Pravidelné zálohování je jedním z nejdůležitějších a nejspolehlivějších způsobů ochrany dat před jejich ztrátou nebo poškozením. Ztráta dat je vážný problém, ať už se jedná o fotky z dovolené, videa, oblíbenou muziku nebo o vaši pracovní složku a další důležité dokumenty. Tato rizika mohou být způsobená nenadálým výpadkem elektrického proudu, selháním počítače, nebo škodlivým softwarem. Začněte zálohovat svá data dřív, než bude pozdě.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zálohujte vše důležité
Obvykle nemusíte zálohovat všechna data, ale pouze ta, která jsou důležitá a která budete v budoucnu potřebovat. Každý soubor zabírá místo a čím více dat si uchováte, tím větší chaos vám v nich může vzniknout. Nejčastěji lidé zálohují následující složky.
Důležité pracovní dokumenty, smlouvy
Rozpracované dokumenty
Fotografie, videa, hudba, knihy
Přístupové údaje, kontaktní údaje
Důležité zprávy, emaily
Nastavení aplikací, záložky
Instalační programy, šablony, zdrojové kódy
Kam data ukládat?
Zálohování by mělo probíhat zcela automaticky a pravidelně. Výběr správného typu úložiště pro zálohování je klíčovou záležitostí. Vybírejte takové, které vám neslouží k jiným účelům, například pro vaši běžnou práci s jinými daty. A jiné, než na kterém máte uložena originální data. 10 kopií na jediném flash disku nelze považovat za zálohování. Nespoléhejte pouze na jeden typ, ale využívejte více možností současně. Ideálně, kromě zálohování na USB disk, byste měli mít svá data uložená například na cloudovém úložišti.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zálohování dat na CD/DVD
Dříve se data zálohovala na CD nebo DVD, dnes již tato média zaznamenávají ústup. Nevýhodou je, že CD a DVD mají omezenou kapacitu, typicky 4,7/8,5 GB, jsou náchylné na poškození, životnost negativně ovlivňuje prach, vlhké prostředí, vyšší teploty atd. a navíc na ně nelze zapisovat opakovaně. Hodí se maximálně jako úložiště fotek z dovolených. Mnoho dnes nabízených notebooků a PC již tuto mechaniku postrádá.
Externí disky
Pevné disky představují poměrně levné řešení, mají vysokou kapacitu, lze na ně zapisovat opakovaně a také déle vydrží. Jsou vysoce spolehlivé a zajišťují poměrně rychlý přenos dat mezi počítačem a diskem samotným. Je dostupný v mnoha provedeních od bezdrátových až po nárazuvzdorné externí HDD.
Externí disky k počítači nabízí různé možnosti připojení, nejčastěji využívají některou verzi rozhraní USB poskytnou vám až několik TB kapacity. S vyšší kapacitou pak roste cena. Pevné disky mohou být náchylné k poškození, manipulujte s nimi opatrně, nebo raději zvolte nárazuvzdorný disk.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Zálohování dat na flash disk
Jedná se o zálohovací variantu podobnou jako externí pevný disk, jen obvykle s nižší kapacitou a nižší odolností. Zálohování je rychlé, ale vzhledem k rozměrům zařízení je zde větší riziko ztráty než u externích pevných disků. Flash disky seženete v kapacitním rozmezí od 4 GB do 2 TB. Hodí se pro data, ke kterým budete často přistupovat. Na pravidelnou zálohu systému či pracovních dokumentů příliš vhodné nejsou.
SD karty
Paměťové karty patří mezi nejrozšířenější, používají se ve fotoaparátech, kamerách a počítačích. Platí zde stejné výhody i obdobná rizika jako pro flash disky.
Cloudová úložiště
Soubory můžete zálohovat i na internetové úložiště, které je přístupné online. Vyžadují pouze internetové připojení. Cloudových úložišť existuje celá řada. Přistupovat k nim můžete z různých platforem, PC, mobilní telefon, tablet a odkudkoliv ze světa. Mezi nejpoužívanější patří Google Drive, Microsoft OneDrive a Dropbox, iCloud či OneDrive. Je možné zdarma nahrát 2 až 7 GB, s vyšším objemem dat jsou pak služby zpoplatněné. Protože nevíte, kde přesně vaše data leží, neukládejte zde důvěrné soubory. Je zde riziko zneužití účtu třetí osobou. Proto se doporučuje soubory opatřit šifrováním.
Pro uchování fotografií nespoléhejte na Facebook nebo Instagram, trpí tím jejich kvalita. Lepším úložištěm pro fotografie jsou Zonerama, Flickr nebo Rajče.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Síťový disk
Jedná o externí disk, který se nepřipojuje pomocí USB portu, ale pomocí LAN konektoru do datové zásuvky nebo routeru. Díky tomu na něj mají přístup všichni uživatelé lokální sítě. Lze však nastavit přístupová práva jednotlivým uživatelům. Disk nabízí kapacitu v řádech TB a vysokou přenosovou rychlost. Nevýhodou je vyšší finanční náročnost. Využívá se spíše ve firemní sféře.
Začněte se zálohováním dříve, než po ztrátě dat. Zálohujte pravidelně. Typ datového úložiště volte podle toho, jak často chcete k datům přistupovat. Data třiďte a postupně vymazávejte ta nepotřebná. Důležitá data uchovávejte na více úložištích. Důvěrná data si zašifrujte.
•
Článek Chraňte svá data zálohováním se nejdříve objevil na České návody.