Pěkný trávník vyžaduje pravidelnou péči a údržbu. Po zimě je nutné trávník zbavit odumřelé trávy, nejlépe v době, kdy nová tráva ještě nezačala růst, abyste ji hrabáním nepoškodili. Pokud vám v trávníku bují mech a plevel je potřeba ho na jaře provzdušnit. Co je k tomu potřeba? Potřebujete k tomu jen vertikutátor a chuť do práce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je to vertikutace?
Vertikutací se rozumí vertikální sečení, tedy naříznutí travního drnu za účelem odstranění travní plsti, plevele a mechu.
Po posekání trávy zůstávají v porostu drobné částečky trávy, které tlí a brání pronikání vody a vzduchu. Trávník tak nemůže dýchat. S vertikutátorem prořežete staré drny a vrstvu odstraníte. Díky tomu se do půdy dostane vzduch a živiny a začnou se tvořit nová, zdravá a silná travní stébla.
Jak trávník správně vertikutovat?
Vertikutace se doporučujeme jednou na jaře a ještě jednou na podzim. Vertikutaci neprovádějte na čerstvě založeném trávníku, může se stát, že by se vyřízly ještě nezakořeněné trávy. První vertikulaci se doporučuje provádět po 2- 3 letech.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Postup vertikulace
Vertikutaci provádějte na suchém trávníku, ideálně 2 dny po dešti.
Před prozeřáním trávník posekejte na 2 – 4 centimetry.
Nastavte kolečka nebo nože vertikutátoru tak, aby stroj nařízl travní drn do hloubky asi 3 mm.
Po trávníku jezděte rovnoměrně, abyste pokryli celou plochu.
Pokud máte trávník hodně zanedbaný, proveďte vertikutaci jednou v podélném a pak ještě jednou v příčném směru.
Může se stát, že po provedení vertikutace zůstanou na ploše holá místa. Vezměte travní osivo a trávník dosejte. Nahromaděný materiál odstraňte a zkompostujte. Pokud je teplé počasí, trávník po vertikutaci se doporučuje zavlažit. Zajistěte trávníku také vydatný přísun živin.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak vybrat vertikutátor?
Jaký model vertikutátoru se hodí pro váš trávník závisí především na velikost trávníku a členitosti pozemku.
Rozdělení podle typu pohonu
Ruční vertikutátory
Pokud máte malou zahradu, nebo špatně přístupná místa, vyplatí se pořídit ruční vertikutátor. Vypadají trochu jako zahradní hrábě, s tím rozdílem, že jsou na konci opatřeny noži a někdy také kolečky. Úprava trávníku tímto způsobem je náročnější, je třeba vyvinout větší fyzickou sílu. Cena ručních vertikutátorů se pohybuje od cca 500 do 1500 Kč.
Elektrické
Vertikutátory s elektrickým pohonem se dále dělí na několik podtříd. Dělení je na základě výkonu, ale také plochy.
Jednoosý elektrický vertikutátor
Na malé trávníky postačí modely s jednou nápravou a výkonem okolo 1 000 W. Jsou malé, lehké a dají se snadno přesouvat i skladovat. Cena, která se pohybuje cca od 2000 do 4000 Kč. Nevýhodou je, že mívají nože od sebe, proto je potřeba provádět vertikutaci nadvakrát křížem.
Dvouosý elektrický vertikutátor
Pro středně velké trávníky do 800 m2 se pak hodí již větší modely s výkonem okolo 1 500 W. Výhodou takových strojů je váha, která zpravidla nepřesahuje 15 kilogramů, a také překvapivě tichý chod. Vertikutátory s asynchronními motory jsou dražší, pořizovací cena se pohybuje cena od cca 3000 do 7000 Kč. Problémem u těchto strojů je fakt, že přívodní kabely jsou samy o sobě krátké a nevyhnete se tak pořízení prodlužovací šňůry.
Benzínový vertikutátor
Pokud máte opravdu velký trávník, pak byste měli zauvažovat nad pořízením benzínového vertikutátoru. Bývají výkonnější než elektrické vertikutátory, nabízejí výkon nad 1 800 W, který je dosažen čtyřdobým motorem. Jde sice o těžší stroje, váží kolem 30 kg, nicméně poradí si s náročným a členitým terénem, suchou a ztvrdlou půdou a často nabízí i pojezd. Nevýhodou benzínových vertikutátorů je hlučnější provoz, náročnější údržba a vyšší cena. U levnějších strojů si dejte pozor na čínské motory. Tradiční výrobci motorů ručí za bezproblémový náběh, nízkou spotřebu benzínu, dostupnost náhradních dílů a za menší emise.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tažné vertikutátory
Specifickým typem jsou tažené vertikutátory, ať už za zahradní traktůrky, nebo čtyřkolky. Mohou být jen pasivně vlečené nebo vybavené vlastním motorem, je pro ně typická velká šíře záběru, většinou kolem 100 cm.
Jednotlivé typy vertikulátorů se liší podle výrobce, před použitím si pečlivě prostudujte návod na použití a údržbu stroje.
Nejlevnější modely se vyrábí z tenkého plastu. Dražší vertikutátory jsou pak z plastu tvrzeného a ty nejlepší stroje pak mají šasi z hliníku.
Většina vertikutátorů pracuje podle stejného principu. V přístroji se nachází osa, na které jsou namontované ocelové nože či kotouče. Před koupí si ověřte, zda můžete vyměňovat jednotlivé nože, nebo musíte měnit celý válec.
Některé stroje mají dva válce s noži a s provzdušňovacími drápky. Drápky slouží k dočesávání trávníku. Pokud při druhém pojezdu nastavíte nože na povrch, drápky nejsou potřeba.
Ke stroji si pořiďte větší koš na odpad, alespoň s objemem 50 litrů, abyste malý objem nemuseli stále vysypávat.
Pokud máte málo prostoru na uskladnění vyplatí se pořídit stroj se sklopným madlem, stroj je pak skladnější.
Před koupí si zjistěte, kde se nachází nejbližší servisní středisko a jaká je dodací doba náhradních dílů.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejlepší provzdušňovače trávníku podle recenzí
Článek Hezký trávník díky vertikutátoru se nejdříve objevil na České návody.