Správné zazimování bazénu je klíčem k dlouholetému a bezproblémovému užívání bazénu. K zazimování bazénu přistupujeme ve chvíli, kdy teplota vody je mezi 10-15 °C. Nejvhodnější dobou, kdy zazimovat bazén je tedy počátek podzimních měsíců. Jak postupovat při zazimování bazénu? Dozvíte se v dnešním článku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zazimování bazénu
Postup zazimování venkovního bazénu není příliš náročný a zvládne jej takřka kdokoli.
Než bazén zazimujete je potřeba odstranit veškeré nečistoty pomocí vysavače, z bazénu vyndat schůdky včetně dalšího příslušenství a ošetřit vodu. Nečistot se zbavte pomocí teleskopické síťky a následně očistěte stěny a podlahu bazénovým vysavačem.
Po vyčištění zkontrolujte a upravte chemické složení vody na pH hodnotu 6,8–7,2. Obsah chloru by se měl pohybovat maximálně 0,3 mg/l. Zjistěte hodnotu pH pomocí testeru a pokud bude potřeba vodu upravte prostřednictvím vhodné chemie. Nechte běžet filtraci, aby se voda promíchala a hodnoty pH se upravily.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Odpusťte vodu
Snižte hladinu vody asi 10 centimetrů pod skimmer a vratné trysky uzavřete zátkou. V případě, že zátku nemáte, vodu upusťte 10 cm pod vratné trysky. Hlavu vratné trysky demontujte i s kroužkem a oba díly uskladněte. Vodu z bazénu nikdy nevypouštějte úplně, chrání zapuštěný bazén před poškozením tlakem spodní vody nebo zeminy.
Bazénová chemie
Do zbylé vody aplikujte speciální zazimovací přípravek, postupujte dle návodu a obalu daného přípravku. Tento přípravek se postará o to, aby voda byla v dobré kondici a zůstala čirá a čistá. Přípravek eliminuje vznik řas a nežádoucích kalů. Přípravek oceníte při mírné zimě, když teplota vody stoupne nad 12 °C, při této teplotě se voda začne kazit. Pokud jsou tyto zvýšené teploty v zimě více dní, je vhodné zazimovací přípravek dodávkovat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Demontujte výbavu bazénu
Odpojte veškeré hadice, filtraci, tepelné čerpadlo, případně solární ohřev. Pískovou filtraci pořádně propláchněte a vypusťte z ní vodu. Pokud máte náplň starší, je potřeba jí vyměnit. Náplň pískové filtrace je potřeba měnit každé dva roky, v závislosti na používání. Náplň seženete ve specializovaných obchodech v balení po 25 kg přibližně za 250 Kč. Poté demontujte čerpadlo a hadice a uzavřeme obtokové ventily, z čerpadla vypusťte vodu, a uskladněte jej na suché místo. Pokud máte solární ohřev, vypusťte z jeho okruhu veškerou vodu a desky uskladněte na suché místo ideálně v natažené pozici.
Dilatační plováky
Hladina vody nesmí v zimě zamrznout, mohla by poškodit stěny bazénu, proto se doporučují dilatační plováky. Plováky lze spojit do řady za sebou a umístit je úhlopříčně do bazénu. Do bazénu o velikosti 3 x 6 m je ideální pořídit 10 až 12 kusů plováků.
Dilatační plováky můžete nahradit PET lahvemi z části naplněnými pískem, které eliminují rozpínání ledu a riziko poškození bočních stěn bazénu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zakryjte bazén
Pokud nemá bazén pevné zastřešení, zakryjte ho krycí plachtou. Díky plachtě je voda chráněná před nečistotami. Krycí plachty zakoupíte v hobby marketech. Pokud je v zimě větší sněhová nadílka vrstvu sněhu z plachty pro jistotu odstraňte.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Prodloužení koupací sezóny
Koupací sezonu si výrazně prodloužíte s bazénovým zastřešením a tepelným čerpadlem, které na rozdíl od solárních panelů není závislé na sluníčku. Tepelné čerpadlo odebírá tepelnou energii z okolního vzduchu o nízké teplotě a vodu dokáže ohřát až o 12 °C. Provozní náklady tepelného čerpadla jsou nízké, funguje i při teplotě 5 °C. Pokud si budete tepelné čerpadlo pořizovat, řiďte se objemem vody v bazénu. Pro bazén o objemu 20 m3 postačí čerpadlo s výkonem 5 kW, u bazénu u objemu 60 m3 se doporučuje 12 kW.
Článek Jak na správné zazimování bazénu se nejdříve objevil na České návody.