Pokud rádi perete na nižších teplotách, může se vám stát, že se z vaší pračky začne šířit nepříjemný zápach. Zápach z pračky způsobují bakterie a plísně, které se v pračce rády usazují. Ty se mohou množit v bubnu pračky, nádobě na prací prášek, nejčastěji se jim daří v hadici pračky nebo v jejích útrobách. Bohužel vám nepomůže ani ta nejaromatičtější aviváž, nebo prací prášek, nepříjemného zápachu je nutno se zbavit. Co v takovém případě dělat?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Péče o pračku
Černá plíseň se rychle šíří ve vlhkém prostředí, takže je třeba ihned jednat a zbavit se jí co nejrychleji.
Ve většině případů, kdy pračka zapáchá, stačí zapnout program s vyšší teplotou. Novější modely praček mají programy, které jsou přímo určené k čištění bílé techniky, usazené nečistoty odstraňuje horkou vodou, nebo párou. Pokud vaše pračka tento program nemá, postačí speciální čistící prostředky, které jsou určeny pro úklid.
Pravidelné čištění pračky
Jako první zkontrolujte filtr. Podle výrobců se má čistit dvakrát ročně, ale pokud máte domácí mazlíčky kontrolujte ho častěji. Ideálně jednou za tři měsíce. Filtr pečlivě očistěte od všech nánosů a následně pořádně propláchněte po tekoucí horkou vodou.
Nejčastějším původcem zápachu je špinavé těsnění na dvířkách. Často se v něm usazují drobnosti, které zapomenete v kapsách, ale také spousta nečistot. Postačí vám vlhký hadřík, který namočíte do octa. Tím otřete těsnění.
Nádobka na prací prášek a aviváž se také musí pravidelně čistit. V nádobce a pod ní se mohou usazovat zbytky aviváže a pracího prášku. Pořádně ji očistěte houbičkou, méně dostupná místa očistěte pomocí malého kartáčku.
Vnitřek pračky – buben, otřete hadříkem namočeném v octu.
Ne vždy vychází zápach přímo z pračky. Nepříjemné pachy se šíří i z hadic na vypouštění odpadní vody. Proto je dobré jednou za čas zkontrolovat jejich stav.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Soda a ocet vyčistí pračku a odstraní i vodní kámen
Kombinace sody a octa vám pomůže zbavit se nežádoucích usazenin a vodního kamene.
Do nádobky na prací prášek dejte půl hrnku jedlé sody. Do nádobky na máchání nalijte ocet. Dva hrnky octa přidejte přímo do bubnu pračky. Nastavte tu nejvyšší teplotu a zvolte nejdelší prací cyklus. Před mácháním přerušte prací cyklus a nechte pračku v pohotovostním režimu. Takto ji nechejte několik hodin. Poté ji znovu pusťte a nechte dokončit prací cyklus.
Jak předcházet zápachu
Po každém praní nechte pračku pořádně vyschnout a vyvětrat, aby se zde nezačaly usazovat bakterie a plísně.
Nenechávejte mokré nebo vlhké prádlo v pračce delší dobu, než je potřeba, ale co nejdřív ho vyndejte a dejte sušit.
Pokud můžete, perte na vysoké teploty, horká voda pomáhá přirozeně likvidovat bakterie a plísně.
Nechávejte otevřená dvířka a dávkovač. Kde není vlhko, není plíseň ani zápach.