Příčinou silného kašle obvykle bývá nachlazení. Úlevu nám mohou poskytnout domácí léky proti kašli, které usnadňují odkašlávání a rozpouštějí hleny. V tomto článku přinášíme 3 recepty na snadné vykašlávání. Tímto způsobem můžete díky přírodním ingrediencím snadněji vylučovat hlen, což vám přinese velkou úlevu v případě chřipky nebo nachlazení. Nicméně, vždy doporučujeme navštívit lékaře a vše s ním konzultovat před provedením jakékoli léčby.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
1. Nálev z anýzu a fenyklu
Kombinace přírodních expektorantů, jako je anýz a fenykl, pomáhá uvolňovat hlen a uklidňuje kašel.
Anýz je přírodní lék na různé nemoci. Je to antimikrobiální léčivá rostlina velmi vhodná k léčbě všech typů respiračních infekcí. je bohatý na vitamíny a minerály a nejčastěji se užívá ve formě nálevů. Tradičně je užíván při průduškovém kataru, dávivém kašli, zánětu průdušek a průdušnice s přetrvávajícím kašlem.
Fenykl má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Využívá se i při nachlazení a kašli do čajových směsí.
Proto můžeme anýz a fenykl spojit do velmi účinného nálevu.
Ingredience:
Čerstvě nakrájená 1 čajová lžička kořene anýzu (5 g)
1 lžíce semen fenyklu (5 g)
1 šálek vody (250 ml)
Příprava
Nejprve vařte anýz a fenykl ve vodě po dobu 5 minut.
Poté přikryjte a nechte 10 minut louhovat.
Pijte ještě teplý nápoj, abyste plně využili jeho výhod, nejlépe na prázdný žaludek a dvakrát nebo třikrát denně.
Lidé s vysokým krevním tlakem by však měli pití nálevu konzumovat vždy s lékařem, protože anýz zvyšuje krevní tlak.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
2. Inhalování eukalyptu
Inhalace je jeden z nejlepších způsobů, jak uvolnit své zahleněné a podrážděné dýchací cesty. Blahovičník kulatoplodý Eucalyptus globulus) je nejčastěji používanou léčivou rostlinou pro inhalaci. Jeho pronikavá, až omamná vůně totiž prokazatelně usnadňuje dýchání a navozuje příjemné pocity uvolnění. Listy eukalyptu mají silné antiseptické účinky, používají se při léčbě rýmy, kašle, astmatu, bronchitidy, bolestech v krku, zánětů. Dále mají analgetické působení. Zevně je můžeme aplikovat k inhalacím, koupelím a masážím. Eukalyptová silice je oblíbená v aromaterapii. Eukalyptový olej se také používá lokálně k masáži horní části zad a hrudníku.
Co budete potřebovat
2 lžíce listů eukalyptu (18 g)
4 šálky vody (1 l)
Příprava
Nejprve vařte listy eukalyptu ve vodě po dobu 10 minut. Poté oheň vypněte a vdechujte výpary nejméně 30 centimetrů daleko, abyste se nespálili. Můžeme dýchat nosem a ústy.
Dejte si na hlavu ručník nebo deku, abyste vytvořili efekt sauny.
Můžeme také trochu vystavit krk a hrudník, abyste na tomto místě získali přímý parní efekt.
Proveďte několik inhalací a v případě potřeby odvar zahřejte.
Po inhalaci se teple oblékněte. Inhalaci můžeme opakovat několikrát denně.
Eukalyptus má velmi silný účinek, stejně jako některé kontraindikace a vedlejší účinky při užívání. Proto se nedoporučuje dětem a astmatikům.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
3. Sirup ze zázvoru, skořice a kajenského pepře
Tento přírodní domácí sirup je účinný proti chřipce a nachlazení s mokrým kašlem, protože podporuje odstranění hlenu. Složky jsou přírodní a mají mnoho léčivých vlastností.
Sirup obsahuje 4 přísady:
Zázvor patří mezi jedno z nejpoužívanějších ale i nejvíce účinných koření mající pozitivní vliv na lidské zdraví. Zázvor při pravidelném užívání zvyšuje obranyschopnost organismu, což je jednou z nejdůležitějších prevencí proti mnoha onemocněním. Obsahuje mnoho účinných látek, včetně gingerolu, tedy aktivní složky, která může především za to, že dokáže v zimě zahřát náš organismus. Zázvor navíc účinně pomáhá při chřipce a nachlazení, má antibakteriální a antiseptické účinky, prohřeje, uvolní ucpaný nos a celkově dokáže negativní účinky nachlazení a chřipky potlačit.
Ceylonská skořice obsahuje celou řadu účinných a zdraví prospěšných látek jako silice, které obsahují cinnamaldehyd (aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol), bílkoviny, sacharidy, vlákninu, minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, mangan, draslík, měď, zinek, sodík, selen), nenasycené mastné kyseliny, vitaminy (C, E, K), lutein, betakaroten, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.
Skořice má silné protizánětlivé účinky, pomáhá tělu zbavit se infekcí.
Kajenský pepř je zvláštní odrůda mleté červené chilli papričky. Účinná látka kapsaicin má mnohé pozitivní zdravotní účinky. Složky kajanského pepře vykazují silný antibakteriální efekt. Toto je dále zesíleno karotenoidy, flavonoidy a dalšími látkami přirozeně se vyskytujícími v rostlině, které podporují imunitní systém. Používáním kajenského pepře můžete usnadnit uvolňování hlenů z plic, takže je vhodný při chřipce a nachlazení.
Včelí med obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek – od vitamínů A, B-komplex, C, D, E a K přes železo, vápník, hořčík, sodík, draslík a fosfor až po aminokyseliny a éterické oleje. Včelí med obsahuje přírodní silice, které ředí hlen v průduškách a tím usnadňují jeho vykašlávání. Navíc v něm najdete i dextriny, látky, které zanícené sliznice zklidňují a tlumí bolest. Med může tedy pomoci při léčbě jak běžných nachlazení, chřipky a angíny, ale podpoří vaše zdraví i u vleklých plicních chorob.
Co budete potřebovat
4 lžíce čerstvě strouhaného zázvoru (40 g)
1 lžíce práškové ceylonské skořice (15 g)
½ čajové lžičky kajenského pepře (2 g)
1 šálek medu (340 g)
2 šálky vody (500 ml)
Příprava
Nejprve vařte v hrnci na mírném ohni všechny ingredience, kromě medu, alespoň půl hodiny.
Poté přeceďte a uvařte spolu s medem pouze filtrovaný odvar.
Nechte hrnec odkrytý, aby se voda odpařila nejméně 15 minut, vznikne tak sirup.
Nakonec nechte vychladnout a uložte do vzduchotěsné nádoby v chladničce.
Jak se sirup užívá?
Konzumujte 1 lžíci půl hodiny před každým jídlem, samostatně nebo smíchanou s horkou vodou.
Článek Domácí přírodní léky, které pomáhají proti kašli se nejdříve objevil na České návody.