Filipíny, to nejsou jen krásné písečné pláže a ostrovy omývané modrými vodami, najdete tu i zelení zářící rýžová pole, pohoří s vulkány a národní parky s džunglí, ukrývající překrásné vodopády. Je to takový tropický ráj, který jakoby ani nepatřil do jihovýchodní Asie.
Tento průvodce vás vybaví informacemi, které potřebujete
před cestou vědět. Pojďme společně objevit tajemství tohoto ostrovního státu,
který dohromady čítá 7 107 ostrovů.
Proč tam jet?
- Přes 7000 tropických ostrovů a ostrůvků s křišťálově průzračnou vodou, jemnými písečnými plážemi a vodou, pověstnou svým korálovým bohatstvím (vyskytuje se zde 488 z 500 dosud známých druhů korálů).
- Srdeční, vstřícní a neskutečně pohostinní místní obyvatelé (pokud si chcete přečíst o našem setkání s místními, můžete v tomto článku).
- Rýžové terasy, vulkány, hory…jednoduše příroda, která má návštěvníkům co nabídnout
- Rozsáhlé jeskyní systémy – mnohé jeskyně jsou přístupné z lodi nebo na kajaku. Ve vnitrozemí můžete zažít doslova adrenalinovou speleologii.
- Jedinečná španělsko-filipínská koloniální architektura – po historické španělské nadvládě tu zůstalo křesťanství i nádherné kamenné kostely.
- Snadná domluva – mimo filipínštiny je druhým oficiálním jazykem angličtina
Filipíny na vlastní pěst
Z vlastní zkušenosti můžeme tuto zkušenost maximálně doporučit. Filipínci jsou obecně moc milí, ochotní a pohostinní. Vždy vám rádi poradí. Angličtina je navíc jejich oficiálním jazykem, což dělá vše o to víc jednodušší (včetně možnosti poznat filipínskou kulturu a porozprávět s místními).
Letenky na Filipíny a ceny letenek
Zpáteční letenky na Filipíny běžně seženete okolo 15 – 16 000 Kč. V akci letenku koupíte i levněji. Letenky můžete vyhledávat přes Kiwi.com. Počítejte s jedním nebo dvěma přestupy. A celkovou dobou kolem 20 hodin. Pokud se už nacházíte někde v Asii a chcete na Filipíny přeletět, doporučujeme vyhledávač Momondo.
Kdy je nejlepší čas jet na Filipíny?
Filipíny jsou ideální destinací pro zimní dovolenou v teple. Hlavní sezona trvá na Filipínách od listopadu do dubna. Nejlepší doba pro návštěvu je od prosince až po začátek března, kdy jsou zde příjemné teploty. Březen a duben nabízí slunečné počasí, ale teploty mohou být touho dobou až příliš vysoké.
Počasí na Filipínách
Filipíny
leží v teplém a vlhkém tropickém pásu. Střídají se tu 3 roční
období:
- Horké a suché léto – od března do května,
- Období dešťů – od června do listopadu
- Chladné a suché období – od prosince do února.
Teplota u moře jen vzácně klesá pod 27 °C. Moře je samo o sobě také velmi teplé. Občas v něm člověk nenajde ani to potřebné osvěžení 🙂
Víza na Filipíny a podmínky vstupu
Pro Českou republiku platí pro cesty na Filipíny 30denní bezvízový styk. Pro vstup do země musí cestovatel předložit pas
s platností alespoň 6 měsíců po plánovaném odjezdu z
Filipín, zpáteční letenkunebo
jinou (jednosměrnou) letenku ze země. Při turistických cestách nad 30 dnů je třeba požádat
o vízum na Filipínském Velvyslanectví v Praze.
Případné prodloužení pobytu lze vyřídit na pobočkách
Imigračního úřadu v Manile (+63 2 527 3248).
Ubytování na Filipínách
Ubytování jakožto celek je obtížné hodnotit. Záleží totiž nejen na oblasti, ale i na vašich standardech. Základní pokoj v nejlevnějších hotelech začíná na částkách kolem 200 Kč za pokoj na noc. Lepší
pokoje a hotely najdete od 400 Kč výše. Luxusní hotely v plážových
resortech se mohou vyšplhat takřka do neomezených výšin.
Pro vyhledávání ubytování jsme používali server Agoda.com, který je většinou na Filipínách o něco výhodnější než Booking.com. Funguje zde i AirBnB. Často také není nic jednoduššího než se zeptat někoho z místních, jestli neví o nějakém levném hotelu. Často vás dovedou až na místo.
