Robotický vysavač vám dokáže výrazně ulehčit život. Pokud si ho pořídíte, rychle se stane nejužitečnějším a nejvyužívanějším pomocníkem. Umí totiž luxovat i vytírat. Stejně jako u všech zařízení ale existují věci, které byste s robotickým vysavačem dělat neměli – jinak se vám může rychle rozbít. 

Nenechávejte smetí v nádržce

Robotický vysavač vysaje při každém čištění překvapivé množství nečistot. V domě se toho nastřádá hodně – prach, vlasy, zvířecí chlupy a částečky kůže. Je proto jasné, že kdybyste tuto směsici nechali v nádržce příliš dlouho, může začít zapáchat. A ačkoliv nové filtry nejsou drahé a ani není těžké je sehnat, je to zbytečný výdaj. Nádržku se smetím proto vysypávejte hned po skončení úklidu. 

Kabely mohou být problém

Kabely představují pro robotické vysavače velký problém. Aspoň pro některé modely. Jestliže máte v místnosti hodně volně ležících kabelů, než pustíte vysavač, raději je zvedněte. Modely s laserovou nebo gyroskopickou navigací je neuvidí a zamotají se do nich. Vyhnou se jim pouze zařízení s kamerovou navigací, nebo ty, které mají kombinavanou navigaci, tedy kamerovou a laserovou. Tyto modely kabely uvidí a objedou je. 

Vysavač potřebuje pravidelnou údržbu

I robotický vysavač potřebuje pravidelně čistit. A to nad rámec pouze obyčejného vysypání nádržky. Nemusíte to dělat po každém použití, ale alespoň jednou za měsíc. Pouze čistý vysavač může dobře vysávat nebo mopovat. Na které části se při údržbě robota zaměřit?

Kartáče

Zanesené kartáče postupně přestávají dobře zametat nečistoty. Je velmi pravděpodobné, že se do kartáčů zamotají vlasy a další nečistoty. A špinavé kartáče nic neuklidí. Naštěstí je lze od robota oddělit a umýt. Vlasy a všechny další nečistoty vytahejte a samotný kartáček umyjte pod tekoucí vodou s trochou mýdla nebo pracího prášku. Místo pod kartáčkem taky vytřete, ale pouze suchým hadříkem. Nikdy mokrým! Než kartáčky vrátíte zpět, nechte je pořádně uschnout. 

Čidla

Se špinavými čidly se robotický vysavač může stát zmateným a ztrácet se v prostoru. Dokonce může začít hlásit chybu a vůbec se nezapnout. Vysavač má na sobě okolo 30 senzorů. Ty jsou na všech stranách robota. Jejich vyčištění je jednoduché. Vezměte vlhký hadřík a všechna čidla otřete. Nezapomeňte na senzory na spodní části a na ty schované pod průhledným plastem v nárazníků.

Filtry

Znečištěné filtry snižují výkon robotu. Čas na výměnu je obvykle po několik měsících pravidelného používání. Některé filtry musíte vyměnit za nové, některé můžete opakovaně prát. Vyndejte je, vyklepejte a poté properte pod tekoucí vodou s pracím práškem. Jakmile uschne, bude filtry jako nový. 

Nejlepší modely robotických vysavčů dle recenzí uživatelů

Robzone Duoro XCLEAN Profi
Sencor SRV 1000SL
Robzone Moppy 2.0 Profi
Zdroj obrázků: pexels.com Článek Co nikdy nedělat, pokud vlastníte robotický vysavač se nejdříve objevil na České návody.