Medvědí česnek je jarní léčivá bylina, která obsahuje řadu významných látek. Je přírodním antibiotikem, antioxidantem a bohatým zdrojem vitamínu C. Brzy z jara pokryjí listy medvědího česneku lužní lesy, jakmile se olistí stromy, medvědí česnek se zatáhne do země a musíme si na něj počkat do příštího roku. Naštěstí existují způsoby, jak si medvědí česnek uchovat a užívat si jeho výjimečnou chuť po celý rok.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Právě teď je nejvyšší čas se vydat na medvědí česnek, než bude po sezóně. Mladé rostlinky sbíráme v dubnu a v květnu, tedy ještě před rozkvětem. Pak jdou veškeré živiny do květu. Medvědí česnek obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, např. vitamín C, A, vitamíny skupiny B, minerály hořčík, vápník, draslík, síru, železo, meď a mnohé další. Pomáhá při virózách a nachlazení, zánětech dýchacích cest, angínách, ničí bakterie – především streptokoky a stafylokoky. Také účinkuje i na viry a plísně. Pokud najdete v lese místo kde medvědí česnek roste, nasbírejte si ho do zásoby.
Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Proto se pro jarní pročišťovací kúry používají čerstvé listy.
Čerstvý medvědí česnek se používá do pomazánek, do salátů, nebo jen tak na chléb s máslem. Jemně posekané používáme jako koření do polévky, nebo pod maso.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak uchovat medvědí česnek?
Pokud potřebujete uchovat medvědí česnek jen pár dnů, vložte listy do vlhké utěrky a následně do lednice. Takto uložený vydrží až pět dní.
Pro delší uchování můžete medvědí česnek zamrazit, připravit pesto, máslo nebo tinkturu.
Pesto z medvědího česneku
Pesto můžete připravit s olivovým olejem, které dochutíte solí a mírně okyselíte citronovou šťávou. Následně pesto dejte do skleniček a skladujte v lednici. Uzavřené pesto vydrží v lednici až rok.
Základní pesto můžete vylepšit oříšky nebo semínky a strouhaným sýrem (parmazán, pecorino). Pesto uchovávejte v lednici, pokud jste do základu přidali oříšky, rychle ho spotřebujte, oříšky mají tendenci v pestu žluknout.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Mražení medvědího česneku
Další variantou uchování medvědího česneku je zmrazení listů. Listy je potřeba důkladně proprat ve studené vodě a pořádně osušit. Poté listy nahrubo nasekejte a dejte je do zipového igelitového sáčku a do mrazáku. Využít můžete formičky na led, kam česnek nadrtíte spolu s trochou vody.
Medvědí česnek v soli
Další možností je listy medvědího česneku rozmixovat s trochou soli a tuto směs napěchovat do skleniček. Sůl směs kondenzuje a tak vydrží v lednici několik měsíců. Česnek můžete použít pod maso, nebo do polévek.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Máslo s medvědím česnekem
Na přípravu budete potřebovat: 250 g másla, 60 g medvědího česneku, 1/2 lžičky soli
Nechte máslo změknout a rozmixujte spolu s česnekem a dochuťte solí. Po rozmixování máslo dejte do mističky, nebo zabalte do válečku z potravinářské fólie a nechte v lednici ztuhnout. Poté máslo můžete nakrájet na kolečka, které lze uchovat v mrazáku.
Bylinkové máslo můžete použít na chléb, nebo topinky, při grilování steaků nebo ryb. Zmražené kousky másla můžete použít pod maso a pod míchaná vajíčka.
Ochucený olej s medvědím česnekem
Listy medvědího česneku dobře operte, osušte a nakrájejte na menší kousky. Vložte do lahve z tmavého skla a zalijte olejem, nejlépe se hodí extra virgin olivový olej. Směs nechte macerovat v temnu po dobu tří týdnů. Poté olej přeceďte a používejte všude tam, kde se hodí olivový olej vůně a chuť česneku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Uložení česneku do oleje
Listy česneku přeberte, pokud jsou některé oschlé tak je vyřaďte. Česnek pečlivě omyjte a osušte. Je potřeba osušit každý list zvlášť, nejlépe kuchyňskou papírovou utěrkou. Pokud by zůstala voda na listech, mohla by se celá sklenice česneku zkazit.
Listy česneku nasekejte ostrým nožem, nebo nastříhejte nůžkami na bylinky. Teď už zbývá poslední krok – nasekaný česnek uložit do sklenice. Před tímto krokem si řádně umyjte ruce. Do sklenice pěchujte česnek tak, aby mezi ním nezůstal žádný vzduch. Po 1 až 2 cm silné vrstvě česneku přilijte trochu olivového oleje. Takto pokračujte až do naplnění sklenice, poslední vrstvu česneku zalijte olejem, aby byl celý ponořený. Uchovávejte v lednici. Takto uložený medvědí česnek je ihned připraven k použití.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tinktura z medvědího česneku
Očištěné a jemně nasekané listy medvědího česneku naplňte do poloviny sklenice, nebo lahve. Medvědí česnek poté zalijte alkoholem, všechny listy musí být dokonale ponořené. Nejčastěji se používá vodka nebo slivovice v rozmezí 40-50% alkoholu. Tinkturu z medvědího česneku nechte zrát 14 dnů na teplém místě, ne na přímém slunci. Denně sklenici protřepávejte, česnek se náležitě vymaceruje. Po této době tinkturu přeceďte do tmavé lahve s uzávěrem a vložte ji do lednice.
Tinktura z medvědího česneku je výborná na posílení imunity, pomáhá i v boji proti virovým a bakteriálním onemocněním, při poruchách trávení, při nachlazení a také při zahlenění dýchacích cest.
Podává se ve formě kapek do vody. Dávkování 3x denně 10 – 20 kapek. Tinktura není vhodná pro děti a kojící ženy.
Medvědímu česneku se raději vyhněte, jste-li alergičtí na allicin, trápí-li vás žaludek, žlučník a slinivka břišní.
Článek Jak nejlépe uchovávat medvědí česnek se nejdříve objevil na České návody.