Slibovala jsem vám další článek na téma domeček pro panenky. Ti, kteří se těšili na velké odhalení, budou asi zklamaní. Ještě vás hodlám chvíli napínat. Tuningu surového domečku a výrobě vybavení do něj jsem obětovala opravdu hodně večerů, a tak by vám vše ráda ukázala popořadě. Dneska tedy židličky ve stylu legendárních „eamesovek“. Pojďte nakouknout a pokud by vás zaujaly a nevěděli byste zrovna do čeho „píchnout“, můžete si je podle mého návodu i sami vyrobit (i když varuji předem – je to jen pro silnější nátury! :-D)


Inspiraci pro jejich výrobu z lahve od pracího gelu jsem našla na Pinterestu. Ale to víte, nebyla bych to já, kdybych si to ještě trochu nevylepšila a neposunula to dál. Ty moje jsou totiž navíc očalouněné a mají i dřevěné nožičky namísto těch obyčejných z drátu. Co budete k jejich výrobě vlastně potřebovat?

Lahev od pracího gelu
Kousek filcu, spíše pevnějšího, aby držel tvar (já měla tl. 3mm, co mi zbyl z předchozího tvoření)
Kulaté dřevěné tyčinky průměru okolo 5-6mm (já použila násady od štětců)
Jehlu a nit
Vrtáček s co nejmenším průměrem
Kousek vázacího drátku
Lihový fix
Ostré nůžky
Pájku na dřevo, nebo tlustší nahřátou jehlu
Tavnou pistoli
Duté vlákno nebo jinou podobnou formu výplně
Postup:
Začala jsem výrobou sedátka. Odstřihla jsem si nahrubo roh lahve od pracího gelu (měla jsem lahev, která měla spodek symetrický, a tak jsem udělala křesílka dvě). Pak jsem si předkreslila přesný tvar a podle něho vystřihla ostrými nůžkami. To samé jsem udělala na druhé straně, pak jsem zasunula oba vystřižené sedáky do sebe a ještě upravila tvar tak, aby byl co nejpodobnější na obou polotovarech. 
Následně jsem si udělala filcový „obal“, a to tak, že jsem sedák postupně „rolovala“ po filcu a obkreslovala jeho tvar. Pak jsem vystřihla. Tím vznikne čalounění opěráku. Sedák byl jednoduchý, jen postavit na filc, obkreslit a hotovo. Jsou samozřejmě potřeba dva, jeden vnější a jeden vnitřní. Vnější je logicky o kousek větší. Doporučuju ho udělat o dost větší a až při finálním sesazování jej zmenšovat. Pro představu, jak jednotlivé díly před sešitím vypadají, tady je obrázek.
Pak jsem si sešila vniřní a vnější část opěráku k sobě, navlekla do něj cvičně vnitřní plastový díl a doupravila podle potřeby. Pak jsem k nim přišila i vnitřní sedák. Tomu vnějšímu se budeme věnovat až na závěr. (pozn.: při sešívání jsem použila steh, kdy se šije zvnějšku dokola kolem hrany. Tím se hrany jakoby stáhnou a nejsou potom vidět. Také se tím zakamuflují případné nedokonalosti)

Následně jsem si připravila nožičky. Švagrová mi před časem věnovala násady k malým štětcům, které měla odněkud z fabriky, zřejmě to byly zmetky a bylo jí líto je vyhodit – taky je to taková kreativní duše – ale zrovna je k ničemu nepotřebovala, a tak mi je nabídla. A to bych nebyla já, kdybych odmítla něco dřevěného, že… předkreslila jsem si tužkou jejich délku a manžel mi je zkrátil a pak do nich malinkatým vrtáčkem vyvrtal v horní části díry. Těmi jsem následně provlékla drátek a několikrát obtočila dokola. To proto, aby se budoucí nožičky nevytrhly ven v případě, že za ně nějaké vynalézavé dítko víc zatáhne. 

Následně je potřeba si do sedáku předkreslit, ve kterých místech z něj budou nohy trčet. Ideální je lihovka. Potom přistoupíme k proděravění plastového sedáku – doporučuju pájku na zdobení dřeva. Já ji doma mám, ale už nějaký čas ji nemůžu najít (hi hi), a tak jsem musela jít pracnější cestou – nahřát tlustou špikovací jehlu nad plamenem, udělat malou dírku a pak postupně teplem zvětšovat. Babračka. Ale jde to též. Pak přijde na řadu proděravění filcového čalounění, které bude zespodu sedáku. Když je hotovo, pak už stačí provléct nohy skrz plast i filc, nadoraz až k drátku. Tím se noha částečně zafixuje.

Potom si nožky upravte do polohy, v jaké byste je chtěli nakonec mít. Já jsem udělala zadní o něco sešikmenější než přední a jdou i více do stran. Když jste spokojeni, vezměte tavnou pistoli a okolo drátků nalijte lepidlo. Pokud jste měli tak skvělý plastový výlisek jako já a měl kolem dokola drážku, pak je to značka ideál – vrstva lepidla nebude vůbec vystupovat. Pokud nemáte, ani tak to úplně neva, vše se dá spravit tlustší vrstvou polstru, která tuto ńedokonalost zakryje.
Nechejte dobře vytuhnout a poté již můžete přistoupit ke kompletaci. Navlečte na plastový výlisek filcové čalounění (tedy horní část), spodní čalounění následně zmenšete tak, aby šlo jen lehce přes hranu plastu a zakrývalo ji. A můžete vše sešít dohromady.
Před sešitím nezapomeňte do míst, kde bude přistávat zadnice barbíny, strčit kousek dutého vlákna nebo jiné podobné výplně, aby byl sedák na pohled měkký. No a hotovo! Tady je výsledek!
Tak co vy na to? Piece of cake, no ne? 😉 Tak schválně – kdo z vás se do toho pustí? Slibuju, že s tímto sympatickým cvokem si asi zajdu na panáka! :-D…
… no a na závěr jeden snímeček i s figurantkou. Pěkné zimní dny vám přeju!