Bohyně Éiru na kopci Hill of Uisneach

Dia Dhuit! 😀 (pardon, tohle si nikdy neodpustím!)

Zdravím z upršeného Dublinu. Výlet do Skotska už mám za sebou a brzo o tom snad napíšu…:) 
Dneska ale zůstaneme u Irska, protože mám pořád ještě kupu materiálu z mých nedávných výletů do středu ostrova a pak na jih k městu Cork.
Dnes vám ukážu další významný kopec po Hill of Tara. Jmenuje se Hill of Uisneach a nachází se v hrabství Westmeath…

Stejně jako Hill of Tara je tohle místo významné už po tisíce let z hlediska provozování festivalů a rituálu uctívajících přírodu a váznamné pohanské svátky. Hill of Tara se zdá být významný hlavně na podzimní rovnodennost, Hill of Uisneach je zase naopak místem, kde se každoročně pořádá Fire Festival, připadající na pohanský/keltský svátek BELTAINE (31.4/1.5 – Naše české čarodějnice.)
Pan Mulligan, který má kousek pod kopcem statek a malé muzeum věnující se historii tohoto místa, nám hodinu neuvěřitelně zapálěně vykládal o uctívání přírody, koloběhu života, kole roku, cykličnosti života, sklizni, chování krav, pěstování brambor, bohyni Éiru, pohanských svátcích a podobně… Upřímně, sršila z něj neuvěřitelná energie a jeho vyprávění bylo fakticky moc zajímavé…
Není zde prakticky nic významného k vidění, přesto návštěvu tohoto místa dporučuju. Má to zde takové zvláštní nepopsatelné kouzlo… 

Ambient, mystika, příroda, ticho, klid… Neznám lepší relaxaci, nebo meditaci, než procházku po těchto zelených krajinách, kde v dálce slyšíte zvonečky krav, nebo ovcí. Stejně jsem to vnímala minulý rok v Norsu. Je to tak uklidňující 🙂

Šťastná! 

Odkud Irsko získalo své jméno?

Název IRSKO, v angličtině IRELAND a v irštině ÉIRE, občas v literatuře ERIN.
Národní heslo „ÉIRE GO BRÁCH“, nebo-li „Ireland for ever“.
Verze jména „Éire“ se objevovaly v mapách světa už tři sta let před naším letopočtem. O skutečném původu se dodnes diskutuje. Existují dvě teorie…
1. Trojice starých keltských bohyní – Éiru, Banba a Fódla. Když dorazily na irský ostrov, bylo jim slíbeno, že se po nich bude jmenovat. Pravdou je, že ve starých básních se občas Irsko označuje jako verze jmen „Banba“ a „Fódla“, ustálený název se ale vyvinul ze jména „Ériu“ s přidáním germánské koncovky pro zemi „-land“. (Éiru – Éire – Éireland – Ireland)
2. Druhá teorie zase tvrdí, že Ireland vznikl ze starého římského označení Irska ještě z dob vlády Caesara. Tehdy se Irsko latinsky označovalo jako „Hibernia“ (Land of winter) V řečtině jako „Iérnē“.

Tak si vyberte! Mně se líbí první teorie – už jen proto, že bohyně Éiru, světlovlasá kráska v zelených šatech, která představuje irský symbol prosperity a úrodné Země, to mi zde ke všemu sedí… A pan Mulligan o ní básnil s takovým nadšením, že to tak zkrátka MUSÍ BÝT 😀

Video ze svátku Beltaine, kdy se na Hill of Uisneach pořádá Fire festival, kterého se účastní i irský prezident Michael D. Higgins! (můžete vidět 1:20) Nevím, jak vy, ale zejména ta část po setmění na mě působí pohansky jako blázen. Docela paradox, nemyslíte? Irsko je jedna z nejvíc katolických zemí v Evropě… 😀

Pan Mulligan zrovna vykládal o cyklických změnách v přírodě… 🙂
Ještě s tou dřevěnou holí na mě působil jako nějaký druid 😀 Každopádně z něj neuvěřitelně sršila láska k přírodě, Irsku a mytologii…

A jak jsem síbila… Duha! Snad vám přinese štěstí! 🙂

Éiru s harfou. Symbol Irska.



Written by: 
Tereza 


Blog můžete sledovat na FacebookuInstagramu, Pinterestu, nebo na Bloglovinu 🙂