Právě teď je ideální čas vysadit do zahrady ovocné stromy a keře. Honza si vysnil na zahradě sad, tak sázíme jak o život
Ze stromů jsem měla vždycky respekt. Bála jsem se, abychom koupili správné odrůdy s ohledem na to, že naše zahrada je v mrazové kotlině. Abychom nešlápli vedle s výběrem správných sazenic (i to se nám povedlo, hned první rok) a taky abychom ty poklady správně zasadili. A zjistila jsem, že sázet ovocné stromy není taková věda.
Tohle je postup, který se mi osvědčil:
- Koupit kvalitní sazenice
Po prvotním spálení už nakupuju jen u prověřených prodejců. Jedním z nich je zahradnictví kousek od nás. Dobře mě tam znají, dělám jim docela dobré tržby, tak věřím, že si mě jako zákazníka chtějí udržet. Případně mám v záloze dva prověřené e-shopy. Bojkovický stareodrudy.org a prodejstromku.cz z Uherského Ostrohu. Oba mají i kamenné prodejny, kde je výběr o něco větší než na netu, ale my to k nim máme přes celou republiku, takže spoléhám jen na e-shopy.
- Nechat sazenice napít
Jakmile si stromky dovezeme domů (nebo přijdou poštou), hned je usadím do kýblu s vodou a nechám minimálně 24 hodin sosat. Je tak větší pravděpodobnost, že se ujmou. Tohle se týká prostokořenných sazenic, které nejsou v hlíně. Ty, co si domů přivezete v květináči, máčet nemusíte.
- Vykopat dostatečně velkou jámu
Tohle je nejnáročnější část celého procesu. Jáma na strom musí být aspoň o třetinu širší než kořenový bal (případně než květináč, ve kterém jste si strom dovezli) a hluboká tak, aby po zasazení koukal nad zem roub. To je takový ten divný kloub (nebo hrbol, chcete-li), co má většina stromů na kmínku nad kořenem.
- Usadit a nechat koukat roub
Stromek usadíme do jámy a znovu ověříme, že kouká roub. Vím, že jsem s tím trapná, ale když by tahle část stromu byla pod zemí, nemohl by stromek dýchat a s největší pravděpodobností by odešel.
- Zalít. Pořádně.
Ještě než strom zasypu zeminou, naliju do jámy cca půl konve vody s probiotiky. Používám weiki, osvědčilo se mi při výsadbě čehokoliv. Zálivka v téhle fázi je diskutabilní. Někdo ji zavrhuje, protože údajně napomáhá vzniku vzduchových kapes (píšu o nich v dalším bodu), já si naopak myslím, že to prospívá, protože pro strom je voda v téhle fázi nepostradatelná.
- Zasypat zeminou a upěchovat
Jámu s vodou a usazeným stromkem postupně zasypávám zeminou smíchanou s kompostem. Každou vrstvu pořádně ušlapu (kvůli vodě je lepší mít holiny), aby kolem kořenů nezůstala vzduchová kapsa. Místo, kde není zemina, ale vzduchoprázdno, by se stromu nelíbilo. Utíkala by z něj zálivka a strom by mohl uschnout.
Pozor, zemina nesmí být výš než roub – viz. bod 4. - Hlídat zálivku
Na podzim se stromy vysazují proto, že vydatněji prší. Kdyby bylo sucho, je potřeba mladé stromky zalévat a zálivku určitě hlídat v příštích pár letech. Než pořádně zakoření, jsou na vodu trošku citlivější.
- Zastřihnout
Hned po výsadbě je potřeba nové stromky zastřihnout. Tohle je bod, ve kterém se rozhodně necítím kovaná. Proto jsem vděčná za Dominika Grohmana aka potulného sadaře, který jednak jezdí po republice a radí lidem, jak stromky stříhat a zároveň natočil on-line kurz pro stromkové samouky, který je za pár korun (najdete ho tady na jeho webu). Honza mi ho koupil jako dárek, tak studuju a doufám, že naše stromy to ocení.
The post Jak na výsadbu ovocných stromů appeared first on PetraZahradnici.cz.