TIP: Doporučujeme podívat se na reference o ubytování na Google.
Doprava a cestování na Filipínách
Vnitrostátní lety
Vnitrostátní lety v rámci jednotlivých ostrovů můžete vyhledávat pomocí vyhledavače Momondo (většinou nejvýhodnější lety po Asii), nejčastěji zde narazíte na společnosti AirAsia, Cebu Pacific a Philippines Airlines.
Autobusy
Pokud se chystáte na delší přejezdy po pevnině (především na Luzonu), autobusy budou vaší první volbou. Nejjednodušší je zajít na autobusové nádraží a lístek si koupit přímo tam. Pro delší přejezdy se vám nejspíš zalíbí autobusový přepravce Victory Liner, který poskytuje služby první třídy. Je tu ale i spoustu dalších společností a některé jízdenky můžete rezervovat pohodlně i online.
Pro kratší přejezdy můžete využít lokální autobusy. Na menších zastávkách je zastavíte mávnutím. S klidem se můžete jít prvně posadit, protože průvodčí za vámi přijde až po nějaké chvíli. Také se nelekejte, pokud vám průvodčí hned nevrátí peníze. Často musí vybrat peníze od ostatních cestujících, aby vám byl schopen rozměnit.
Tricykly
Dopravní prostředek, na který narazíte zejména na Luzonu na každém kroku. Je to vlastně taková motorka se „side károu“ na kterou jsou místní schopni vměstnat i 5 lidí. Mají je všude a jejich řidiči vám aktivně budou nabízet svezení. Slouží to vlastně jako takové místní taxi. Obzvláště když vidí bílého cestovatele, mohou se mezi sebou téměř poprat, protože turistům zpravidla nasadí větší cenu než místním.
Jeepney
Snad žádné město se neobejde bez takzvaných Jeepney, které tvoří místní MHD. Jsou to takové malé minibusy křížené s Jeepem, do kterého se může namačkat až neuvěřitelné množství lidí. Jízdenky neexistují, peníze jednoduše předáte spolucestujícímu vedle vás a ten je předá dál, dokud se nedostanou k řidiči. Pokud nemáte přesně, stejnou cestou vám řidič vrátí nazpět. Cesta do 5 km vás přijde na 3,6 Kč.
Lodě a trajekty
Pokud si přejete doplout na nějaký ten nedaleký ostrůvek, není problém oslovit místní, kteří vás na ostrov velice rádi zavezou. Pronájem lodi i s „lodníkem“ není zdaleka ani tak drahé. Například v Marine parku Hundred Islands, jsme za pronájem loďky i s řidičem na celý den dali dohromady 30 dolarů.
Mezi většími ostrovy pak jezdí trajekty. Jejich cena se odvíjí od vzdálenosti. Většinou narazíte na 2 typy trajektů. Rychlo-lodě jsou dělané především pro turisty a většinou jezdí na daný ostrov několikrát za den. Pak jsou velké lodě – kterým to trvá déle a potkáte tu hlavně místní, často se na nich dá i přespat.
Taxi
Tak jako všude na světě se tu najde spoustu taxikářů, kteří
chtějí odrbat turisty (především v Manile). Proto se hned na začátku jízd
ujistěte, že taxikář zapne taxametr. Rovněž se můžete zeptat na odhadovanou
cenu předem. Spíše než taxi, můžeme opět doporučit Grab či Uber.
Grab a Uber
Pokud se nechcete dohadovat o ceně s taxikáři, stáhněte si aplikaci Grab. Grab je něco jako Asijská verze Uber. Uber tu funguje rovněž, ale Grab bývá zpravidla levnější. Tyto služby fungují ve větších městech.
Pronájem skútru/motorky
V některých oblastech (Bohol, Cebu) se vám vyplatí si
na průzkum okolí vypůjčit motorku či skútr. Opět bude záviset na oblasti kde se
nacházíte, ale za den za vypůjčení zaplatíte kolem 300-600 pesos.
Vodní buvol 🙂
Pokud se podíváme na dopravu k úplně původním obyvatelům ostrova Luzon tzv. Aeta people, můžeme zapomenout jak na Jeepneye, tak Tricykly. Jediným dopravním prostředkem, za pomocí kterého lze přebrodit i po pás hlubokou řeku, je vodní buvol. Filipínští Aeta totiž žijí ve velice odlehlých oblastech, kam nevedou silnice, ale pouze prašné písečné cesty. Za vodního buvola většinou zapřahají vozíček, na kterém vozí zásoby. Někdy ale vodního buvola jednoduše osedlají jako koně.
