Toto hnízdo bylo nalezeno v oblasti Sigulda dva roky před instalací kamery a první sezóna, o které máme úplné informace, je kolem roku 2017, kdy se vylíhla čtyři mláďata, ale pouze tři se podařilo odchovat.
Hnízdo je známé již velmi dlouho. Předchozí známé hnízdo bylo poblíž a bylo čápy používáno od ruku 1982 až do roku 2005. kdy bylo zničeno kunou.
Pravděpodobně už tehdy se čápi přesunuli do tohoto hnízda. Hnízdo jako takové je velmi typické hnízdo čápa černého – na straně borovice 1,8 m od kmene, ale je trochu neobvyklé, je uprostřed okolních korun stromů – asi v 18 metrové výšce a není skryté pod korunami.
Umístění senzoru kamery v tomto hnízdě je také neobvyklé, protože není umístěno u kmene stromu, ale na větvi za hnízdem. To proto, aby slunce celý den nesvítilo do kamery – protože větev na které je hnízdo směřuje téměř přesně na jih.
Hnízdo se nachází v jehličnatém lese se slušně starými borovicemi (ve věku od 150 do 200 let) a smrky. Nebude proto velkým překvapením, pokud lze v přenosu uslyšíme nebo uvidíme několik druhů sov. V roce 2018 bylo hnízdění úspěšné – pár měl čtyři mláďata, všechna úspěšně vyletěla, mláďata nebyla kroužkována. V roce 2019 si samec nenašel partnerku, ale k hnízdění nedošlo. V roce 2020 také nedošlo k žádnému hnízdění. Kamerový systém nainstalovali Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis a Māris Strazds. Zvláštní poděkování patří arboristovi Eduardovi Ozoliņši.
Čapí pár byl pojmenován účastníky lotyšského fora. Čápi dostali jména Grāfiene a Grāfs
Populace čápa černého v Lotyšsku je kriticky ohrožená.
Bylo analyzováno několik možných příčin úbytku populace (predace, otrava DDT atd.). Ale jediným faktorem, jehož dopad na populaci lze v současnosti považovat za prokázaný, je lesnická činnost.
Online přenos z hnízda:
Události v hnízdě sezóna 2021
12. března – začalo živé vysílání
6. dubna byl poprvé v této sezóně viděn čáp černý
11. dubna se ukázal opět na hnízdě černý čáp
12. dubna byla v hnízdě pozorována samice
2. května samice se samcem na hnízdě
Páření čápů na hnízdě
12. května – samice položila první vejce
14. května bylo položeno druhé vejce
16. května třetí vejce
12. června se vylíhlo první mládě
14. června se vylíhlo druhé mládě
15, června se vylíhlo poslední, třetí mládě
Zdroj: Lotyšský fond pro přírodu, videozáznamy: Inatra V, Valdis Rapss, Liznm