Patříte mezi nadšené zahrádkáře nebo s pěstováním zeleniny právě začínáte, jistě víte, že bez skleníku se neobejdete. Skleník prodlouží pěstitelskou sezónu a z jara jej využijete k předpěstování zeleniny i letniček. Jelikož se nejedná o malou investici, připravili jsme pro vás několik tipů jak vybrat ten pravý a jakým parametrům při výběru skleníku věnovat pozornost.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pozor na nekvalitní výrobky
Koupě skleníku není levná záležitost, jedná se o dlouhodobou investici, a proto se vyplatí vybírat produkty osvědčených značek, které mají certifikáty od českých zkušeben. V takovém případě se můžete spolehnout na vysokou kvalitu a špičkový záruční i pozáruční servis.
Pořízením levného, necertifikovaného skleníku většinou z asijského dovozu riskujete, že bude mít výrazně nižší kvalitu a potíže se servisem.
Jak vybrat skleník
Při výběru skleníku je třeba zvolit správnou velikost, materiál a následně skleník umístit na vhodné místo a vybavit ho vhodnými doplňky.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Jakou zvolit velikost?
Při výběru skleníku je nutné zvážit, co v něm budete pěstovat a pro kolik lidí bude úroda určena. Ideální velikost skleníku na pěstování zeleniny pro čtyřčlennou rodinu je minimálně 8 metrů čtverečních. Na výšku by měl mít skleník alespoň 2 metry, abyste se v něm nemuseli hrbit.
Šířka skleníku je zpravidla dána velikostí vstupního otvoru. Nejčastěji jsou na výběr skleníky s jednokřídlými a dvoukřídlými dveřmi a také mezi dveřmi posuvnými nebo na pantech.
Kam skleník umístit?
Pro pěstování zeleniny ve skleníku je jeho umístění klíčové. Skleník měl by stát na slunném a teplém místě. Rostliny potřebují hodně světla, nejvhodnější místo pro skleník, bude takové, kde vám poměrnou část dne dopadají sluneční paprsky, a bude chráněné před větrem. Skleníky většinou ustojí vítr okolo 75 km/h, větší vítr by ho mohl poškodit.
Důležité je i rovné podloží. Výhodou většiny skleníku je, že nepotřebujete žádnou podezdívku. Ke skleníku pokud není součástí doporučujeme dokoupit originální základnu, která podezdívku nahradí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Materiál konstrukce
Skleníkové konstrukce se vyrábějí z hliníkových, ocelových nebo plastových profilů.
Hliníkový profil – je nejrozšířenější typ konstrukce, který se kombinuje s polykarbonátovou výplní. Jsou tvárné, lehké a extrémně pevné a odolné vůči počasí. U tohoto typu je také velmi snadná instalace, protože jednotlivé profily se spojují šrouby.
Pozinkovaná ocel – je bytelnější, těžší a pevnější materiál, takže snese i zatížení sněhem a větrem. Výplně bývají u této konstrukce většinou skleněné.
Plastové – plastové konstrukce se vyrábí z pevných PVC profilů, jsou lehké a bytelné. Tento typ vyniká odolností vůči větru či sněhu.
Výplň skleníku
Nejčastější výplní skleníku jsou dvě varianty, ze skla nebo polykarbonátu.
Polykarbonát – polykarbonátové desky velmi dobře propouští světlo (cca 80 %), mají velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti, jsou lehké, ale přitom prakticky nerozbitné. Bývají opatřeny UV vrstvou, která chrání před účinky slunečního záření. Polykarbonátové desky mívají nejčastěji tloušťku 4-10 mm, přičemž platí čím tlustší, tím lepší izolace.
Sklo – sklo skvěle propouští sluneční záření (z až 92 %), ale má špatné izolační vlastnosti. Je náchylné na rozbití, například při krupobití. Z tohoto důvodu se doporučuje používat tabule o tloušťce minimálně 4 mm.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Větrání
V létě může snadno dojít k přehřátí skleníku, proto je větrání velmi důležité. Okna mohou být ovládána manuálně, nebo automaticky. Nejoblíbenější jsou automatické otvírače oken, které zabrání nechtěnému přehřívání pokud nejste zrovna doma a nemůžete se skleníku zrovna věnovat. V horkých dnech se doporučuje nechat otevřené i dveře. Větrat je potřeba i v chladnějších dnech, aby se zabránilo tvorbě plísní.
Článek Chcete mít svou vlastní zeleninu? Víme, na co si dát pozor při výběru skleníku se nejdříve objevil na České návody.