Kompost považuju za jedno z největších bohatství na zahradě. Ušetří spoustu peněz, námahy a s jeho pomocí se změní neúrodný jíl v nádhernou černozem. Samozřejmě s nadsázkou, ale víte, jak, že jo?

Mít na zahradě (a vlastně kdekoliv v domácnosti) kompost by mělo být samozřejmostí. Postará se o veškerý biologický odpad ze zahrady, stráví většinu kuchyňských zbytků a dokonce zvládne i to, co byste jinak hodili automaticky do popelnice. Je potvrzeno, že 40 % domácího odpadu může být zkompostováno. Odměnou za trošku úsilí vám bude úžasné hnojivo a pěstební substrát. Přírodní a zadarmo.

6 důvodů, proč kompostovat

  1. Budete mít zadarmo substrát pro výsadbu, hnojivo i přípravek na ozdravení půdy.
  2. Ušetříte za popelnici. My si ji necháváme vyvážet 1x za 14 dní (a i to je na nás často). Díky tomu nás stojí odvoz domovního odpadu jen 50 Kč na osobu za rok.
  3. Zjistíte, kolik jídla vyhodíte. Celosvětově se vyhodí třetina vyrobeného jídla. A když si budete jako křeček všechno vyhazované jídlo shromažďovat na jedné hromadě, praští vás do očí, kolik toho konkrétně vy vyhodíte. A věřte tomu, že tahle názorná ukázka vás donutí se nad tím minimálně zamyslet.
  4. Už nikdy nebudete muset kupovat rašelinu. Její získáváním se ničí obrovské množství živočichů a rostlin (podobně jako při získávání palmového oleje) a třeba v Británii se jí ročně spotřebují 3 miliony kubíků. Šílené číslo, co? A přitom ji lze tak snadno nahradit domácím kompostem.
  5. Přispějete ke snížení odpadu ve spalovnách. Takže ulehčíte životnímu prostředí.
  6. Dáte pozitivní příklad svým dětem. Když se rodiče budou chovat šetrně k přírodě, nevědomky to naučí i děti. A to se počítá!

Co do kompostu patří

Do kompostu se mohou dávat věci, které by vás ani ve snu nenapadly. Nevěříte?

  • Plevel (neoklepávejte ho z hlíny, jsou v ní cenné bakterie napomáhající rozkladu kompostu), tráva a nadrcené větve.
  • Voda. Nemusíte kompost nutně zalívat, ale lijte do něj třeba vychladlou vodu z vaření, která by jinak skončila ve výlevce.
  • Papírový odpad kromě křídových a jinak „voskovaných“ papírů. Takže karton, noviny, roličky od toaleťáku, papírové utěrky, plata od vajec a třeba papíry od muffinů ANO, barevné lesklé časopisy a reklamní letáky NE :). Větší papíry je lepší před kompostováním zmuchlat nebo natrhat. Vcelku by bránily přístupu kyslíku.
  • Nadrcené skořápky od vajíček.
  • Veškerý kuchyňský odpad včetně masa a oleje. Olej je lepší, když je nasátý třeba v papírových utěrkách, aby měl čas se rozložit, než se vsákne do hlíny pod kompostem.
  • Celé čajové pytlíky (jo, opravdu i s tím papírovým ouškem)
  • Dřevěný popel. Pozor na popel z uhlí, ten obsahuje těžké kovy a do kompostu rozhodně NEpatří!
  • Staré bavlněné utěrky, oblečení apod. Jen si ohlídejte, že se jedná o 100% bavlnu a nastříhejte oblečení na menší kousky.
  • Vlasy a chlupy.

Co by se do kompostu nemělo dávat

Jsou věci, které nepatří ani do kompostu. Z hygienických důvodu nebo proto, že se hodně dlouho rozkládají.

  • Kosti.
  • Žvýkačky.
  • Kočičí stelivo a psí výkaly. No proč asi? ?
  • Dětské pleny. Exkrementy do kompostu prostě nepatří. Ani ty od voňavých miminek. Pro jejich bezpečný rozklad jsou totiž potřeba docela vysoké teploty, které v kompostu doma asi mít nebudete.
  • Biologicky rozložitelné plasty. I když vám budou výrobci tvrdit cokoliv, existuje takové množství „kompostovatelných“ plastů, že se v tom jako laik asi nevyznáte. Jistější proto bude dávat je do tříděného odpadu.
  • Vajgly a popel z cigaret.

Je důležité si hlídat vyvážený poměr „zelené“ a „hnědé“ hmoty v kompostu. Zelená jsou měkké věci. Tráva, kuchyňské zbytky, plevel… Ty dodávají dusík a urychlují rozkladný proces. Na druhém pólu jsou hnědé věci. Sem patří třeba větve, karton, starší dřevité rostliny. Rozkládají se pomalu, ale udržují vzduchové kapsy a napomáhají tak rozkladu toho ostatního.

A jestli si chcete o kompostu počíst něco víc, mrkněte do knížky, která je jen o něm. Mám ji jako takovou nápovědu, když si s něčím nevím rady.

 

 

The post Co patří do kompostu appeared first on PetraZahradnici.cz.