Do Vánoc zbývá několik dnů a s nimi je spojený i nákup vánočního stromečku. Na co se při výběru stromečku zaměřit? Jak přepravit živý stromeček autem a jak uskladnit vánoční stromek, aby vydržel ve skvělé kondici?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Smrček, jedlička, anebo borovička? Umělý, řezaný nebo v květináči? Záleží na vaší preferenci, vždy je ale důležitý správný výběr.
Jaký vybrat vánoční strom
Zda zvolíte smrk, jedli nebo borovici není jen otázkou vkusu. Mimo řezaných stromků se nabízí také varianta, a to živý strom v květináči. Podle odborníků na dřeviny bychom měli vybírat z pomalu rostoucích jehličnanů. Cena je sice vyšší, ale dlouhodobě je to rozhodně výhodnější. Proto bychom neměli v květináči kupovat borovici, protože roste příliš rychle. Pamatujte, že čím je stromek vyšší, tím bude také dražší.
Živý vánoční stromek
Řezané, živé vánoční stromečky patří v českých rodinách mezi ty nejoblíbenější. Pěstují se na speciálních plantážích, kde podléhají přísné kontrole a hnojení. Pokud se rozhodnete pro koupi řezaného vánočního stromku, budete vybírat mezi několika druhy smrků, borovic a jedlí. Nejlevnější je smrk ztepilý. Je oblíbený především kvůli hustým větvím, ale příliš dlouho nevydrží a brzy začne opadávat. Jeho příbuzný smrk pichlavý se stříbrným jehličím je trvanlivější.
Co se týká borovice, k mání je borovice černá nebo lesní. Nemají tak husté větve jako smrk, ale opadávají podstatně méně. Stále populárnější je jedle kavkazská, která prakticky vůbec neopadává. Vydrží dlouho i v teplých místnostech. Navíc nepíchá, manipulace s ní je výrazně jednodušší. Její cena mezi nabízenými vánočními stromky je však díky její odolnosti nejvyšší.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak přepravit vánoční stromek?
Při koupi vánočního stromku si jej nechte zabalit, kvůli lepší manipulaci, do síťoviny. Za obal si připlatíte sice pár desítek korun, ale rozhodně se tato investice vyplatí. Nyní vás čeká převoz vánočního stromku. V interiéru, nebo na střeše auta? Kromě upevnění stromu uvnitř nebo na střeše auta si musíte dát pozor i na dodržování silničního zákona, který nařizuje, jak se má strom převážet.
Jak převážet vánoční strom uvnitř auta
Budete-li přepravovat stromek uvnitř automobilu, bude se vám hodit stará deka, která zabrání zapíchnutí jehličí do čalounění a zachytí se na ní případná smola, která může ze stromku vytékat.
Důležité je jak velký stromek budete převážet a zda se vám do auta vejde. Nejlepší je sklopit část zadních sedaček a stromek vsunout dovnitř kmenem napřed. Kmen poté omotejte dekou a zapřete ho o přední sedačku. Proti posunutí použijte upevňovací popruh, které zakotvíte k oknům a zavazadelníku. Pokud nemáte popruhy k dispozici, použijte bezpečnostní pásy. Je-li stromek velký a bude vám čouhat víc než metr z auta, nezapomeňte, že podle zákona musí být označen červeným praporkem. Pokud je snížená viditelnost, je povinnost stromek označit i odrazkou nebo světlem. Za špatné převážení vánočního stromku hrozí pokuta až do výše 2 000 Kč.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak převážet strom na střeše automobilu
Méně častou možností převozu stromku je jeho umístění na střeše auta. Způsob převozu stromku na střeše je složitější a vyžaduje techniku, jak strom na střechu přivázat. Pokud nemáte příčné střešní nosiče, na tuto variantu zapomeňte. Špatně upevněný strom může při prudkém brzdění následně vyletět a může způsobit nemalé škody a někoho zranit.
Prestižní německý autoklub ADAC provedl test, při kterém vánoční stromky uchytil několika způsoby. Naprosto nevhodné se ukázaly obyčejné provazy, expandéry a dokonce neobstála ani gumová lana, takzvané gumicuky. Při nárazu v rychlosti 50 km/h se stromek na střeše neudržel a přeletěl přes kapotu.
Jak tedy převážet stromek na střeše automobilu?
Stromek uložte na příčné nosiče kmenem dopředu. Stromek připoutejte nejlépe upínacími popruhy „kurty“ s ráčnou. Jedním popruhem omotejte kmen stromku a druhý popruh upevněte k zadnímu příčníku automobilu tak, aby při prudkém brzdění strom nesjel ze střechy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zásadní body při převážení vánočního stromku
Na úvaz stromku nepoužívejte elastické stahovací popruhy, ať už ho přepravujete na střeše, nebo uvnitř auta.
V kabině stromek nenechávejte volně ležet. Vždy musí být upevněn.
Na střechu stromek upevňujte vždy kmenem dopředu. Pokud ho umístíte špičkou dopředu, hrozí, že při převozu mu vítr poškodí větve.
Pamatujte na to, že pokud strom vyčnívá ven z kufru, musíte se řídit silničním zákonem. Za nesprávně umístěný a upevněný stromek hrozí řidiči v Česku pokuta až 2 000 korun.
Jestliže by stromek přesahoval více než jeden metr za auto nebo z boku o více než 400 milimetrů, musí být označený jako jiný náklad červeným praporkem o minimální velikosti 30 x 30 cm. Za snížené viditelnosti vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou.
Ať už budete stromek převážet uvnitř nebo na střeše automobilu, dbejte na svou bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků provozu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Péče o řezaný vánoční stromek
Spousta lidí si láme hlavu jak uskladnit vánoční stromeček, než přijde doba na jeho zdobení.
Stromek kupujte nejlépe několik dní před Štědrým dnem u drobných pěstitelů, protože mají stromky čerstvě prořezané. Jakmile si stromek přivezete domů, uložte ho na chladné místo, nejlépe na balkón nebo terasu. Kmen stromu ořízněte přibližně o 3 centimetry. Tím uvolníte kapiláry a stromek bude schopen lépe přijímat vodu. Nikdy neosekávejte kůru z kmene, ta je pro příjem vláhy stromku důležitá. Stromek vložte do větší nádoby s vodou. Pojme až 5 litrů tekutiny, díky tomu bude stále čerstvý. Pokud sněží, stromek přikryjte igelitem. Pokud venku panují velké mrazy, může voda v nádobě zamrznout. Tomu můžete předejít použitím glycerinu, který je k dostání v lékárnách. Několikrát celý stromek pokropte vodou, stromek tak nasaje vlhkost po celé své délce. Po přemístění stromku do místnosti stromek umístěte do stojanu, pod kterým bude nádoba s vodou. Spodní část kmene by pak měla být aspoň 5 cm ponořená ve vodě. Vodu pravidelně dolévejte. Jednou denně zvlhčujte jehličí rozprašovačem.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Výživa pro vánoční stromky
Aby vánoční stromeček vydržel déle svěží, v hobby marketech seženete přípravek značky AGRO pro výživu vánočních stromků. Přípravek prodlužuje svěžest stromku a oddaluje zasychání jehliček a větviček. Hnojivo obsahuje 3 účinné látky, které dodávají energii jehličnanu v teplém prostředí a díky složce stříbra se omezí tvorba bakterií ve vodě. Voda se tak nekazí a nezapáchá.
Článek Jak dopravit domů živý stromek bez pokut a postarat se o něj, aby byl na Štědrý den krásný se nejdříve objevil na České návody.