Sušičku prádla se stala v mnoha domácnostech nenahraditelnou pomocnicí. Díky ní nemusíte sušit oblečení na sušáku, navíc prádlo nemusíte žehlit, ušetříte čas i peníze. Co když se ale porouchá? V mnoha případech musíte volat odborníka, ale řadu problémů dokážete vyřešit i sami. Jaké jsou nejčastější poruchy sušiček a jak je odstranit se dozvíte v dnešním článku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Většina příčin, proč sušička nefunguje je zanedbaná péče. U sušiček je zásadní pravidelně čistit filtr. Pokud nebudete pravidelně filtr čistit, přestane sušička fungovat. Prádlo perte s doporučenou dávku prášku na praní. Pokud budete prát s velkým množstvím prášku, zanese se vám postupně pračka i sušička. Do sušičky nedávejte prádlo prané v aviváži, přidávejte přípravky, které jsou do sušičky určené.
Nejčastější závady sušičky na prádlo
Sušička nejde zapnout
Pokud sušička nejde zapnout v první řadě zkontrolujte napájení. Může se stát, že napájecí kabel je omylem vytažen ze zásuvky.
Zkontrolujte, zda není ve dvířkách přimáčknutý kus prádla, pokud ano, odstraňte ho a mělo by být po problému.
Překontrolujte spínač. Při zavření dvířek by se mělo ozvat cvaknutí, tím se zavření dvířek aktivuje, pokud tomu tak není bude potřeba zajistit výměnu spínače.
Dalším problémem může být tlačítko ON/OFF. Po stisknutí by se měl ozvat zvuk. Pokud žádný zvuk neslyšíte je potřeba tlačítko vyměnit.
Může být uvolněný či poškozený hnací řemen, který může způsobit i rachotivý zvuk. V tomto případě raději zavolejte servis. Nesprávným zacházením byste mohli sušičku poškodit.
Další možností, proč se sušička nespustí může být ucpaný ventilační otvor, což může způsobit zkrat v tepelném čerpadlu. Pokud tomu tak je, je potřeba čidlo vyměnit.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Sušička vydává divné zvuky
Sušička na prádlo je zařízení, které je při procesu sušení slyšet. Pokud ale vydává divné zvuky, vrže a rachotí může jít o poruchu ventilátoru, řemenu či ložisek. V těchto případech je třeba zavolat servis.
Hlasitý chod může mít za následek i umístění sušičky těsně u zdi. Když nemá sušička dostatek místa, vydává hlučné vibrace během cyklu.
Zaměřte se na typ hluku
Skřípání – tyto zvuky upozorňují na poruchu ložisek v motoru
Rachotivý zvuk – způsobuje poškozený nebo uvolněný řemen a poškozený ventilátor
Bzučení – tento zvuk upozorňuje na špatné případně zaseklé otáčení bubnu, nebo se ozývá přímo ze zaseklého motoru.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Sušička prádla nehřeje
Sušička má za úkol prádlo usušit, pokud nehřeje, je to zásadní problém. Příčin může být několik. Jednou z možností je její nesprávné zapojení. Zapojte sušičku přímo do zásuvky, bez prodlužovacího kabelu. Výrobci na svých stránkách upozorňují, že na zapojení sušičky nesmí být použit prodlužovací kabel, mohlo by dojít ke zkratu. Pokud je zapojení v pořádku, zkontrolujte, zda není poškozený samotný kabel.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Další možné příčiny, proč sušička nehřeje
Ucpaný ventilační otvor – aby sušička mohla ohřívat vnitřek bubnu, potřebuje vzduch, pokud ho nemá přestane fungovat.
Zanesený filtr – prachový filtr by se měl čistit po každém cyklu. Stačí ho otřít vlhkou rukou, pokud je hodně zanesený, opláchněte ho pod tekoucí vodou a nechte vyschnout.
Porucha tepelné pojistky – odpojí proud topného tělesa, aby se teplota nezvýšila na nebezpečnou úroveň.
Sušička hřeje příliš a prádlo se sráží
Prádlo ze sušičky je příliš horké, nebo se sráží? Problém bude v termostatu a bude ho potřeba vyměnit. Pokud se vám oblečení v sušičce srazilo a nejsou jiné problémy s ohřevem sušičky, změňte program sušení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Prádlo je pomačkané a špatně dosušené
Po sušení by mělo být prádlo nadýchané, rovné a připravené na složení. Pokud vytahujete prádlo pomačkané, nejspíš jste zvolili špatný sušící program.
Abyste zabránili pomačkání prádla, vytahujte ho co nejdříve po dosušení ideálně dokud je ještě teplé.
Do sušičky nevkládejte málo odstředěné prádlo. Na pračce nastavte hodnotu ždímání alespoň na 1000 otáček.
Nepřeplňujte buben. Množství prádla přizpůsobte danému programu.
Používejte koule do sušičky, ty pomáhají prádlo načechrat a urychlují sušení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pod sušičkou se občas objeví voda
U kondenzačních sušičky, která není napojena na odpad, se může stát, že přeteče nádoba na kondenzát. Po každém sušení stačí vylít nádobku, voda která se v nádobce shromažďuje by mohla po čase zapáchat a tvořit se v ní bakterie a plísně.
Článek Co dělat, když sušička nesuší se nejdříve objevil na České návody.