Jídlo a filipínská kuchyně
Ačkoliv Filipínská kuchyně nepatří mezi nejlepší, úplně
špatná také není. Nejčastější přílohou je rýže. Oblíbené je zejména maso a
ryby. Mezi tradiční pokrmy patří:
- Lechón – vepř pečený vcelku,
- Tapa – uzené hovězí maso,
- Adobo – kuřecí nebo vepřové maso v česneku, octu, oleji a sójové omáčce,
- Dinuguan – dušené maso ve vepřové krvi,
- Puchero – hovězí maso v banánech s rajčatovou omáčkou,
- Kare-kare – dobytčí maso se zeleninou vařenou v arašídové omáčce,
- Pinakbet – lilek, dýně, fazole a okra s krevetovou pastou,
- Sinigang – maso nebo mořské plody v kyselém vývaru,
Restaurace
Dobrý oběd v restauraci pořídíte klidně od 20 Kč, nejdražší jídla z jídelníčku kolem 50 Kč. Opět záleží na lokalitě a typu restaurace. Většina restaurací si automaticky účtuje spropitné ve výši 10 %, v restauracích, které si „dýško“ nezapočítávají je zvykem nechat oněch 10 % z částky.
Street Food
Takzvané „Street Food“, neboli jídlo na ulici, seženete i v tom nejzapadlejším koutku nejmenší vesničky. Doslova za pár korun si můžete koupit nějaký ten špíz, smaženou rolku, vajíčka nebo třeba pečenou kukuřici. Mezi nejoblíbenější ale patří kuře, místní našli způsob, jak ho zužitkovat prakticky celé. Není tak výjimkou, že narazíte na kuřecí hlavy na špízu, sraženou krev, kuřecí pařáty nebo i střeva. Takže pozor na to, co si kupujete 🙂
Supermarkety s mikrovlnkou
Pokud zrovna nepotkáte nic jiného, je supermarket jistou volbou. Seven Eleven má často dlouhé otevírací hodiny a vždy tu najdete něco k jídlu. Ať už nějakou nudlovou polévku, párek nebo nějaký sendvič. Také si tu můžete dokoupit barel s vodou. Zpravidla mají uvnitř i pár židlí a stolečků.
Filipínská měna a přibližné ceny
Filipínskou měnou je filipínské peso (PHP). 100 Pesos odpovídá zhruba 43–45 Kč. Pro přepočet na české koruny se používá zjednodušený převod dělením dvěma (1 PHP = 2 CZK). Aktuální kurz můžete zkontrolovat na stránce kurzy.cz
Přibližné ceny na Filipínách
Ceny na Filipínách se budou lišit nejen ostrov od ostrova, ale především podle oblastí. V turistických resortech můžete očekávat vyšší ceny než v neturistických oblastech, kde je velmi levno. Kupříkladu na Luzonu, který není turisticky tak vyhledávaný jako jiné ostrovy, si můžete užívat doslova královský život za pakatel. Ceny jsou tu klidně poloviční v porovnání s ČR. Čísla na cenovkách jsou prakticky stejná nebo srovnatelná s domovinou, jen směnný kurz má peso 2x nižší (vůči koruně). Jedinou výjimkou je mléko, které je na Filipínách 2x tak drahé. Průměrná čistá mzda činí na Filipínách 6 613 Kč měsíčně.
Příklady | |
Pečivo v pekárně (plněné, sypané, ochucené) 1 ks | 2-4Kč |
Balená | od 5 Kč |
Ovocný/čokoládový shake (0,5l) | kolem 15 Kč |
Jídlo ve stánku | |
Klobása | 3 Kč |
Burger | 7 Kč |
Pizza | 25 Kč |
Pytlík pražených oříšků | 4 Kč |
Pokoj v levnějším | od 200 Kč |
Doprava – 5 km v Jeepney | 3,6 Kč |
Taxi – 1 km | 6 Kč |
Pivo (točené 0,5l) | 22 Kč |
Pro podrobný přehled se můžete podívat na Numbeo.
Bankomaty, směnárny a platby kartou
Ve městech nebudete mít problém najít bankomaty nebo směnárny. Do odlehlejších oblastí doporučujeme vybrat nějakou hotovost do rezervy, ale zpravidla na nějaký ten bankomat/směnárnu/banku vždycky narazíte.
