Mravenci se na zahradě a ve skleníku objevují hodně často. Do jisté míry jsou užitečným hmyzem, hubí housenky a jiný škodlivý hmyz. Ale jakmile jejich stavby začnou narušovat trávník, nebo si najdou cestu k vám domů, radost z nich mít rozhodně nebudete. Pokud jste našli na zahradě mravenčí cestičky a hodláte se jich zbavit, máme pro vás několik rad.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Mravencům vyhovuje teplé, vlhké prostředí. Známá je jejich spolupráce s mšicemi, které mravenci chrání před nepřáteli a přenášejí je na stromy, po keřích, na rostliny a následně se živí jejich speciální tekutinou tzv. sladkou medovicí, která tvoří bohatý zdroj energie a kterou mravenci milují. Když se mravenci začnou objevovat v trávníku ve velkém množství, a navíc je mraveniště plné larev a kukel začneme se oprávněně o zahradu obávat.
Mravenci potřebují vysokou vlhkost vzduchu, ale nežijí ve vysloveně zamokřených místech. Pokud mravencům začnete prolévat hnízda vodou ve větším množství, dají se pravděpodobně na ústup. Můžete použít i jiné metody od sofistikovaných návnad přes elektronické odpuzovače až po klasické babské rady.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak se zbavit mravenců
Hubení mravenců na zahradě a ve skleníku lze provádět různými způsoby: lidovými, chemickými nebo mechanickými.
Nezkoušejte mraveniště nijak ničit fyzicky, nebo jej rozhrabat, mravenci se pouze přesídlí hlouběji a budete mít větší problém se jich zbavit.
Někteří zahrádkáři používají chemii, jiní sáhnou po biologických zbraních například v podobě mravenčích bufetů nebo bioformatoxu, které hubí mravence biologicky šetrným způsobem. Můžete také použít různé silné aromatické látky, které mravencům nevoní a tak je vypudit ze zahrady i ze skleníku.
Přípravky proti mravencům
Různé přípravky proti mravencům seženete v zahrádkářských prodejnách, nebo hobby marketech, můžeme jmenovat například, Atak gel na mravence, bioAtak křemičitý prášek, Atak prášek na mravence. Nebo můžete využít požerové nástrahy například mravenčí bufet či biocidní nástrahy proti mravencům – Protect home.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Velmi dobře působí požerové nástrahy obsahující pyrethrin – Pyrethriny jsou obsaženy například v obalech semen trvalky Chrysanthemum cinerariaefolium (kopretina starčkolistá), která byla také komerčně pěstována jako zdroj těchto insekticidů. Mravenci se látkou v krabičce nakrmí, nebo látku přenesou do hnízda, kde jí pozřou další mravenci. Pyrethriny jsou neurotoxiny působící na nervový systém hmyzu. Pokud látku pozře i mravenčí královna, přestane klást vajíčka a celá mravenčí kolonie zahyne.
Lepové pásy – Lepové pásy jsou skvělá past na mravence. Upevňují se na spodní část kmene a zabrání mravencům roznášet mšice po stromě.
Mravence najdete také ve spárách v chodníku. Můžete je zalít vřelou vodou, nebo vodou s octem či jarem, popřípadě posolit. Zároveň se tak zbavíte i případného plevele.
Jak na mravence ve skleníku
Pokud se mraveniště nachází přímo ve skleníku, je třeba jednat opatrně. Než se pustíte do chemického postřiku, zkuste buď přírodní insekticidy, nebo se můžete pokusit přemístit celé mraveniště.
Osvědčený způsob, jak mravence vypudit ze skleníku je nakrájený celer na plátky, který posolíte a poté co pustí vodu ho posypete skořicí. Aromatické vůně celeru a skořice mravence vypudí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Babské rady
Mravenci nemají rádi aromatické látky, můžete se je pokusit vypudit rozemletým hřebíčkem, jalovcem, skořicí, majoránkou, nebo sušeným česnekem. Stačí danou ingrediencí zasypávat mraveniště.
Pěstováním máty, eukalyptu, bazalky či levandule, které mají silné aroma, mravence také odpudíte.
Můžete využít kávovou sedlinu, kterou nasypete kolem mraveniště a přímo do mraveniště a mravenci se rychle odstěhují.
Vyzkoušet můžete také jedlou sodu s cukrem moučka v poměru 2:1 a touto směsí zasypat mravenčí cestičky nebo stavby v zahradě. Do míst, kde se objeví mravenci, a na pravidelné cestičky dávejte aromatické látky: jalovcový list, kerblík.
Zálivky
Mraveniště můžete zalít nasyceným roztokem soli, nebo octem. Podle některých zahrádkářů pomáhá i koncentrovaný výluh z kopřiv.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Past z droždí
Další babská rada, jak se zbavit mravenců je kašička z droždí. Budete potřebovat kostku droždí, půl lžíce cukru krystal a lžíci vlažné vody. Vše smíchejte dohromady a vytvořte kašičku, tu pak rozetřete na mravenčí cestičky, mravenci po pozření umřou.
Někdy je dobré vyzkoušet různé metody a přípravky, případně jejich kombinaci. Zkuste se nejdříve zbavit mraveniště domácími přípravky, teprve když to nepomůže, sáhněte po chemii.
Článek Jak na mravence ve skleníku a v zahradě se nejdříve objevil na České návody.