V březnu zaseju, na přelomu března a dubna přepikýruju, na konci dubna v případě potřeby ještě jednou a po zmrzlých v květnu přesadím ven.
Tohle je moje každoroční cesta od semínka ke skvělé zelenině. A právě fáze, kdy se zachází s těmi nejmenšími sazeničkami, ještě před tím, než se přesadí do země, je nejnáročnější. Jsou to prostě miminka, která potřebují něžnou péči :).
Jak pikýruju a co se mi osvědčilo?
- Výsev provádím v trsech. Hlínu v jednom květináčku nebo políčku u předpěstovávacích skleníčků posypu semínky a čekám, až vzejdou.
- Jakmile jsou sazeničky vzrostlé kolem 4 cm a mají první dva pěkné lístky, potřebují poprvé přesadit.
- Menší květináček nebo kelímek od jogurtu (nezapomeňte v něm udělat díru, aby mohla odtékat přebytečná voda!) zaplním zeminou, uhladím a udělám do ní prstem dírku na hloubku sazeničky.
- Kámoše z jedné nádoby opatrně vyndám, ideálně podeberu celý trs (osvědčila se mi plastová lžíce), rozesadím po jednom a zeminou je zahrnu až k lístkům. Tahle činnost je asi nejnáročnější – sazeničky jsou opravdu velké citlivky a rády se lámou. Určitě na tom nenechávejte děti trénovat jemnou motoriku, vím o tom své :).
- Každou sazeničku si prohlédnu, a když má příliš dlouhý kořínek, zhruba o třetinu ho zkrátím. V budoucnu z ní vyroste pěkná a silná rostlina.
- Zaliju (spíš rozprašovačem) a dám na světlé, ale ne příliš teplé místo.
- Když sazeničky dorostou do velikosti kolem 10 – 13 cm, je obvykle čas si tohle celé zopakovat.
- Jakmile je venku kolem 15°C, dávám sazeničky otužovat. Bývá to až koncem dubna a když mají jít teploty dolů, zase všechno schovám domů. Máme pro tyto účely i dva balkónové fóliovníky, ve kterých těsně před přesazením nechávám sazeničky už trvale, ale loni přišel nečekaný přízemní mrazík a dost mi toho spálil. Tak opatrně :).
- No a po zmrzlých mužích (Pankrác, Servác, Bonifác + ubrečená Žofie) nastává čas velkého přesazování do záhonů.
The post Jak pikýrovat sazeničky appeared first on PetraZahradnici.cz.