V tropických dnech, kdy venkovní teploty přesahují 30 stupňů, lidé hledají cesty jak se ochladit. Zvlášť, když sedíte v místnosti, kde je stejné teplo jako venku. Bez ohledu na to, jestli se jedná o dům nebo kancelář tento problém vám pomůže vyřešit klimatizace, které jsou stále populárnější nebo ventilátory. Obojí vám pomůže s ochlazením, nicméně mezi nimi existují určité rozdíly. Jak se tato zařízení liší?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
I zde platí pravidlo – nic se nesmí přehánět. Pokud necháte klimatizaci nastavenou na příliš nízkou teplotu a rozdíl venkovní a vnitřní teploty bude velký, můžete si přivodit zdravotní komplikace s horními dýchacími cestami. Klimatizace vzduch ochlazují, zatímco ventilátory rozfoukávají vzduch v místnosti. Takže se může stát, že při vysokých teplotách vám jeden ventilátor nestačí. Jak je výhodná klimatizace a kdy stačí pouze obyčejné ventilátory?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Klimatizace
V dnešní době na klimatizaci můžete narazit už téměř v každé kanceláři, obchodu a výjimkou nejsou ani domácnosti. Klimatizace umí upravit teplotu i vlhkost okolního prostředí přesně podle hodnot, které si nastavíte, aniž by jí ovlivňovali aktuální venkovní teploty.
Před výběrem klimatizace je potřeba si promyslet, jak často budete klimatizaci používat, co chcete klimatizovat a jakou finanční částku chcete investovat.
Někdo používá klimatizaci pouze v létě pro ochlazení prostor, jsou i tací, kteří používají klimatizaci celoročně, přičemž v zimě slouží na přitápění.
Na trhu existuje několik druhů klimatizací, včetně takových, které svou instalací zasáhnou do celkového vzhledu domácnosti či kanceláře, zejména nástěnné modely jsou v tomto ohledu komplikované. To je nutné při pořizování klimatizace zohlednit. Kam se umístí, jaký má design a jak bude místnost ve výsledku vypadat.
Rozhodně se vyplatí investovat do kvalitních produktů známých značek, u kterých si budete jisti, že vám vydrží několik let.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Výkon klimatizace
Samotný výkon je ovlivněn mnoha faktory. Záleží například na tom, jak kvalitní je izolace na domě, jakou plochu mají okna, kolik v něm žije obyvatel, množství elektrických spotřebičů v domě, kolik spotřebují energie a jaký mají výkon.
Chladící výkon závisí na počtu místností a přihlédnout byste měli k orientaci vůči světovým stranám. Jinak budete klimatizovat místnost orientovanou na sever, jinak tu, co směřuje na jih. Z jedné venkovní jednotky je možné klimatizovat 1 – 5 místností.
Výkon klimatizace záleží na tom, jak velká místnost se klimatizuje. Tzn., že čím je místnost větší, tím výkonnější musí být samotná klimatizace.
Chladící výkon je udáván v kW nebo Btu/h. Btu je angloamerická jednotka pro energii a v případě Btu/h se jedná o výkon. 1Wh je asi 3,4 Btu. Při určování potřeného chladící výkonu se doporučuje počítat s nějakou rezervou.
Orientačně lze říci, že v běžně izolované místnosti bez tepelných zdrojů je na každý 1 m3 místnosti zapotřebí 100 BTU chladícího výkonu klimatizace.
Montáž klimatizace
Do montáže klimatizace se rozhodně nepouštějte sami. Při výběru klimatizace se zajímejte, zda daná firma nabízí montáž klimatizace a zda zajišťuje záruční a pozáruční servis. Případně i opravu v případě závady.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Typy klimatizací
Na trhu najdete mnoho klimatizací, liší se podle způsobu fungování, instalace a dalších parametrů.
Samotné klimatizace se dělí do několika skupin:
Mobilní klimatizace
Kvalitní domácí klimatizace zvládne nejen ochlazovat vzduch v pokoji, ale i zvlhčovat nebo naopak vysoušet vlhkost. Můžete ji umístit přímo do místnosti bez nutnosti instalace a speciálního druhu montáže. Mobilní klimatizace nejsou náročné na obsluhu a pořídíte je za příznivou cenu.
