Mám tendence soustředit síly na jarní výsev a pěstování letní zeleniny, přitom na konci léta a zkraje podzimu se dá vypěstovat taky spousta dobrot.

Letos jsem se zkusila vydat cestou pokusů, a tak jsem kromě osvědčených druhů zkusila na začátku září vysít i pár kousků s nejistým výsledkem.

Mám ověřeno, že i při podzimním výsevu vyroste

Saláty

Do skleníku i ven na záhon jsem vysela kadeřávek, pak choi, polníček a špenát (včetně pnoucího červeného). Listová zelenina obecně snáší dobře chlad a oproti ostatním druhům zeleniny nepotřebuje tolik světla. Naopak, když se vysévá v průběhu léta, má tendence jít rovnou do květu. Takže časné jaro a podzim to jistí.

Ředkvičky

Miluju je a vysévám je ve 14-denních intervalech v podstatě po celou sezónu. Pauzu si dávám jen v těch největších vedrech v červenci a první půlce srpna, protože v tuhle dobu mají tendence jít do květu.

Než se semínko promění v červenou bulvu, trvá to asi měsíc, takže podzimní výsev zvládnou s přehledem. Já je letos dávám i do skleníku a chci je zkusit pěstovat co nejdéle. Jsem zvědavá, do kdy se to bude dařit.

Vodnice

Vodnice potřebuje hodně vody, sice má ráda i sluníčko, ale snese i mrazy až do – 8 °C. Proto bych si dovolila říct, že podzim je pro její pěstování vhodnější než jaro. Chtěla by vysévat už v srpnu, já letos trošku zaspala, ale doufám, že i tak vyroste. Ze semínka do sklizně to zvládá za cca 40 dní, tak si budu držet palce.

Jarní cibulka

Když bych jarní cibulku vysela ještě v červenci nebo srpnu, mohla bych ji sklízet ještě pozdě na podzim. Při zářijovém výsevu se nedá počítat s tím, že by cibulka vyrostla ještě do zimy, ale podzimním výsevem si člověk zajistí velmi ranou zeleninu, kterou může sklízet už v únoru.

Loni jsem jarní cibulku vysela ve skleníku touto dobou, v lednu jsem vyrostlé sazeničky vyjednotila a ještě v létě jsem sklízela obrovské kousky.

Zkouším, jestli podzimní výsev zvládne

Mrkev

Mrkev obecně dlouho klíčí, takže je výsledek podzimního výsevu dost nejistý. Já jsem ji dala do skleníku, kde udržím vhodné podmínky pro pěstování o něco déle. Rozhodně si neslibuju sklizeň mrkve jako z jarního výsevu, ale tajně doufám v baby karotky, které budou určené na mlsání, Sofče na svačinu do školy a myslím, že se bude hodit i nať na pesto nebo do salátů.

Kedlubny

Kedlubny jsou zapeklitá věc – existuje spousta odrůd, rané i pozdní. Předpokládám, že pro podzimní výsev se hodí ty rané, tedy ty, co rychle rostou a tvoří bulvy. Experimentálně jsem přímo do skleníku vysela dva druhy a jsem zvědavá, jestli mají šanci ještě skončit na talíři.

Pekingské zelí

Tohle už je opravdu velký experiment s velmi nejistým výsledkem. Na jaře už jsem pro něj nenašla místo a na přelomu června a července ještě pořád nebyl prostor, kam s ním. Tak jsem se rozhodla, že mu dám šanci ukázat, co v něm je, teď na podzim. A ve skleníku. Do fáze zralosti by se mělo pekingské zelí dostat za 70 dní, kdyby se mi letos podařilo sklidit aspoň malé hlávky, skákala bych radostí.

Nebojte se na zahradě i v květináčích experimentovat. Stačí kvalitní semínka (moje ověřené obchody najdete tady) a o zbytek se postará příroda. Vlastně nic horšího, než že se zeleniny nedočkáte, se stát nemůže. Spíš bych si tipla, že se můžete těšit na milé překvapení

🙂

The post Co se dá vysévat na podzim appeared first on PetraZahradnici.cz.