Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Uvažujete využít slunce k výrobě vlastní elektřiny? Jaké jsou výhody a nevýhody instalace solárních panelů? Pokud uvažujete o pořízení domácí fotovoltaiky poradíme vám, na co se zaměřit před rozhodnutím vybudovat si vlastní solární systém na střeše rodinného domu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pokud uvažujete pořídit si domácí fotovoltaickou elektrárnu, určitě o ní neuvažujete jen proto, aby se na střeše vyjímaly solární panely. Faktorů, kvůli nimž si lidé fotovoltaiku pořizují, je několik.
Někdo si pořizuje domácí fotovoltaickou elektrárnu kvůli úspoře, byť k ní nedochází ihned, pro jiné je lákadlem energetická soběstačnost či ohleduplný přístup k životnímu prostředí.
S fotovoltaikou si vyrábíte vlastní elektřinu pro svou spotřebu. Můžete ji uchovávat, ať už při akumulaci do baterie nebo v kombinaci s tepelným čerpadlem.
Kolik stojí instalace 1 m2 domácí solární elektrárny
Přibližně 4 000 Kč u FVE na výrobu elektřiny
Mezi 5 až 15 tisíci u FVE na ohřev vody (solární kolektory)
Stále více českých domácností přistupuje k pořízení fotovoltaických panelů z křemíkových článků, které přetvářejí sluneční paprsky v energii. Pokud stále váháte, zda si solární elektrárnu pořídit, připravili jsme pro vás informace, díky kterým se možná rozhodnete, zda si solární elektrárnu pořídíte, či nikoliv.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Pět důvodů pro solární energii
Finanční úspora
S vlastní fotovoltaikou získáte zdroj, který vám bude produkovat vlastní elektřinu ze slunečního záření, stanete se soběstačnými a nezávislými na distributorovi elektrické energie, navíc se můžete těšit na snížení účtů za elektřinu. Fotovoltaika nevyžaduje vysoké vstupní náklady, jak se mnoho lidí domnívá, a navíc se vám bude postupně vracet v podobě poklesu výdajů za elektrickou energii. Fotovoltaické panely nemusí být pouze zdrojem elektrické energie, lze je použít i k ohřevu vody a vytápění. Čím více budou mít využití, tím více ušetříte. Solární panely ušetří rozpočet domácnosti každým rokem přibližně 12 000 – 16 000 korun na cenách elektřiny.
Jednotkou výkonu fotovoltaického panelu je Wp (watt peak). Wp je jednotkou špičkového výkonu dodávaného solárním zařízením za ideálních podmínek, jde tedy přibližně o výkon dodávaný panelem či fotovoltaickýcm systémem za běžného bezoblačného letního dne. Výkon běžně budovaných solárních elektráren je udáván v kWp (tedy tisících Wp). Instalovaný výkon 1 kWp je přitom schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh elektřiny ročně.
Energetická soběstačnost a ohleduplnost k životnímu prostředí
Energie ze solárních panelů dodává domácnostem částečnou energetickou soběstačnost, snížení provozních nákladů a úsporu elektřiny. Díky fotovoltaice nemusíte být zcela závislí na dodávkách elektřiny ze sítě, neboť využíváte vlastní energii. Fotovoltaika je řešení, které je ohleduplné k životnímu prostředí, neboť využíváte „čistou“ energii z obnovitelného zdroje energie. Solární panely nevyžadují žádné palivo, které by znečišťovalo ovzduší či jinak zatěžovalo přírodu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dlouhá životnost a nízké náklady na údržbu
Solární panely mají dlouhou životnost. Výrobci garantují, že křemíkové články vydrží funkční několik desítek let. Fotovoltaika představuje zdroj, který neobsahuje žádné pohyblivé součásti, proto se jedná o technologii s nízkou poruchovostí.
Fotovoltaika se skládá z několika různých komponent, které mají odlišnou dobu záruky či životnosti. Fotovoltaické panely mají záruku výkonu 25 let, a to ve formě garance výkonu nad 85 %. Panel má ale větší životnost, jen mu postupně začne klesat výkon, životnost se pohybuje kolem 30–35 let. Baterie vám díky sofistikovanému řídicímu systému vydrží minimálně 16 let.
Obsluha panelů je nenáročná, po jejich instalování prakticky není, kromě pravidelných servisních prohlídek, třeba se o ně starat.
Snadná a rychlá instalace
Fotovoltaická elektrárna nepředstavuje výrazný zásah do stavby, kam je instalována, celý proces probíhá rychle. Panely lze instalovat na všechny typy střech, tzn. na šikmé i rovné. Ideální sklon střechy, respektive panelů, je pro maximalizaci celoročních výnosů zhruba 35 stupňů. V případě šikmých střech od sklonu 15 stupňů až po standardních 45 stupňů. U rovných střech lze díky konstrukci instalovat panely pod úhlem od 10 až do 35 stupňů.
Možnost získání dotace
Budoucí majitel fotovoltaické elektrárny může požádat o státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. O dotaci může žádat každý, kdo se rozhodl pro stavbu solárních panelů. Výše státního příspěvku se pohybuje od 35 000 do 170 000 korun, v závislosti na velikosti systému a způsobu využití. O státní příspěvek z programu Zelená úsporám lze žádat do konce roku 2021.
Nejvyšší dotace dosáhnou domácnosti, které se rozhodnou pro fotovoltaické elektrárny s akumulací do baterií. Dodavetel solárního systému většinou vyřeší žádost o dotaci za vás, tím vám ušetří spoustu papírování a obíhání úřadů.
