Plastová okna jsou velmi oblíbená, na rozdíl od dřevěných oken nevyžadují žádnou speciální údržbu povrchové úpravy, ale netýká se to jejich kování a těsnění. Pokud budete věnovat veškerou péči jen mytí, mohou se časem vyskytnout problémy s funkčností. Mráz nedělá dobře plastům obecně, rozdíly teplot uvnitř a venku způsobují pnutí a kondenzující vlhkost může značně zkrátit životnost kování. Proto je na podzim kromě umytí potřeba i příprava oken na zimu, a to i těch nových, které vám slouží jen pár let.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zkontrolujte technický stav oken
Jen dobře udržovaná a správně seřízená okna poskytnou maximální úsporu energie za vytápění.
Před zimou, zkontrolujte, jestli vaše okna fungují tak jak mají. Že nejsou vaše okna optimálně seřízená, můžete poznat tak, že při zavření nedotáhnete kliku nadoraz, nebo že při zavírání drhne dolní hrana rámu. Pokud máte k oknům dokumentaci od výrobce, nejdříve se do ní podívejte a okna seřiďte dle návodu. Snadno si poradíte i sami s pomocí imbusového klíče. Na obvodu křídla nalezneme seřizovací čepy. Odborníci radí provádět seřizování při otevřeném křídle a klíčem otáčet pouze o několik málo stupňů. Okenní křídlo se pak nepatrně posouvá nahoru či dolů a vy pozorně sledujete pozici okna. Po každém otočení zavřete a otevřete okno a zkontrolujte výsledný efekt. U složitějších systémů je dobré obrátit se na servis dodavatele.
Kování oken promažte
Myslete i na panty a kování a před zimou všechny pohyblivé části, čepy a táhla promažte silikonovým olejem, dobře poslouží i olej na šicí stroje. Místa pro kápnutí oleje bývají vyznačena přímo na kování nebo přímo v návodu od výrobce. Nikdy nepoužívejte kuchyňský olej nebo prostředky s obsahem kyselin či pryskyřic, které by mohly mechanismus poškodit. Na uzavírací čepy a kameny na rámu oken je vhodné použít trochu vazelíny.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Překontrolujte těsnění
Těsnění oken umístěné po obvodu křídel a rámů má zásadní vliv na jejich dobrou izolaci. Stačí ho omýt, případně ošetřit trochou silikonového oleje nebo glycerinu. Těsnění by mělo zůstat neustále pružné a držet tvar. Pokud je poškozené, vyměňte ho za nové odpovídací velikosti, tuhosti a tvaru.
Mytí oken
Okna umyjte dříve než přijdou mrazy. Zkontrolujte čistotu a průchodnost odtokových otvorů v dolní části rámů. Na povrch oken nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky nebo drsné houbičky, stačí teplá voda a saponát.
Dřevěná eurookna
Dřevěná eurookna nezapomeňte podle návodu dodavatele většinou alespoň dvakrát do roka ošetřit speciálním přípravkem na lazuru dřeva. Balzám na lazuru dřevěných oken dodá nejen potřebné ochranné složky, ale také zacelí případné mikrotrhlinky, které vznikly v důsledku objemových změna dřeviny. Aplikace by měla být prováděna při teplotě v rozmezí +5 st.C až +25 st.C.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Větrání
Okna mohou být osazena i tzv. letní a zimní ventilací. Nastavení se provádí otočením příslušného dílu na kování. Tím je docíleno toho, že ve sklopené poloze lze při „zimním větrání“ okno otevřít jen asi na cca 4 cm, zatímco letní varianta umožnuje standardní asi 16 cm vyklopení. Moderní okna jsou vybavena i mikroventilací.
Letní a zimní větrání úzce souvisí s odvodem přebytečné vlhkosti z bytu. V zimním období je klíčové správně větrat, tzn. krátce a intenzivně. Asi 3x denně otevřeme okna v každé místnosti dokořán a větrejte několik minut. Vzduch v místnosti se rychle vymění a nedojde k prochlazení stěn a nábytku, teplota se po zavření okna rychle znovu vrátí na příjemnou úroveň. To je nejsnazší cesta k úsporám za teplo. Vždy by měl být provoz bytu přizpůsoben podmínkám, kdy je udržována relativní vlhkost vzduchu pod 50 % při teplotě vzduchu asi 20,6 st.C.
Kvalitní plastová okna bývají obvykle téměř bezúdržbová, ale několika minutami ročně jim prodloužíte významně životnost a zásadně navýšíte jejich funkčnost.