U mobilních klimatizací je teplý vzduch odváděn z místnosti hadicí, která se vystrčí ven z okna. Ovšem v takovém případě nebude chlazení moc efektivní, protože oknem bude dovnitř proudit teplý vzduch zvenku. Vyřešit to lze těsnící okenní sadou, pomocí které okno okolo hadice utěsníte. Ideálním řešením je otvor ve zdi, který je přímo určený pro připojení hadice, ale ne každý může dělat takové stavební úpravy.
Hmotnost mobilních klimatizací se pohybuje kolem 20 kilogramů, pokud si pořídíte klimatizaci, která má i kolečka, budete s ní snadněji manipulovat. Hlučnost mobilních klimatizací je o něco vyšší než u klasických klimatizací a mají o něco nižší účinnost.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pevné stacionární klimatizace
Stacionární klimatizace jsou výkonné, tiché, jejich nevýhodou však je nutnost zásahu do interiéru a nemožnost jejich přemisťování. Tyto klimatizace jsou vhodné pro celoroční používání, dají se pořídit v několika provedeních.
Jednodílné klimatizace
Jednodílné se montují do oken nebo do stěn, aby mohl být teplý vzduch odváděn ventilátorem ven, v zimě můžou plnit i funkci vytápění. U jednodílné klimatizace není nutné vedení žádných rozvodů, ani hledání umístění pro venkovní část klimatizace, jako je tomu u dělených klimatizací. Jediné co je nutné je zásah do okna nebo stěny, pro vývod ventilátoru.
Dvoudílné (splitové) klimatizace
Dvoudílná, dělená klimatizace se skládá se z vnitřní jednotky, která je pevně zabudována v místnosti, a z kondenzační (venkovní) jednotky. Venkovní jednotka se umisťuje na balkon, nebo fasádu domu. Vnější a vnitřní jednotka je propojena prostřednictvím chladírenského potrubí. Pořizovací cena je mnohem dražší než u mobilních klimatizací, ale jsou o hodně výkonnější a méně hlučné.
Vícedílné (multisplitové) klimatizace
V případě klimatizování více místností je možno použít výhodnou mutisplitovou jednotku, kterou lze klimatizovat až čtyři místnosti současně přes několik vnitřních chladicích jednotek. Na vnější venkovní ventilátor se napojí trubkový rozvod, ten pak rozvádí ochlazený vzduch do výstupních boxů, které se umístí do jednotlivých místností. U těchto klimatizací počítejte s vyššími náklady.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ventilátory – větráky
Klimatizace jsou sice nejúčinnější, ale ne každému vyhovují, stojí více a nehodí se pro všechny prostory. V takovém případě přicházejí ke slovu ventilátory.
Než se pustíte do nákupu ventilátoru, měli byste si zodpovědět následující otázky a ujasnit si, co od větráku požadujete. Zajímat by vás měla konstrukce, výkon a hlučnost. K jakému účelu bude ventilátor sloužit? Kde a jak často budete ventilátor používat? Rozhoduje i počet nadstandardních funkcí, které ventilátor má. Kolik chcete do ventilátoru investovat?
Určitě byste neměli sáhnout po prvním typu, který uvidíte na tržnici nebo v supermarketu. Volte kvalitu před nízkou cenou. Nejlevnější větráky se vyrábí v Číně, jsou hlučné, většinou jen rozhání horký vzduch a nepřinesou žádné ochlazení. Volte raději výrobky od osvědčených výrobců.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jaké jsou typy větráků?
Stolní – snadno se přenáší, můžete si je postavit například na pracovní stůl. Průměr vrtule mají přibližně do 25 cm.
Stojací větráky – rozdělují se na stojanové a sloupcové a umisťují se na podlahu. Jsou zapojeny do zásuvky a mají jednoduché ovládání s možností využití dálkového ovladače. Součástí sloupových ventilátorů nejsou lopatky, ale mřížky umístěné nad sebou, skrze které proudí do místnosti chladný vánek.
Stropní ventilátory – jak už název napovídá, stropní ventilátory se instalují ke stropu. Můžete jej dát místo lustru, u některých modelů je součástí i světlo. Co se týká účinnosti, patří stropní ventilátory mezi nejlepší.
