Napajedlo se nachází se v Jižní Africe v rezervaci Sabi Sand Game Reserve. Nkorho Bush Lodge je domovem neuvěřitelné rozmanitosti volně žijících živočichů . Oblast Nkorho je známá hostováním zvířat „Velké pětky“, nesčetných druhů ptáků a různých ohrožených druhů. Park také sdílí 50 kilometrů jeho neohraničené hranice se sousedním národním parkem Kruger, což umožňuje zvířatům volně se pohybovat mezi oběma parky.
Online přenos:
Hyena skvrnitá
Hyena skvrnitá dosahuje délky těla 1-1,6 metru, délka ocasu mezi 25-36 centimetrů, hmotnost je u dospělých zvířat 40-86 kilogramů. Zbarveni je převážně žluté a po hřbetě,hrudi a celém trupu, jsou vidět černé tečky.
Hyena skvrnitá má ze všech afrických masožravých savců nejsilnější stisk čelistí.
V odstraňování mršin nemá v Africe konkurenci. Hyeny žijí v hierarchicky uspořádaných klanech o 5-30 jedincích. Vládne jim dominantní samice.
Hyena skvrnitá je schopný lovec a ve smečce dokáže udolat i velké antilopy. Troufá si i na lov lvích a výjimečně i sloních mláďat. Rovněž sama vyhledává mršiny. Svým mohutným chrupem rozdrtí i silné kosti. Osamělá hyena skvrnitá loví zajíce, na zemi hnízdící ptáky a ryby v bažinách. Pokud má nedostatek potravy, může ztratit až třetinu celkové hmotnosti. Najednou však dokáže pohltit velkou dávku potravy, sežerou naráz až 14,5 kg masa.
Po čtyřměsíční březosti samice v podzemní noře porodí 1-3 mláďata. Rozmnožují se i níže postavené samice. Mládě vůdčí samice však dědí sociální postavení a má různé výsady oproti jiným mláďatům. Mladí samci smečku opouští v období dospívání, samice obvykle zůstávají.
Hyena skvrnitá patří mezi úspěšné sprintery. Na kratší vzdálenosti dokáže běžet rychlostí
až 64 km v hodině.
Sup bělohlavý
Sup bělohlavý (Gyps fulvus) je velký druh dravce a mrchožrouta z čeledi jestřábovitých. Je velký 95-110 cm, rozpětí křídel má 230-265 cm. Žije v Asii, Africe, Evropě. Žije hlavně v horách a vyskytoval se také v Alpách. Supi bělohlaví pátrají v malých hejnech po zdechlinách. Nad jídlem vydrží kroužit i hodiny, aby se pak dostali k jídlu a spolu i s jinými zvířaty (např. hyenami) pak jedí zbylé maso. Živí se pouze masem a vnitřnostmi a kosti nechávají ležet. Ty pak rozbíjejí supi mrchožrouti a orlosupi. Zatímco většina supů má krk holý, olysalý, aby si zbytečně nepotřísnili krví opeření, supi bělohlaví mají krk porostlý jemným bílým peřím. Hnízdí ve skalách, samice snášejí obyčejně jen jedno vejce.
Mláďata zůstávají v hnízdě do věku 4 měsíců a oba rodiče je krmí. Když mládata povyrostou létají s rodiči, ale nejedí tvrdé maso musí počkat až rodiče sní tvrdé povrchní maso a až pak se mohou pustit do jídla. supy se řadí mezi orli řad jestřábovití mrchožraví. Jsou velmi čistotní a dlouhé krky mají k tomu aby mohly prostrčit hlavu i do těch nejmenčích mís nebo dir v mršině. Nevadí jim žádné maso pochutnají si i na plesnivém kousku masa díky bakteriím v jejich žaludku.
Videozáznam:
Hyena skvrnitá jde do krajnosti, aby ochránila mršinu před supy bělohlavými, dokonce ji donesla do napajedla Nkorho Bush Lodge, než se rozhodla, kam ji vezme! Nakonec mršinu odtáhne do dálky!
Zdroj: Nkorho Bush Lodge, Arlene Beech