Vánoce bez nazdobeného stromečku si lze stěží představit. Není nad nádhernou vůni jehličí, kterou vydává živý vánoční stromek. Ale jaký stromek koupit? Smrček, borovici nebo jedli? Liší se tvarem koruny, hustotou větví a umístěním jehličí, životností i cenou. Smrk má hustší korunu, ale má řidší větvě, borovice je trvanlivější, ale hodně smolnatá a elegantní jedle je zase dražší. Víte, na co si dát při výběru pozor a jak ho skladovat, aby zůstal až do Vánoc svěží a zelený?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Než se vydáte na nákup, ujasněte si, ve kterém místě bude váš vánoční stromeček stát a podle toho také volte velikost stromku. Prodejce by měl mít jasně stanovenou cenu podle druhu a výšky stromku, stejně tak by měl znát i původ stromku.
Většina prodejců vám nabídne smrk ztepilý nebo pichlavý, černou borovici nebo kavkazskou jedli. Hned na první pohled je vidět, že se od sebe liší nejen tvarem a hustotou koruny, ale i umístěním jehličí na větvích a hlavně cenou.
Smrk, borovice, jedlička?
S tradičními Vánocemi v Čechách bývá spojován nejčastěji smrk. Má krátké tuhé jehličí a husté větve.
Velkou nevýhodou smrčku je rychlá opadavost jehličí.
Naopak borovice vydrží oproti smrčku i v teplé místnosti dlouho svěží. Má delší jehličí, řidší korunu i větve, ale nevypadá tak pěkně jako smrček.
Špičkovým zbožím mezi vánočními stromy je bezesporu jedle, má pravidelný tvar, měkké a lesklé jehličí, větve udrží i těžší ozdoby. Nazdobená doma vydrží neuvěřitelně dlouhou dobu. Kvalita si ovšem žádá vyšší cenu, a tak jedle bývá ze všech stromků nejdražší.
Smrk stříbrný – dováží se k nám ze Severní Ameriky, má bohatý tvar, šedozelené nebo stříbrné jehličí. Pevné větve unesou i těžší ozdoby. Téměř neopadává. Při zdobení jehličí píchá do rukou.
Jak poznat, že je stromek čerstvý?
Stromek, který je déle uříznutý poznáte podle seschlého řezu a podle váhy. Čím je strom těžší, tím je čerstvější, obsahuje dostatek vody. Naopak lehký stromek už může být vyschlý. Kromě požadovaného tvaru by měl mít svěží barvu jehličí a vypadat čerstvě. Jehličí, by nemělo být seschlé a opadávat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co dělat, když stromek přinesete domů?
Zakoupený vánoční strom je nutné do Vánoc nechat v chladném prostředí.
Nejprve ho vybalte ze síťoviny, umožníte tak větvím znovunabytí přirozeného rozpětí. Seřízněte kmínek asi o dva centimetry a postavte ho do nádoby s vodou. Čerstvým řezem bude strom lépe přijímat vodu a vydrží déle svěží. Je však nutné, aby voda dosahovala až ke kůře, protože stromky sají pletivem pod kůrou. Postavte ho do chladné místnosti, na balkon nebo na zahradu. Teplota místnosti by neměla přesáhnout 13 stupňů Celsia. Pokud budete mít stromek na balkoně či zahradě, při teplotách kolem nuly není nutné dávat stromek do vody.
Pokud však stromek přinesete domů těsně před Štědrým dnem, než ho definitivně přenesete do teplého obýváku, nechte ho nějakou dobu aklimatizovat v chladnější chodbě, aby prudkým přechodem do tepla neutrpěl teplotní šok. Stromeček nestavte vedle topení. Aby stromeček vydržel déle pěkný vyplatí se pořídit stojan, do kterého lze nalít vodu, nebo ho postavte do nádoby naplněné vlhkým pískem nebo keramzitem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Trendem posledních let jsou také vánoční stromečky v květináči. Takový stromek můžete později vysadit, případně použít opakovaně. Můžete je také vysadit zpět v lese. Tyto stromky však vyžadují správné zacházení, aby teplotní šok v podobě vyhřátého obýváku přežily. Pokud chcete podpořit české pěstitele, kupujte stromeček s označením „Vypěstováno na plantáži v ČR.“
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli stromeček, přejeme vám krásné vánoční svátky plné klidu a pohody.