Směnárny
Ve směnárnách bez problémů vyměníte eura i americké dolary. U amerických dolarů si dejte pozor, abyste měli nepoškozené bankovky (někdy jsou tu na to citliví a natrženou nebo jinak poškozenou bankovku vám nevymění).
Bankomaty
Za výběr z bankomatu vám bude účtován poplatek 250 PHP.
Často je zde horní limit pro výběr 10 000 PHP. Některé bankomaty by měly
mít již vyšší limity (PNB, BPI, HSBC).
Platby kartou
Kartou se většinou dá platit v nákupních centrech
větších měst, restauracích západního typu nebo v lepších turistických
resortech.
Smlouvání
Na Filipínách se smlouvá pouze v některých případech. Ceny v restauracích a kamenných obchodech jsou pevně dané. Rovněž i přepravní společnosti mají pevně stanovené ceny.
Kdy je vhodné smlouvat (a cenu dohodnout předem):
- S taxikáři
- Při jízdě tricyklem
- Při pronájmu soukromé lodě
- V některých případech i na trzích (Jídlo
mívá většinou pevnou cenu, ostatní zboží lze smlouvat)
A obecně kdykoliv, kdy se jedná o poskytování služby zákazníkům soukromou osobou.
Denní rozpočet
Tady opět záleží, v jakém stylu cestování chcete
pojmout. My na Filipínách (na ostrově Luzonu) strávili 10 dní intenzivního
cestování a poznávání. Na jídle jsme nešetřili, spali jsme v levnějších
hotelech, nejčastěji jsme se přemisťovali autobusy, zaplatili si tour na Mt.
Pintubo, vozili se lodičkami, a dokonce jsme si na celý den pronajali loď.
S takovýmto stylem jsme utratili průměrně 450-500 Kč/os./den. Letenky započítány nejsou.
Náročnější cestovatelé budou mít denní rozpočet zřejmě o
něco vyšší. Pokud na Filipíny letíte za odpočinkem a plážemi, nejspíš nebudete
mít mnoho vedlejších výdajů kromě letenek a hotelového střediska.
Očkování, nemoci a hygiena
Doporučené očkování na Filipíny
Vzhledem k nevalným hygienickým podmínkám v některých částech Filipín byste očkování rozhodně neměli podcenit. Obzvlášť pokud si nechcete nechat ujít místní „streetfood“. Základem by mělo být očkování proti Žloutence (Hepatitidě) typu A a Břišnímu Tyfu. Doporučuje se i očkování proti Žloutence typu B.
Očkování
je povinné pouze v případě, pokud přijíždíte ze zemí s endemickým
výskytem žluté zimnice. V takovém případě je nutné doložit očkování proti
žluté zimnici v mezinárodním očkovacím průkazu.
Voda z kohoutku pitná není. Určitě s sebou nezapomeňte přibalit antibakteriální gel na ruce a lékárnu vybavit základními léky, zejména na zažívací potíže (Smecta, Endiaron, černé uhlí,..).
Bezpečnost a politická situace na Filipínách
Ve městech byste měli dodržovat pravidla základní opatrnosti a schovat cenné věci do bezpečí – pro případ, že byste narazili na kapsáře. Doklady noste mimo peněženku. Pokud se vyhnete slumům a tmavým bočním uličkám, měli byste být v bezpečí.
Sledujte aktuální bezpečností situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Obecně se nedoporučuje cestovat do jižní (muslimské) i jihozápadní části Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi, Mindanao a do jižní části provincie Cebu (až po municipality Badian a Dalaguete).
Všem cestovatelům se také doporučuje zaregistrovat se v
aplikaci DROZD.
Pokud se vyhnete uvedeným destinacím a budete se držet
pravidel bezpečnosti, neměli byste se ničeho obávat.
Kultura a trocha z historie Filipín
Do filipínské kultury se propsal vliv španělské a později i americké koloniální éry. Roku 1521 je na své cestě Kolem světa objevil Fernão de Magalhães a od roku 1565 se staly španělskou kolonií. Po španělsko-americké válce se v roce 1901 staly kolonií Spojených států amerických. Země získala nezávislost roku 1946. Přes 90 % obyvatel se hlásí ke katolické víře (konkrétně 81 % je římsko-katolického vyznání).
Svátky
Od křesťanství se odvíjí i svátky, které Filipínci slaví.
