude ve stejném stavu. Ale dáte si steak na mastný rošt obalený tukem a spáleninou? Asi těžko..
Navíc mastný rošt obalený tukem může být i nebezpečný. Pokud vlastníte klasický gril, kde se rozdělává oheň, může dojít při zapálení k vzplanutí vyšších plamenů.
Hygienické důvody – nejdůležitější je čistá mřížka
Právě mřížka ovlivňuje to, zda budou grilované speciality zdraví prospěšné či nikoli. Jakékoli staré usazeniny se pod žárem znovu rozpustí, začnou kapat na uhlí či jiný zdroj tepla, tam se začnou odpařovat a kouř, který tak vznikne, může být karcinogenní.
Dobrý dojem
Pozvali jste někoho na grilování? Asi by neměl dobrý pocit pohledem na váš umaštěný zapatlaný gril. Nikomu nebude jídlo moc chutnat, když ho budete sundávat z mastného, černého a napečeného roštu.
Pokud pořádáte grilovací párty a předem víte, že nebudete mít na čištění roštu čas, použijte raději přenosný mini rošt a grilovací tácky. Na plátky masa se hodí mini rošt, na kterém plátky snadno obrátíte. Naopak grilovací tácek využijete na klobásky či jiné uzeniny.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Čištění grilu
Před i po každém grilování je nutné gril „vypálit“, aby zmizely všechny bakterie, které se v něm mohou vyskytovat. Vypalujte tak dlouho, dokud se z grilu nepřestane kouřit. Poté jej nechejte chvíli vychladnout a vyndejte rošt, který vyčistěte.
Na hrubou nečistotu vezměte například kartáč, nebo zednickou špachtli, následně pod proudem vody vyčistěte mřížku pomocí drátěnky.
Čistič na gril
Na vyčištění roštu postačí houbička na nádobí a speciální čistič na gril. Je určený k odstraňování mastnoty, špíny a dalších nečistot. Nejedná se sice o čistící prostředek šetrný k přírodě, ale váš problém hravě vyřeší. Stačí ho nechat na čištěné ploše pět minut a poté opláchnout vodou. Při jeho použití buďte opatrní. Neměl by se dostat do kontaktu s očima a citlivou pokožkou, raději při čištění používejte gumové rukavice.
Domácí metody
Čištění grilu pomocí jedlé sody
Pokud neradi používáte chemické prostředky, dobře vám poslouží i mýdlová voda, ocet a kuchyňská jedlá soda.
Z mýdlové vody a sody si připravte kašičku. Vzniklou pastu naneste na rošt a nechte alespoň 30 minut působit. Poté mřížku vydrhněte kartáčem a otřete houbičkou. Na závěr, když je rošt zbaven nečistot vyleštěte ho octem. Nejen, že rošt zbaví zbylých bakterií, ale také ho krásně nablýská.
Káva
Káva je nejen dobrý životabudič, ale uplatní se i při čištění grilu. Přelijte mřížku silnou kávou a nechte chvíli působit. Následně použijte houbičku a gril vyčistěte. Nebo použijte kávovou sedlinu. Naneste ji houbičkou na rošt, nechte chvíli působit a poté opláchněte teplou vodou.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Noviny
Nechte grilovací rošt vychladnout. Poté jej zabalte přes noc do vlhkých novinových papírů. Nečistoty tak změknou a vám už jen stačí rošt nastříkat přípravkem na trouby a opláchnout.
Hliníková fólie
Vytvořte si z hliníkové fólie kuličku a nečistoty z roštu jednoduše vydrhněte.
Pamatujte, že čištění grilu je důležité nejen pro chuť jídla, ale i pro naše zdraví a neměli bychom tento rituál podceňovat.