Výhody a nevýhody ventilátorů
Výhody – levné ventilátory pořídíte už od 200 Kč. Jsou úspornější než klimatizace. Pokud není ventilátor stropní je plně mobilní.
Nevýhody – ventilátory jsou celkem hlučné, víří prach a proudící vzduch je pro mnoho lidí nepříjemný.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Výběr větráku
Výkon – zásadní je prostor, který se má větrat. Musíte vědět, kam větrák umístíte a kolik má daný prostor metrů krychlových (m3). Objem prostoru zjistíte vynásobením výšky, šířky a délky stěn. Výsledný objem vynásobte požadovaným počtem výměn vzduchu. V případě obytných místností je to 1-2x za hodinu; v kanceláři nebo pracovně až 9x za hodinu; v koupelně např. 5 až 8x za hodinu. Pokud potřebujete ventilátor do místnosti, která má výše uvedený objem 35 m3, můžete vystačit s ventilátorem o průtoku vzduchu okolo 70 m3 za hodinu.
Příkon – tato hodnota značí, kolik energie si přístroj vezme z elektrické sítě za jednu hodinu provozu. Čím vyšší příkon, tím vyšší bude i spotřeba. Platí též, že vyšší výkon si žádá i vyšší příkon. Příkon se u větráků pohybuje od 15 do 70W.
Dbejte i na bezpečnost, zvlášť pokud máte malé děti. Lopatky ventilátoru rotují ve stovkách otáček za minutu a při takové rychlosti představují nebezpečí. Mřížka větráku by proto měla mít malá oka, aby jí neprostrčilo prst ani malé dítě. Dražší modely mají čidlo, které otáčení automaticky vypne ve chvíli, kdy se mřížky ventilátoru někdo dotkne. Důležitá je i stabilita, vybírejte takové typy ventilátorů, které mají stabilní základnu a ideálně protiskluzové nožičky.
Hlučnost je u ventilátorů poměrně zásadní veličina, zejména v ložnici nebo v kanceláři nebudete stát o monotónní výrazný hluk. Hlučnost ventilátoru se udává v decibelech (dB). Čím menší bude hodnota dB (decibelů), tím lépe se vyspíte. Velkou výhodou je možnost nastavení, hlavně když je větrák otočný, aby ochlazoval větší prostor.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Je lepší klimatizace nebo ventilátor?
Náklady – náklady na provoz jsou samozřejmě nižší u ventilátorů. S klimatizací je spojena vyšší náročnost provozu, ale má mnohem větší účinnost.
Údržba – větráky jsou oproti klimatizacím téměř bezúdržbové. O klimatizaci se musí pečovat. Klimatizaci je potřeba v závislosti na prostředí čistit, minimálně však jednou ročně. Pokud žijete v prašném prostředí, například ve městě je potřeba klimatizaci čistit častěji. Někdy nestačí filtr jen omýt, ale musíte ho úplně vyměnit.
Zdraví – větráky jsou ke zdraví šetrnější, neochlazují celou místnost. Klimatizace často bývají příčinou různých nachlazení, angín a viróz. Podílí se na tom přechod z venkovního prostoru do klimatizované místnosti. I větrák může být příčinou zdravotních problémů a to hlavně v případě pokud je namířen na hlavu, nebo záda uživatele. V tom případě hrozí záněty středního ucha, nebo blokace páteře. Pokud jste alergik, volte raději klimatizaci, jelikož ventilátor víří v místnosti prach.
Mobilita – větráky, pokud nemyslíme podlahové nebo stropní mají daleko vyšší mobilitu. U mobilních klimatizací se musíme rozhodovat kam umístit hadici která odvádí teplý vzduch, tím se mobilita stěžuje.
Hlučnost – obecně jsou ventilátory tišší než klimatizace.
Účinnost – účinnost chlazení je mnohonásobně vyšší u klimatizace. Místnost se velmi rychle ochladí na vámi nastavenou teplotu, to se samozřejmě odráží na její vyšší energetické náročnosti.
Článek Co si vybrat: Je lepší klimatizace nebo ventilátor? se nejdříve objevil na České návody.