Nedávno jsem na blogu Soni Malinové četla tohle zamyšlení nad eko bio teroristkami. Z komentářů pak vyplynulo, že lidé, kteří propagují fér módu/nepoužívají plastová brčka/ekoteroristi, nakonec stejně kupují elektroniku z Asie/letí letadlem na dovolenou/ koupí si značkový kočárek kdoví odkud/atd. A kdybychom všichni kupovali jen lokální módu, lidé z třetího světa umřou hladem.
Tady by mohla hodně pomoci i úklidová guru Marie Kondo a její pravidlo nechávat si jen ty věci, které vám dělají radost. Nebo můžete zkusit otázky, které používá Bea:
- Není to rozbité/prošlé?
- Používám to pravidelně?
- Je to bezpečné pro zdraví mé i mé rodiny?
- Nechávám si to, protože „musím“?
- Nechávám si to, protože „to má každý“?
- Zvládne stejný úkol i jiná věc?
- Stojí to za ten čas, který mi zabere úklid?
- Můžu ten prostor využít na něco jiného?
- Můžu to použít opakovaně?
Sama jsem se do takového většího třídění pustila o víkendu. Už delší dobu jsem totiž doma měla pocit, že se na mě ze všech stran valí věci, kterých máme strašnou spoustu a nikam se nevlezou. A protože ani nemají místo, nebylo je jak a kam uklidit. Takže se tak různě povalují, přesunují z místa na místo a to mě přivádělo k šílenství. Tak jsem to vzala důkladně a opravdu celý víkend přebírala. Výsledkem bylo několik tašek věcí na Vinted, do dobročinného bazaru, ale i do kontejnerů. Sice by to ještě chtělo, protože mi dost věcí ještě zbylo, ale už je mi doma zase dobře a mám z toho radost. :))
Stejně to mají děti s hračkami i dospělí se skříněmi plnými oblečení, ale princip se dá se vysledovat i v kuchyni. Bea má vyhrazenou jednu sklenici pro každou skupinu potravin, jejíž obsah pravidelně mění. Například obiloviny: jeden týden rýže, druhý kuskus, třetí bulgur apod. Tento systém umožňuje dosáhnout větší rozmanitosti jídelníčku a uvolnit úložný prostor. Tohle mi přijde moc zajímavé a něco na tom určitě bude.
(SKORO)VŠEMOCNÝ POMOCNÍK: OCET
EKO PRANÍ A MYTÍ NÁDOBÍ
RUČNÍ PAPÍR
Líbí se mi taky návod na výrobu ručního papíru. Hlavně na ten živý, do kterého přidáte semínka a po použití ho můžete zasadit a vyrostou vám z něj malé rostlinky.
Na knížce se mi líbilo to, že to není taková ta typická americká příručka, která omílá jednu věc pořád dokola, ale pěkně postupně probírá jednotlivé stránky života (Zásady 5Z, Kuchyně a nakupování potravin, Koupelna, hygiena a zdraví, Domácí práce, úklid a údržba, Pracovna a nevyžádaná pošta, Děti a škola, Svátky a dárky, Mimo domov a na cestách, Zapojte se). Možná to bude i tím, že Bea je původem Francouzka. 🙂 Já měla knížku z knihovny, ale koupit ji můžete třeba v eshopu Econea.cz.
Kdybyste rádi ještě nějaké čtení k tématu:
- blog Zero Waste Home – web Bey Johnson
- Domácnost bez odpadu – Online poznámky z českého vydání knihy Bey Johnson → české tipy a příklady z praxe
- kniha Kim John Payne: Jednoduché rodičovství „Zjednodušování neznamená jen odstraňování věcí. Jde tu o vytváření prostoru ve vašem životě, ve vašich záměrech a ve vašem srdci.“
- Dokument Waste Land – Umění odpadu
- kniha Goldian VandenBroeck: Less Is More
- Czech Zero Waste – český blog o životě bez odpadu
- Za málem – vlastnit málo, mít hodně, český blog jedné minimalistky
- Veronika BlaBla Hubková a její Instagram
Evi