Jsou to Vánoce, Velikonoce, ale také svátky mezinárodní, jako Nový rok nebo
Svátek práce. Slaví se rovněž i svátky americké (Halloween, Valentýn), asijské
(Čínský nový rok) a mají i své vlastní svátky (Den nezávislosti a Den národních
hrdinů).
Festivaly
Filipínci rovněž milují festivaly. Vlivem španělské
kolonizace se jim říká fiesta. Mezi nejznámější patří Pahiyas v Lucbanu
(rituál díkuvzdání), velikonoční rituál ukřižování v San Fernandu nebo
MassKara v Bacolodu, což je obrovský karneval inspirovaný latinskou
Amerikou. Podívejte se na oficiální kalendář filipínských festivalů zde.
Oblíbené destinace a místa na Filipínách
Ostrov Luzon
Největší ostrov Filipín, svou povahou má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Plážových resortů tu tolik nehledejte. Luzon vás potěší, pokud chcete nahlédnout do míst nádherných rýžových teras, vulkanické krajiny nebo navštívit původní obyvatele. Najdete tu magická místa jako je vzdušný hřbitov v Sagádě i národní park čítající přes 100 malinkých ostrůvků. O místech a aktivitách na Luzonu si přečtěte samostatný článek zde.
Ostrov Palawan
Pátý největší ostrov Filipín je častokrát první volbou, pokud jde o výběr dovolenkové destinace. Bohatá divoká zvěř, džungle, ale především krásné bílé písečné pláže s tyrkysovou vodou, které v mnoha místech dokreslují dramatické vápencové útvary.
Ostrov Bohol
Desátý největší ostrov Filipín nabízí písečné pláže, delfíny, korály, vodopády nebo slavné „Čokoládové kopce“. Denní teploty se tu pohybují průměrně kolem 28 °C, v noci teplota klesá na 25 °C. Má své letiště a trajektem se pohodlně můžete dostat na sousední Cebu.
Ostrov Cebu
Nejhustěji osídlený ostrov Filipín, který navštíví přes milion návštěvníků za rok. Jeho hlavním lákadlem jsou bílé písečné pláže a bohatý podmořský život, který je jak stvořený pro potápění.
A mnoho dalších…
Manila
– kapitola sama pro sebe aneb kam nejezdit
Chcete-li přátelskou radu, nezdržujte se v tomto městě déle, než musíte. Manila nás šokovala svými kontrasty. Ačkoliv zde najdete luxusní západní kavárny stylu Starbucks, kde káva stojí 60 Kč nebo fastfoody typu McDonald’s, najdete zde také pouliční grily, kde vám večeři připraví 9letý kluk. Město je plné smogu a odpadků. V některých oblastech lidé žijí v primitivních přístřešcích kolem ulice.
Pár užitečných tipů a informací na závěr
- Nevíte si rady? Zeptejte se policisty. Nejen, že byli nesmírně ochotní, ale také jsme měli větší záruku, že nám nedoporučí podnik kamaráda, který chce na turistech vydělat. Takhle to byla větší šance, že nám doporučí opravdu to nejadekvátnější, na co jsme se ptali nebo sháněli.
- WC se nazývá „Comfort room“, splachovat se musí ručně. Opět záleží na oblasti – v hotelových resortech očekávejte západní standard. Ve venkovských oblastech je to jinak. Před kabinkami zpravidla najdete obrovský barel s vodou a několik „konviček“. Konvičku jednoduše naberete a musíte se vrátit po sobě spláchnout.
- Teplé sprchy v levných hotelech nečekejte – často jsme byli rádi, že z kohoutku tekla, alespoň nějaká voda. Opět záleží od cenové kategorie.
- Časové pásmo – SEČ +7 hodin (nemají letní čas) Stmívá i rozednívá se tu hrozně brzy. Na Luzonu slunce zapadá kolem 18.00 a vychází kolem 5-6 ranní.
- Elektřina: 220 V/60 Hz; převažuje typ zásuvek používaných v USA a Kanadě, adaptér je potřeba
- Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení, přečtěte si tyto články s tipy:
Chci jet!
Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít nejlevnější letenku!
Čtěte také:
Pokud vás zajímá ještě více, podívejte se, jak si náš kamarád Marek (alias Záchranář na cestách) postavil svou vlastní loď:
The post Filipíny od A do Z: vše, co potřebujete vědět pro vaši cestu appeared first on Czech the World.