Extrémní teploty, zejména v současné době vedra mobilním telefonům neprospívají. Pokud svůj telefon nebudete v horkém počasí chránit, může dojít ke zhoršení jeho výkonu a v některých případech i k nenávratnému poškození. Jak správně zacházet s mobilním telefonem v horku? Poradíme vám, co s přehřátým mobilem a jak telefon chladit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak zacházet s mobilním telefonem, když jsou venku vedra
Nedávejte mobilní telefon na přímé slunce
Pokud ve vedru omezíte chod některých aplikací a data budete zapínat jen v době, kdy to opravdu potřebujete, můžete mobilu velmi pomoci. Mobilní telefon nevystavujte přímému slunci. Kromě baterie trpí přímými slunečními paprsky i displej, proto nechávejte svůj telefon vždy ve stínu.
Aby mobilní telefon zůstal dlouho plně funkční je důležité dodržovat jeho provozní teplotu. Mobilní telefon je většinou stavěný pro fungování v teplotách do 40 °C, některé odolné typy vydrží fungovat i při teplotě až 60 °C. Tato teplota je maximální a k přehřátí dochází již před jejím dosažením. Ideální teplota se však pohybuje okolo 20 °C. Důležité je, že tyto teplotní limity platí nejen pro mobil v provozu, ale i v době, když ho nepoužíváte.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Horko může nenávratně poškodit baterii
Velké horko nedělá dobře zejména bateriím. Vlivem horka se baterie rychleji vybíjí, přičemž se zároveň snižuje i její životnost. Přehřívání způsobí ztrátu výkonu, v horším případě může poškodit baterii a výjimečné nejsou ani situace, kdy dojde k nevratnému poškození celého přístroje.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Na co si dát pozor
Nenechávejte telefon v autě
Teplota v autě může dosáhnout hodnoty přes 50 °C, stačí jen pár minut a teplota telefonu vystřelí strmě nahoru. To by nemusel váš telefon ustát. Pokud máte telefon s navigací položený na palubní desce zapojený v nabíječce, je dobré na telefon nasměrovat výdechy klimatizace či větrání a kontrolovat průběžně jeho teplotu. Máte-li před sebou dlouhé kilometry bez odbočky, dopřejte telefonu odpočinek. Vyndejte ho z držáku a dejte do stínu, dáte mu tak šanci alespoň trochu vychladnout.
Nevystavujte telefon přímému slunci
Telefon skryjte před přímým sluncem, na slunci trpí baterie i displej. Raději ho nechte ve stínu, kde mu bude mnohem lépe.
Nenabíjejte telefon na slunci
Při nabíjení se baterie zahřívá za pokojové teploty i ve stínu, takže na přímém slunci se zahřívá ještě více a reálně hrozí i jeho vznícení.
Nepokládejte telefon na matné a kovové předměty
Tyto předměty jsou v horku nerozpálenější a jsou jednou z největších hrozeb pro váš telefon.
Používejte méně výkonnou nabíječku
Pokud máte v pokoji či kanceláři vysokou teplotu, používejte pro nabíjení telefonu méně výkonnou nabíječku. Mobilní telefon se bude nabíjet déle, ale nebude se tolik zahřívat.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vyndejte telefon z ochranného obalu
Kryt telefonu je další vrstva, která brání odvodu tepla a zvyšuje riziko přehřátí. Pokud chcete mobil rychleji ochladit, vyndejte jej z ochranného obalu.
Vyvarujte se těchto činností
Pokud se chcete vyhnout extrémnímu zahřívání telefonu, používejte telefon co nejméně. Každá spuštěná aplikace telefon zahřívá, proto nechte puštěné jen ty nejnutnější. Nejvíce telefon zahřívají graficky náročné hry. Když telefon zrovna nepoužíváte, vypněte si i GPS a mobilní data.
Na telefonu nehrajte hry
Mobilní telefon zahřejete hraním graficky náročných her. Hry bývají náročné na procesor, který se velice rád zahřívá.
Nefoťte, netočte videa a snímky neupravujte
Na dovolené to sice většinou nejde, ale pokud nechcete, aby se telefon extrémně přehříval, raději se těmto činnostem vyvarujte. S úpravou fotografií počkejte až do hotelového pokoje. Focení, natáčení a úprava obojího je náročné na komponenty a vedou k rychlému zahřátí telefonu.
Mějte vypnutá mobilní data a GPS
Telefon v horku zbytečně nepřetěžujte a vypínejte si mobilní data i GPS. Mobilní data telefon nejen zatěžují a přehřívají, ale některé aplikace používají data i na pozadí. Data zapínejte jen tehdy, pokud telefon používáte. To samé platí u GPS, které se také podílí na zahřívání telefonu.
Nepoužívejte náročné aplikace
Aplikace jako YouTube, TikTok, Snapchat či další zpomalují telefon, rychle se vybíjí baterie a dochází k jeho zahřívání.
Virus či porucha
Může se stát, že se telefon začne přehřívat nezávisle na okolní teplotě a činnostech. V tu chvíli je dobré zajít s telefonem do odborného servisu. Může se jednat o vir nebo poruchu.
Jak zjistit teplotu telefonu
Teplotu nižší než 40 °C při které dochází k přehřátí telefonu nemusí uživatel zaregistrovat. Dávejte si pozor, pokud vás telefon začne v ruce pálit. Dobře to poznáte u telefonů, které mají skleněná nebo kovová záda.
Většina chytrých telefonů má teplotní senzor a zabudovanou ochranu před přehřátím. Jsdou v nich nastavené teplotní limity a pokud je potřeba sami zpomalí procesor, aby vyvíjel menší množství bytkového tepla. Pokud je teplota vyšší telefony uživatele upozorní nebo jej nepustí k další činnosti, dokud se telefon neochladí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pokud chcete sami sledovat teplotu telefonu, nainstalujte si do telefonu aplikaci, která vám bude hlídat teplotu, využití procesoru a frekvenci, na které pracuje, využití paměti RAM a stav baterie a upozorní vás na překročení teplotního limitu.
Zvládne to například appka System Tools Lab pro Android. Díky ní budete mít neustále přehled, v horní části obrazovky se integruje drobná lišta. Podobně funguje i appka DevCheck, která je navíc zdarma a bez reklam.
Aplikace, která se prioritně soustřeďuje na baterie je Battery Monitor, pro základní přehled postačí.
Tyto aplikace jsou dostupné jen pro Android. Uživatelé iPhonů tyto aplikace nemají k dispozici a tak se musí spoléhat na to, že si telefon hlídá teplotu sám a brání přehřátí.
Přehřátí telefonu není mnohdy rozpoznatelné nebo si jej nevšimnete. Pokud je mobil horký, problikává mu displej, nebo přestal fungovat, zpozorněte. V této chvíli může docházet k přehřívání telefonu a možná už dochází i k jeho poškození.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co dělat s přehřátým mobilem
Když se vám stane, že se telefon přehřeje, nepokoušejte se ho hned zchladit. Nikdy jej nedávejte do lednice nebo dokonce do mrazáku! Náhlá změna teploty společně s vlhkostí jej zničí.
Jako první telefon vyndejte z ochranného obalu či pouzdra a vypněte jej, aby nedošlo k dalšímu poškození. Poté telefon položte někam, kde je chladněji a proudí tam vzduch. Telefon pozvolna ochladne a poté ho můžete zapnout. Pokud nebyl dlouho přehřátý bude opět v pořádku fungovat.
Článek Horko může poškodit mobil. Jak s ním správně zacházet, když jsou venku vedra se nejdříve objevil na České návody.