Modelové příklady nákupu FVE s dotací
Fotovoltaika pro ohřev vody a výrobu elektřiny
Celková cena FVE 171 900 Kč
Výše dotace 60 000 Kč
Cena FVE po započítání dotace 119 000 Kč
FVE pro výrobu elektřiny s ukládáním přebytků do baterie
Celková cena FVE 284 900 Kč
Výše dotace 105 000 Kč
Cena FVE po započítání dotace 179 900 Kč
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Instalace solárních panelů se nevyplatí všude
Trh disponuje celou řadou možností upevnění panelů, a proto nebývá překážkou ani druh střešní krytiny. Zda je vhodné umístit fotovoltaickou elektrárnu na rodinný dům, určuje především sklon a orientace střechy. Pro optimální výkon fotovoltaických panelů je v naší geografické poloze ideální sklon 35°. Instalaci lze však provést na střechu v téměř jakémkoli úhlu, nutné pak je ale počítat s o něco menšími výnosy, a to zhruba o 10 až 15 %. Podstatnou roli hraje také orientace střechy ke světovým stranám, přičemž ideální otočení modulů je na jih. Orientace s odklonem 45° na východ či západ pak znamená zhruba 5 až 10 % ztráty. U většího odklonu je třeba kalkulovat výnosy nižšími o 20 %. Potíže může způsobit i zastínění střechy.
Vysoká pořizovací cena akumulátorů
Fotovoltaika s bateriovým uložištěm je vhodná pro ty, kteří cílí na maximální energetickou soběstačnost a nezávislost. Vyrobená energie je akumulovaná do speciálních baterií, takže ji můžete využít kdykoliv se vám zachce. U takové elektřiny neplatíte žádné distribuční poplatky, které tvoří podstatnou část celkové ceny. Navíc máte s bateriovým systémem v případě výpadku stále zálohu energie.
Pořizovací náklady na tento typ elektrárny jsou stále vysoké. Provedení bateriových systémů se ale neustále vyvíjí a v posledních letech docházelo spíše k pozvolnému poklesu jejich ceny, stejně jako narostla jejich účinnost. Díky programu Nová zelená úsporám můžete na tento typ elektrárny získat dotaci v plné výši, tedy 170 000 korun. V dobře navrženém systému se tak vyplatí.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Klimatické podmínky v České republice
Solární panely nejefektivněji pracují, když na ně míří přímé sluneční záření. Pokud je obloha zamračená snižuje se jejich výkon. Pro místní počasí jsou zde typické výkyvy, které se projeví v kolísajícím množství generované energie.
Během slunečných dnů je úspora energie značná, ale v našich klimatických podmínkách se nelze jen spoléhat na Slunce, proto je potřeba využívat doplňkový zdroj energie ve dnech, kdy počasí panelům nepřeje.
Panely je proto vhodné instalovat tam, kde je během dne největší odběr energie. Nejvíce budou z fotovoltaiky těžit místa s elektrickým vytápěním, tepelným čerpadlem, bazénem nebo elektrickým ohřevem vody.
Vyplatí se fotovoltaika?
Zda se fotovoltaika vyplatí právě vám, není tak úplně jednoduché určit. Někdy fotovoltaika může být výhodnou investicí, která se rychle vrátí, jindy nemusí být úplně vhodnou volbou. Než se rozhodnete, měli byste si spočítat, jakou návratnost budou mít solární panely, které chcete instalovat.
Pořizovací cena za instalovaný kWp
Částka, kterou za FV systém zaplatíte, není vždy přímo úměrná instalovanému výkonu. Je nutné počítat s tím, že pokud si koupíte stavebnici a panely si připevníte na jejich stanoviště sami, tak zaplatíte méně než při instalaci na klíč. Nutno podotknout, že v případě neodborné montáže by mohly vzniknout velké škody nejen na samotné elektrárně, ale i na celém domě. Proto doporučujeme svěřit instalaci profesionální firmě, která za montáž nese odpovědnost. Svou roli sehraje také cena střídače a rozvaděče, která většinou v přepočtu vychází výhodněji u elektráren s větším výkonem.
Produkce energie na instalovaný kWp
Z mapy osvitu ČR je vidět že, nejvíce hodin Slunce svítí na jihu Moravy, ovšem ani zbytek republiky na tom také není špatně. Záleží na orientaci k jihu a na sklonu panelu vzhledem k vodorovné rovině.
Využití vyprodukované energie
Návratnost z velké části ovlivní také to, jak efektivně dokážete vyrobenou elektřinu využít. Nejvýhodnější je jí co nejvíce spotřebovat doma.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Cena elektrické energie
Cena elektřiny v posledních letech stále roste a za pár let budete dodavateli platit více. Čím dražší elektřinu kupujete, tím se vám investice do solárních panelů rychleji vrátí.
Návratnost investice je velmi individuální. Do výpočtu návratnosti vstupuje velké množství faktorů, které ji ovlivňují, zejména cena energie, dotace nebo zvolená varianta akumulace nespotřebované energie. Obecně se dá říct, že obvykle se doba návratnosti fotovoltaiky pohybuje mezi 8 a 14 roky.
S návratností fotovoltaiky také souvisí volba střídače. Je to hlavně proto, že u nás se elektřina měří po fázích. Každá fáze se řeší zvlášť, což je problémem pro symetrické střídače. Vsaďte na asymetrický střídač, ať máte jistotu, že potenciál solárních panelů využijete naplno.
Článek Ceny za elektřinu stoupají. Vyplatí se pořízení solárních panelů? se nejdříve objevil na České návody.