Máte na zahrádce bohatou úrodu ovoce a zeleniny a nevíte co s přebytky? Zavařte je a v zimě si tak vychutnejte chuť letního ovoce či zeleniny. Zavařovat nemusíte pouze v zavařovacím hrnci, ale i v mikrovlnce, nebo myčce na nádobí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je zavařování?
Zavařování je skvělý způsob konzervace, jak uchovat sezónní ovoce a zeleninu na delší časy. Je to jedna z možností uskladnění potravin, pomocí které zachováte skvělou chuť i čerstvost. Proces zavařování je velice jednoduchý. Připravené produkty se vloží samostatně nebo s vhodným nálevem do zavařovací sklenice. Ta se uzavře víčkem a ponoří v závislosti na zavařovaném obsahu na určitou dobu do horké nebo vařící vody, na cca 85 °C či více, kde dojde vlivem vysokých teplot k sterilizaci, zahubení všech škodlivých mikroorganismů i bakterií a také k vytlačení vzduchu. Po následném ochlazení ve sklenici vznikne podtlak a její obsah je vzduchotěsně uzavřen.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vyplatí se zavařovat?
Pokud budete chvíli počítat, zjistíte, že v dnešní době raději sáhnete po okurkách do regálu v obchodě, než abyste je zavařovali. Cena nakládaných okurek v obchodě stojí kolem 70 Kč za 680 g balení. V obchodech však bývají celoroční akce a slevy, a tak okurky můžete pořídit za 40Kč.
Zavařování doma vychází dráž. Za kilogram okurek zaplatíte zhruba 70 Kč, za kilogram cukru 35 Kč, a za litr octa 25 korun. K tomu musíte připočítat sůl, vodu, spotřebu energie a čas, který zavařování musíte věnovat.
Je ale pravdou, že domácí zavařeniny chutnají lépe než ty kupované.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co zavařovat?
Zavařovat můžete téměř cokoli. Ovoce a zeleninu, houby, maso nebo i hotová jídla.
U ovoce můžete kombinovat různé druhy, zpracovat ho na marmelády a džemy či přesnídávky. Ze zeleniny můžete připravit různé čalamády nebo domácího chutney.
Možnosti zavařování
Možností, jak zavařovat je několik. Klasický způsob zavařování je v hrnci, dále můžete zavařovat v troubě, tlakovém hrnci, mikrovlnce a v myčce na nádobí. Vyzkoušejte moderní technologie, které šetří čas i energii.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zavařování v mikrovlnce
V mikrovlnné troubě můžete zavařovat všechny druhy potravin.
Pro zavařování v mikrovlnce použijte víčka na závit. Tlak v mikrovlnné troubě je poměrně velký a klasická zavařovací omniová víčka by nemusela dobře držet a mohla by povolit. Víčka na závit nepovolí.
Postup:
Sklenici nikdy neplňte až po okraj, ideální je 5 cm mezera. Sklenice vyskládejte do plastové misky, aby se nedotýkaly. Doba ohřevu se liší podle výkonu trouby a objemu sklenice.
Pro sklenici o objemu 0,7 l
Výkon 700 W = 6 minut
Výkon 750 W = 5 a půl minuty
Výkon 800 W = 5 minut
Výkon 850 W = 5 minut
Výkon 900 W = 4 a půl minuty
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zavařování v myčce na nádobí
Tímto způsobem můžete zavařovat všechny potraviny
Jak zavařovat v myčce
Naplněné sklenice naskládejte do spodní části myčky tak, aby stály rovně a nedotýkaly se jedna druhé. Ideální je nechat mezi nimi asi 4–5cm mezery. Přesvědčte se, že v dávkovačích není žádný mycí ani lešticí prostředek. Nastavte program s vyšší teplotou, maximálně však 70 °C. Pak ještě horké sklenice vyndejte, položte na suchou utěrku víčkem dolů a nechte je pomalu vychladnout.
Článek Jak na zavařování v mikrovlnce či myčce nádobí se nejdříve objevil na České návody.