Cena vody za kubík stabilně roste, plýtvání vodou zbytečně zatěžuje nejen náš rodinný rozpočet, ale i životní prostředí. Vodné a stočné se pohybuje v průměru kolem 100 Kč za kubík a stále se zdražuje. Ušetřit můžete, aniž byste se výrazně omezovali. Máme pro vás několik tipů, jak můžete ušetřit za vodu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak šetřit vodou v koupelně
Tady proteče více než třetina rodinného rozpočtu na vodu za měsíc.
Litry vody zbytečně protékají lidem, kteří při čištění zubů nechávají téct vodu z kohoutku. Kohoutkem proteče až 15 litrů vody za minutu.
To samé platí i pro holení. Při holení si napusťte vodu na oplachování strojku do umyvadla. Žiletku není potřeba umývat od pěny pod tekoucí vodou, pár litrů vody tím rozhodně ušetříte.
Napouštěním vany každý den zbytečně spotřebujeme velké množství vody. Na jedno koupání ve vaně spotřebujeme průměrně 2–3× více vody než ve sprše. Osprchováním spotřebujeme pouze kolem 50 litrů vody namísto 150 – 200 litrů ve vaně.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Při nanášení šamponu ve sprše je lepší sprchu na chvíli vypnout, než nechat protékat litry vody zbytečně.
U nádržky na toaletě se vyplatí mít nádržku s více úrovněmi splachování nebo přímo automatický WC stop. Ten vám umožní přímo regulovat množství vody, které ke spláchnutí použijete. Pozor na protékající záchod! Za rok vám takto může protéci až 16 000 l vody. Do nádržky můžete nasypat barvivo, a pokud začne protékat do mísy, je potřeba vyměnit část splachovadla.
Do nádržky u starších toalet je možné vložit plastovou lahev s vodou, tak se při každém spláchnutí spotřebuje o několik litrů vody méně.
Pračku pouštějte naplněnou, ptát pár kousků se nevyplácí. Zapínejte úsporné programy, které nové pračky nabízejí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak šetřit v kuchyni
Myčka nádobí je mnohem úspornější než mytí nádobí v ruce. Podobně jako u pračky, myčku pouštějte, až když je plná nádobí. Ušetřit leze i tím, že zkrátíte dobu oplachování. Volte vždy úsporný program, protože šetří nejen vodu, ale i energii. Při nákupu nové myčky a pračky sledujte úspornost a statistiky spotřeby. Můžete ušetřit stovky litrů vody ročně.
Pokud preferujete mytí nádobí ručně, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Napuštěním dřezu uspoříte třetinu vody, i když se nádobí musí oplachovat.
Při oplachování ovoce a zeleniny nenechávejte vodu jen tak odtékat do dopadu, používejte mísu, ve které se voda zachytí. Zachycenou vodou pak můžete zalít květiny.
Pokud pijete rádi vodu z kohoutku, nenechávejte jí zbytečně odtéct. Když si napustíte celou láhev a dáte ji vychladit do lednice, budete mít studenou vodu kdykoliv po ruce.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pár tipů na závěr
Zvažte instalaci spořičů vody tzv. perlátorů na baterie, snížíte spotřebu vody až o 98 %. Patentovaná technologie roztříští jednolitý proud na drobné kapky a při mytí se tak využije každá kapka.
U nemovitostí se vyplatí provádět kontrolu vodovodního potrubí. Pokud by v zimě mrazem prasklo, škoda může být veliká.
Kapající trubky nebo kohoutky poznáte například tak, že si zapíšete stav vody a zkontrolujete ho po dvou hodinách, kdy vodu vědomě nepouštíte. Stav by se neměl změnit. Pokud vám doma kape kohoutek, s opravou na nic nečekejte. Při 10 kapkách za minutu jím za den proteče i 20 a více litrů pitné vody přímo do kanálu.
Průměrný roční účet za vodné a stočné přesahuje 10 000 Kč, chytrými investicemi můžete ušetřit až několik tisíc korun.
Článek Drahá voda? Víme, jak ušetřit se nejdříve objevil na České návody.