QR kódy jsou stále oblíbenější a postupně nahrazují čárové kódy. Oproti čárovým kódům mají celou řadu výhod, například výrazně více obsažených dat či snadnější načtení. Informace schované v QR kódu přenesete tak, že jej vyfotíte speciální aplikací, která rozpozná, co je v kódu uloženo a pak provede požadovanou akci. Jak s QR kódy pracovat se dozvíte v tomto článku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co je QR kód?
Každý zná čárové kódy, kterými se označuje zboží. V čárovém kódu jsou uloženy číslice, které se dají strojově přečíst, a podle nich lze pak zboží rychle identifikovat. QR kódy jsou vlastně vylepšenými čárovými kódy. Způsob zakódování je však zcela odlišný a zcela razantně se liší i počet znaků, které lze pomocí QR kódu zakódovat. Vejde se do nich násobně víc informací. Jsou do nich zapisovány ve vrstvách, a to nejen čárami, ale také body. Čárový kód pojme 12 cifer, QR kód je schopen uložit ve své největší velikosti až 4300 znaků. Informace je kódována pomocí bílých a černých čtverečků, které jsou uspořádány do matice. Její velikost může být různá, především podle množství informace, které chceme uložit. Nejmenší QR kódy mají velikost 21×21 bodů, ty největší pak 177×177 bodů. QR kódy mají navíc zavedený několikaúrovňový systém chybové korekce. I při poškození části kódu je stále možné jej dekódovat a přečíst obsažené informace. Poprvé QR kódy představila japonská společnost Denso Wave Inc. v roce 1994, a to pouze za účelem sledování automobilových součástek.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Do QR kódu lze uložit jakoukoliv textovou informaci. Používají se nejčastěji pro uložení internetové adresy, kontaktních údajů, načtou GPS souřadnice a můžete s nimi zaplatit i v obchodě. QR kód může být také vaší vizitkou, nebo doplňkem článku, kde může nést zakódovanou webovou adresu na které se dozvíte více informací. QR kódy jsou i součástí filmových plakátů, kde ukrývají odkaz na stránky věnované filmu, nebo ke stažení multimediálního obsahu s tématem filmu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak přečíst QR kód?
Abyste si zobrazili údaje z QR kódu, potřebujete jen chytrý mobilní telefon s fotoaparátem a některou ze speciálních aplikací, které si můžete zdarma stáhnout. Stejně snadno pak vytvoříte i vlastní QR kód. Na internetu je mnoho online generátorů, které jsou k dispozici zdarma. Stačí spustit aplikaci, vyfotit kód a ta pak sama rozpozná ukrytý text. Nejčastěji to bývá internetová adresa, na kterou vám dovolí aplikace přejít. Postup je velice rychlý, během chvilky získáte jeho informaci.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Platby
QR kód se běžně používá pro platbu v obchodě, složenek či faktur z elektronického bankovnictví. Použití je velmi jednoduché. Uživatel načte QR kód aplikací svého elektronického bankovnictví a ta vytvoří standardní příkaz k převodu. Díky kódům odpadne zdlouhavé vyplňování údajů, které jsou k zaplacení nezbytné. Placení QR kódy využívají i restaurace. Hosté zaplatí útratu rovnou od stolu a bez obsluhy, což celé placení urychlí. Nebo si můžete pomocí QR kódu objednat lístky na koncert. Na festivalech stánkaři čím dál více nabízí prodej občerstvení pomoci QR kódu. V takovém případě stačí mít v mobilu uloženou kreditní kartu a nainstalované platební aplikaci. Jednoduše pak zaplatíte občerstvení mobilem.
Jak vytvořit vlastní QR kód?
Vlastní QR kód si můžete vytvořit jednoduše díky generátoru. Vytváření QR kódu nepodléhá žádným registračním procedurám, je zcela volné, kdokoliv může vytvořit svůj vlastní QR kód s jakýmkoliv obsahem. Nejjednodušší možností je použít některou z online služeb, které vám umožní si QR kód vytvořit podle vlastních představ. Na stránce si nejdřív vyberete, jaký typ QR kódu chcete vytvořit např. vizitku, URL odkaz apod. vyplníte příslušná pole a necháte kód vygenerovat. Jedním z nich je online aplikace QR-Code Generator od společnosti Kaywa. Dalším generátor najdete také na webu http://zxing.appspot.com/generator/. QR kód si online vytvoříte také na webových stránkách qrcode.kaywa.com.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Formát QR kódu
V každém QR kódu je daná informace uložena s určitou “redundancí” – nadbytečností. Slouží to k tomu, aby se kód dal správně přečíst i v případě jeho částečného poškození nebo nepřesného čtení. Při tvorbě se dá nastavit jedna ze 4 úrovní “odolnosti” proti chybám:
Úroveň L – správně přečte i v případě až 7 % poškozené plochy
Úroveň M – správně přečte i v případě až 15 % poškozené plochy
Úroveň Q – správně přečte i v případě až 25 % poškozené plochy
Úroveň H – správně přečte i v případě až 30 % poškozené plochy
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
QR kód nemusí být pouze černobílý, ale klidně barevný, pokud jsou barvy dostatečně kontrastní. Obsahovat může také logo firmy.
Podle Guinnessovy knihy rekordů je autorem největšího QR kódu Číňan Xu He. Vytvořil ho v roce 2015 v Cangzhou uprostřed pšeničného pole, kde kód zabíral plochu 36 100 m².
V Česku vytvořil největší kód Petr Diblík z Pardubicka, který seskládal 15 625 dílků z dětské stavebnice. Dílo má rozměry 125 krát 125 čtverečků, z nichž jeden má hranu dlouhou kolem čtyř milimetrů.
Článek Co je QR kód a jak ho používat se nejdříve objevil na České návody.