Během zimních měsíců řadu lidí nemile překvapí plíseň na plastových oknech. A to není zrovna malý problém, plíseň na oknech a okolo oken vede ke vzniku nemocí a alergií. Pokud se v domácnosti někde objeví plíseň je potřeba ji co nejrychleji zlikvidovat. Plíseň může u alergiků způsobit vážné dýchací potíže a jiné respirační onemocnění.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč se plíseň na oknech tvoří?
Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, kterým se nejlépe daří na vlhkých místech.
Plíseň na oknech se tvoří hlavně kvůli dokonalé těsnosti budovy v okolí oken. Na okna v zimě z jedné strany působí teplo a z druhé strany zima, okna jsou náchylná na srážející se vlhkost, kterou má plíseň ráda a proto jsou plastová okna tou nejlepší plochou pro tvorbu plísní.
Pokud na oknech objevíte plíseň co nejrychleji ji zlikvidujte a snažte se vyřešit problém, proč zrovna tam se tvoří. Jinak se vám tam bude plíseň po čase objevovat znovu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak odstranit plíseň z plastových oken?
Plíseň lze zlikvidovat mechanickou cestou, a to vlhkým hadrem. Suchý hadr nebo houba by plíseň rozprášila. Tato metoda se však příliš nedoporučuje, při neopatrném stírání může dojít k roztroušení výtrusů po okolí.
Vhodnější metodou je odstranit plíseň z plastových oken pomocí roztoku chlornanu sodného. Ten koupíte například v drogerii a ve stavebninách. Prodává se ve spreji a stačí jim rámy v postižených místech nastříkat. Můžete použít i Savo proti plísním, které chlornan sodný obsahuje.
Roztok chlornanu sodného plíseň zlikviduje okamžitě. Po aplikaci nechte působit 15 minut a místnost pořádně vyvětrejte. Působením chlornanu sodného tmavá místa s plísní po chvilce zesvětlají. Pak už stačí jen zbytky nečistot utřít vlhkým hadříkem.
Další možností je likvidace plísně pomocí octu. Hadřík namočíte v octu a setřete postižená místa, použitý hadřík poté vyhoďte.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Předcházejte tvoření plísní
Zásadní vliv na rosení oken a tvorbě plísní má větrání. Jakmile se do vzduchu v interiéru dostane více vlhkosti a vy jí nedáte prostor k úniku, okna zareagují orosením. Při větrání jde především o to, dostat do interiéru co nejvíce čerstvého vzduchu za co nejkratší časový úsek. V zimě se vyvarujte větrání na mikroventilaci, trvá pak mnohem déle, než se vzduch v interiéru obmění.
V domě nebo bytě by se mělo správně větrat až 3x za den. Nejlepší je větrat místnosti intenzivně s plně otevřenými okny po dobu alespoň pěti minut.
Aby nedocházelo k tvorbě plísní, vlhkost v domácnosti by neměla přesáhnout 60 %.
Vlhkost lze eliminovat sušičkou na prádlo a kvalitní digestoří, protože právě z vaření a sušení prádla na sušáku vzniká v domácnosti nejvíce vlhkosti.
.
Článek Jak odstranit plíseň z plastových oken se nejdříve objevil na České návody.