S poklesem venkovní teploty na podzim nastává topná sezona. Před topnou sezónou mnoho lidí zapomíná na důležitou věc: vyčistit a odvzdušnit radiátory. Pokud jste tak ještě neučinili je nejvyšší čas. Zavzdušněné radiátory topí většinou velmi málo nebo jen v některé části a vy protopíte více peněz, než je potřeba. Poradíme vám, jak na to.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč je vhodné čistit radiátory?
Radiátory patří k největším lapačům prachu, mají plno obtížně dostupných záhybů a otvorů, ve kterých se usazuje velké množství prachu, plísní a mikrobů. Pokud radiátory pravidelně nečistíte, snižujete dlouhodobě jejich efektivitu a výkon. Čištěním radiátorů můžete ušetřit peníze za energie a prodloužit životnost celého topení.
Vrstvy prachu po zatopení mohou být i zdrojem nepříjemného zápachu. Zahřáté nečistoty, plísně a mikroby se roznesou po celém domě či bytě, způsobují dýchací potíže, alergie a astma.
Jak vyčistit radiátor
Ujistěte se, že je topení vypnuté, aby se nevířil prach. Připravte si výkonný vysavač a zapněte ho na nejvyšší výkon. Ideální jsou ruční vysavače, nebo využijte úzký nástavec, díky kterému se dostanete mezi žebra radiátoru. Dají se koupit nejrůznější speciální nástavce, které jsou určené na čistění radiátorů, na internetu je seženete do 200 Kč.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vyzkoušejte na čištění fén
Pokud nemáte doma výkonný vysavač, můžete si pomoct fénem. Za topení dejte vlhký hadr nebo ručník, fén nastavte na nejvyšší výkon a studený vzduch a prach foukejte směrem na mokrou látku, na kterou se přilepí.
Kartáče na radiátory
Na záhyby a otvory použijte kartáč. Koupit se dají speciální kartáče na čištění radiátorů v podobě válečků s pratelným potahem z mikrovlákna. Dalším ze způsobů je čištění pomocí natěračského štětce, takzvaného zárožáku a pružných kartáčů s flexibilním madlem a štětinami, dostanete se tak mezi jednotlivá žebra u žebrových radiátorů a u deskových radiátorů i do svislých otvorů.
Pomoci vám mohou některé vychytávky kutilů a hospodyněk. Na silnější drát, tyč nebo šatní ramínko omotejte hadřík z mikrovlákna a upevněte lepicí páskou. Velkým pomocníkem je také obyčejná štětka na čištění lahví.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jak odvzdušnit radiátory
Zavzdušněné radiátory poznáte podle toho, že topná tělesa nejsou rovnoměrně teplá a vydávají šplouchavé a praskavé zvuky. Zavzdušnění vzniká například při rychlém napuštění vodou nebo vlivem starých či poškozených trubek, které dovnitř pustí vzduch a vytváří bubliny.
Před odvzdušňováním zapněte topení na maximum. Pokud jste majitelem domu a je to možné, vypněte oběhové čerpadlo. Počkejte přibližně půl hodiny, během této doby se v topení akumulují vzduchové bubliny. Připravte si misku a hadr na zachycení unikající vody. Pomocí klíče nebo šroubováku otočte závitem proti směru hodinových ručiček, dokud neuslyšíte syčet vzduch. Pozor, počítejte s tím, že unikající vzduch může být horký. Některé ventily vyžadují použití speciálního odvzdušňovacího klíče, který seženete v železářství, hobby marketech nebo přímo u topenářů. Vyčkejte, dokud syčení nepřestane a nezačne unikat voda. Pak opět klíčem nebo šroubovákem ventil uzavřete. Celý postup opakujte po 30 minutách znovu a nechte odtéct více vody. Nezapomeňte také odvzdušnit i otopné žebříky v koupelně. Jakmile bude hotovo, v případě, že jste vypnuli oběhové čerpadlo, je nutné ho znovu zapnout.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pokud bydlíte v panelovém domě, tak radiátory odvzdušňují obyvatelé nejvyšších pater. Ostatní nájemníci musí na radiátorech nechat několik dnů otevřené termoventily a nastavit je na nejvyšší možné hodnoty. Vzduch z nejnižších pater díky tomu vystoupá až nahoru, kde dojde k jeho vypuštění.
Odvzdušněné a čisté radiátory vám budou hřát více, pokud za ně umístíte odrazovou, tepelně izolační reflexní fólií, která zabrání odcházet teplu stěnou domu nebo bytu pryč. Ceny nejlevnějších fólií seženete kolem 50–70 Kč/m²
Článek Chcete ušetřit za topení? Odvzdušněte radiátory, nebo protopíte balík se nejdříve objevil na České návody.