Pokud si chcete na zahrádce vypěstovat vlastní papriky ze semínek, právě teď je nejvyšší čas je zasadit. Velké, malé, sladké, pikantní… jakou odrůdu si vybrat? Jak zasadit papriku? Pěstování paprik krok za krokem. Zde jsou naše tipy.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Papriky jsou pro svou nutriční hodnotu ceněny po celém světě. Mají blahodárné účinky pro lidský organismus, obsahují velké množství vitamínu C, jsou také bohatým zdrojem vitamínu E, D, celé řady skupiny B a vlákniny. Kromě toho obsahují důležitý karoten, draslík a měď.
Výběr odrůdy
Semínka kupujte pouze ve specializovaných obchodech nebo u šlechtitele, tak budete mít jistotu, že jste koupili kvalitní výsadbu.
Pokud jste začátečník a nemáte s pěstováním paprik zkušenosti zkuste odrůdu Goldfus F1. Je to silnostěnná paprika vhodná pro pěstování ve skleníku, fóliovníku i na záhonech. Skvělou odrůdou pro pěstování na záhonech je i Sharon F1 a Cynthia F1.
Pro pěstování ve skleníku je vhodná odrůda Ingrid, která je zvláštní svou barvou, ze zelené přechází do tmavo-hnědé. Chuťově výborná je paprika Afrodita, která je po dozrání žlutá. Všechny vyjmenované papriky jsou konzumovatelné v zelené barvě.
Chilli papričky nejsou moc vhodné na pěstování venku. Je potřeba je pěstovat ve skleníku nebo fóliovníku.
Chilli papriček existuje mnoho druhů. Chilli papričky obsahují kapsaicin, který způsobuje jejich pálivost. Kapsaicin má pozitivní vliv na zdraví, urychluje metabolismus a podporuje chuť k jídlu. Nejznámější chilli papričky jsou Jalapeño, jsou středně pálivé. Oblíbené jsou i velice pálivé papričky Rocoto (SHU až 200 000), které se používají na dochucování jídel. Populární je odrůda Habanero, jsou známe díky svým netradičním tvarům a výrazným barvám. Například odrůda Habanero lemon má plody ve tvaru lucerničky. Odrůda Korál má třešňovitý vzhled a hodí se především k nakládání a sušení. Nejpálivější je odrůda Carolina reaper. Plody jsou typicky svraštělé se špičkou na konci. Od prosince 2013 je Carolina Reaper zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejpálivější chilli světa. S průměrnou pálivostí 1,569,300 Scoville a dosahujícího maxima více než 2,2 mil.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Výsev
Papriky se pěstují výhradně ze sazenic, jejíž produkce trvá asi 2 měsíce. Semena se vysévají zpravidla v druhé polovině ledna. Měly by být kvalitní, bez jakýchkoli chorob a s vysokou klíčivostí. Před výsevem se ošetřují proti virovým a houbovým chorobám podle doporučení v programu ochrany. Z 1 g semen (100–150 jednotek) se získá obvykle 90–120 rostlin a na výsadbu 1 ha je potřeba 35–50 tisíc kusů sazenic.
Před setím si připravte místo a substrát . Doporučuje se směs rašelinového substrátu s pískem a kompostovanou borovou kůrou.
Květináč naplňte zeminou, ve kterém pak každé 3–4 cm udělejte malé drážky a každý 1–1,5 cm do nich vložte semeno. Semena pokryjte tenkou vrstvou písku nebo prosátého substrátu (1 cm). Substrát zalévejte rozprašovačem, aby se zabránilo vytlačení semen. Teplota vody pro zálivku by neměla být nižší než 14 °C. Květináč je dobré zakrýt průhlednou fólií, která pomůže udržet vhodnou vlhkost na stálé úrovni. Vzejití rostlin dosáhneme 10–14 dní po výsevu, za předpokladu dodržení správné teploty 25–26 °C. Klíčení lze o 2-3 dny urychlit namočením semínek na několik hodin do vody o teplotě 25-30°C. Po vyklíčení odstraňte z truhlíků folii a snižte teplotu vzduchu na 22–24 °C ve dne a na 18–21 °C v noci. Pokud se produkce sazenic provádí v období krátkého a špatného přístupu světla, měla by být osvětlena.
V posledních letech se velmi osvědčuje vysévat papriky do hrubého perlitu, který má průměr částic okolo 3 mm. Kromě Agroperlitu budete potřebovat květináč, podmisku, filtrační, savý papír vystřižený podle průměru květináče a vodu.
Navlhčený Agroperlit naplňte do květináčků o průměru 8 cm. Květináč postavte na podmisku. Na povrch rozmístěte semena a zasypejte je suchým Agroperlitem tak, aby byly semena alespoň částečně vidět, přikryjte papírem. Na povrch můžete použít fólii, aby papír pomaleji vysychal a udržela se stálá teplota. Zalévejte denně, aby byl papír stále vlhký. Do spodní misky dolévejte vodu do výšky asi 1 cm.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Přesazování
Sazenice s vyvinutými děložními lístky a prvními dvěma pravými listy přesaďte do květináčů nebo nádobek o průměru 8-10 cm naplněných rašelinovým substrátem. Nezapomeňte jim udělat na dno otvory, aby mohla přebytečná voda ze zálivky odtéct a substrát nezůstával přemokřený.
Po přesazení sazenice zalijte vodou pokojové teploty. Rostliny mají často nedostatek živin, proto se doporučuje je přihnojit 0,1–0,2% roztokem dusičnanu amonného nebo 0,3–0,5% roztokem Florovitu (50–100 ml na rostlinu). Pamatujte, že červená paprika velmi špatně snáší sůl.
Bez ohledu na způsob pěstování by měly být sazenice umístěny v květináčích, protože papriky snadno vyběhnou – vytáhnou se. Předpokládá se, že na 1 m2 skleníků by nemělo být více než 25 kusů.
Správně vzrostlá sazenice by měla být podsaditá, zdravá, asi 25 cm vysoká, s 6-7 řádnými listy, s vyvinutým prvním poupětem. Pár dní před výsadbou je otužujte a omezte zálivku.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nedoporučuje se větrat, protože příliš intenzivní větrání vede k podchlazení rostlin, což způsobuje poruchy růstu, žloutnutí listů nebo stonků. Papriky se vysazují na přelomu května a června na záhon ve vzdálenosti 40–50 x 30–40 cm. Lze je sázet i v pásech ve 4 řadách vzdálených 30–40 cm od sebe. Po výsadbě je potřeba rostliny hojně zalévat. V chladnějších oblastech se doporučuje pěstovat papriky ve skleníku, pouze v teplejších je můžete vysadit na záhon či pole.
Článek Čas výsevu paprik přichází. Důležité rady vám zajistí bohatou úrodu se nejdříve objevil na České návody.