Cuketa patří mezi oblíbenou zeleninu. Na pěstování je nenáročná a když se jí daří, je v plození neúnavná. Z jedné rostliny můžeme sklízet chutné plody průběžně celé léto. Cuketa obsahuje až 90% vody, mnoho vitaminů a minerálních látek, což z ní dělá ideální nízkokalorickou potravinu. Pomáhá vyloučit toxiny a přebytečnou vodu z organizmu. Pro svoji neutrální chuť ji můžete použít do různých vařených jídel, lze jí použít i do skvělých vláčných moučníků.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Cukety jsou mohutné rostliny, pokud jim dopřejete dostatek vláhy a živin budete sklízet spoustu výtečných plodů. Velké plochy listů odpaří mnoho vody, a proto jí musíte rostlinám dodat. Vláhu rostlina potřebuje pro bujný růst a také pro tvorbu květů a plodů.
Zálivka a hnojení
Rostliny zalévejte (podle počasí), raději jednou za několik dní. Dopřejte větší množství vody, třeba 2 konve najednou, aby se voda dostala i ke kořenům. Se zálivkou souvisí i hnojení. V počátku růstu je ideální dopřát rostlině kopřivový výluh bohatý na dusík, v době nasazování květů a zrání plodů je nejvhodnější ve vodě zkvašený a dostatečně naředěný drůbeží trus. Koncentrát lze i zakoupit v zahrádkářských potřebách či hobby marketech.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Úsporné zalévání
Vedle rostliny zapusťte do země hliněný květináč, naplňte ho vodou a rostlina poté co jej ovine kořeny si bude vodu postupně sama odebírat.
Mulčování
Mulčování trávou, nebo slámou chrání kořeny, šetří vláhu, podporuje tvorbu humusu a brání růstu plevelů. Nastýlejte jej jen v tenké vrstvě a materiál postupně doplňujte. Krček rostlin nechte volný, ve vlhkém mulči by mohl začít plesnivět.
Proti slimákům můžete políčit pivní pasti, nebo granule na bázi glukonátu železa, které neškodí jiným živočichům. Slimáci moc neohrožují listy ani plody cuket, zato jim chutnají květy.
Sklizeň
Abyste dosáhli velké úrody, měly by se cukety sklízet ještě malé. Pokud přerostou přes 20 cm, brání nasazování dalších plodů. Mladé cukety jsou nejchutnější, neobsahují semena, jsou křehké a před zpracováním je nemusíte loupat.
Rostliny při sklizni vždy vykruťte rukou. Nestříhejte je zahradnickými nůžkami, rostliny jsou pak náchylné k infekcím a konce mohou zahnívat. Pokud plody zahnívají i když neleží v mokru na zemi, rostlině chybí výživa, bude potřeba přihnojit hnojivem s obsahem vápníku. Zahnívání rostlin způsobené stykem se zemí lze zabránit použitím geotextilie, nebo jiné podložky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co dělat, když cuketa neplodí?
Někdy se stane, že rostlina má plno květů, které nakonec opadají a plodů je málo. Na vině je špatné opylení. Květy cukety bývají tmavě žluté s pěti okvětními lístky. Na jedné rostlině vyrůstají samčí i samičí květy. Opylení můžete provést sami, když ulomíte samčí květ a lehce jeho tyčinky otřete o pestíky květů samičích. Nebo můžete použít jemný štěteček, kterým přemístíte pyl na všechny květy.
Cuketa je univerzální plodina, kterou můžete použít do různých vařených jídel. Dělají se z ní různé čalamády, strouhá se do bramboráků, dobrá je v leču, přidává se do zapečených brambor, nebo se z ní pečou moučníky. Receptů je mnoho.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Inspirace na jednoduchý letní oběd
Těstoviny s cuketami
Co budete potřebovat
400 g těstovin, 4 mladé cukety, 3 stroužky česneku, hrst strouhaného parmazánu, hrnek ricotty nebo jemného tvarohu, olivový olej, oregano, mořskou sůl, drcený pepř
Postup
Těstoviny uvařte podle návodu a sceďte. Cuketu nakrájejte na plátky a opečte v hlubší pánvi na oleji spolu s prolisovaným česnekem a oreganem. Osolte, opepřete a mírně podlijte vodou. Krátce duste, aby cukety změkly, ale nerozvařily se. Do pánve pak vsypte uvařené těstoviny a opatrně je promíchejte s cuketami. Na talíři pak pokrm ozdobte ricottou či tvarohem a posypejte parmazánem.
Článek Jak podpořit nasazení nových plodů u cuket se nejdříve objevil na České návody.