Klimatizace představuje dnes již naprostou samozřejmost v obchodech a v kancelářích. Čím dál více lidí si klimatizaci pořizuje do svých domovů. V horkých letních dnech se klimatizace postará o příjemné prostředí v bytě či domě a zajistí nám chladnější prostředí. Podle jakých parametrů vybrat tu správnou?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Vzhled klimatizace
Klimatizace jsou výrazným doplňkem interiéru, mnoho zákazníků se rozhoduje při koupi nejen podle výkonu jednotky a ceny, ale také podle vzhledu vnitřní jednotky. Nejběžnějším a cenově nejdostupnějším typem na trhu jsou bílé nástěnné klimatizační jednotky, umístěné na zdi.
Dnes mají výrobci v nabídce zajímavé designové modely, pro použití v domácnostech, nebo reprezentativních prostorách.
Nástěnná jednotka – se instaluje do výšky na stěnu, mají velice dobrý chladicí výkon a bývají energeticky úsporné.
Kazetová jednotka – tato klimatizace se umísťuje do stropních podhledů. Dalším řešením je uchycení k podlaze, pod okno nebo do výklenku. Některé kazetové klimatizace jsou vybaveny spodními průduchy a mohou tak napodobit podlahové topení.
Parapetně-podstropní jednotka – jsou vhodné do nízkých podkrovních prostor pod šikminy kde není možnost umístění klasické jednotky na zdi. Jsou poměrně dražší než nástěnné jednotky.
Výkon klimatizace
Při výběru klimatizace je výkon klíčovým parametrem. Odvíjí se od toho, jak velkou místnost potřebujete ochladit. Čím je místnost větší, kterou chcete ochladit nebo vytápět, tím musí být výkon klimatizační jednotky větší. Jako příklad si můžeme vzít místnost o velikosti 40–70 m3 , vhodnou volbou bude klimatizace s výkonem chlazení – 2,7 kW. Do 50 m3 – 2 kW., 90–130 m3 – 5,0 kW
Pokud je místnost orientovaná na jihozápad s velkými okny, nebo se jedná o podkroví, či je v místnosti instalováno více elektrických spotřebičů, počítače, lednice, televize, je potřeba výkon klimatizace ještě navýšit. Všechny tyto aspekty je potřeba brát v úvahu. Je dobré se spolehnout na doporučení renomované instalační firmy, která provede odbornou kalkulaci požadovaného výkonu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Spotřeba
Klimatizace jsou elektrická zařízení a pro svůj provoz potřebují určité množství energie. Údaje o spotřebě vám poskytne energetický štítek spotřebiče, který je nedílnou součástí každé klimatizační jednotky. Dá se říci, že čím je klimatizace lacinější, tím spotřebuje více energie. Úsporné klimatizace najdete v energetické třídě alespoň A++ a vyšší. Čím je jednotka modernější je z hlediska úspory energie ekologičtější a obvykle má nejmodernější chladivo R32. Klimatizace s nejmodernějším chladivem mají menší venkovní jednotky, mají menší kompresory, jsou méně hlučné a mají nižší obsah použitého chladiva.
Koeficient využitelnosti energie v režimu chlazení (Energy Efficiency Rating), udává poměr chladícího výkonu klimatizační jednotky a energie, která je potřebná k dosažení chladícího výkonu.
Moderní klimatizace pracují na principu jako tepelná čerpadla, umožňují tak i účinné topení. Při výběru klimatizace je dobré zvážit kde a jak často budete klimatizaci používat. Pokud hodláte používat klimatizaci jen v letních měsících jen několik hodin denně, investice do úsporné klimatizace se vám bude vracet celkem dlouho. V případě, že budete používat klimatizaci i v zimě jako tepelné čerpadlo k topení, odborníci v tomto případě doporučují zvolit klimatizaci s chladivem R32 a energetickou třídou A++ a vyšší. V závislosti na vyšší energetické třídě tak můžete ušetřit i několik tisíc ročně. Koeficient využitelnosti energie v režimu topení (Coefficient of Performance), udává poměr topného výkonu klimatizační jednotky a energie, která je potřebná k dosažení topného výkonu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ochlazování a topení je vytvářeno chemickou reakcí chladiva a tlaku v měděných rozvodech uzavřeného klimatizačního okruhu. Energická energie je spotřebovávána hlavně na pohon venkovní jednotky. Vnitřní jednotka spotřebuje minimum elektrické energie. Příkon uvávaný v technických parametrech je maximální hodnotou, ale není jednotkou odebírán trvale.
Výkon kompresoru je upravován automaticky na ovladači. Pokud je rozdíl venkovní a vnitřní teploty nízký, tím je nižší i spotřeba energie. Nejvyšší výkon většinou běží v období tropických veder, několik dní, Standartně postačí střední výkon kompresoru, tudíž i spotřeba je nízká. Řídící jednotka kompresoru si reguluje výkon dle potřeby automaticky. Pokud je chladící okruh dostatečně nachlazený, výkon kompresoru se sníží.
Topení klimatizační jednotkou (tepelným čerpadlem) v porovnání s plynovým kotlem je až o 50% levnější. V případě topení elektrickou energií přímotopy, je úspora nákladů tepelným čerpadlem až 70%. Přestože oba zdroje využívají elektřinu, jedná se o topení na jiném fyzikálním principu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Složení klimatizační jednotky
Klimatizace se skládá ze dvou jednotek – vnější a vnitřní. Vnitřní jednotka je umístěna v interiéru, slouží k rozhánění chladného vzduchu po místnosti. Vnitřní jednotka bývá ovládána dálkovým ovladačem. Venkovní jednotka je umístěna mimo objekt, obsahuje kompresor, který je srdcem celé klimatizace. Obě části propojují měděné rozvody, ve kterých koluje chladicí kapalina a nasávaný vzduch ochlazuje. Dále je jsou propojeny napájecím a komunikačním kabelem.
Pokud chcete mít v domě/bytě více klimatizačních jednotek, stačí vám pouze jedna vnější jednotka. Tento typ se nazývá multisplitová klimatizace. Multisplitové klimatizace umožňují připojení více vnitřních jednotek na jednu vnější. Každá vnitřní jednotka může být jiná, například v jedné místnosti klasická nástěnná, v další místnosti kazetová, nebo podstropní. Je však důležité aby byly jednotky od jednoho výrobce a kompatibilní řady.
Umístění vnitřní a venkovní jednotky a rozvody
Vnitřní jednotku je vhodné umístit tak, aby chladný vzduch bez problémů proudil do místnosti a nefoukal přímo na osoby uvnitř místnosti, v případě ložnice na postel,.
Venkovní jednotka se umísťuje na L-konzole, které lze připojit na balkon, obvodové zdivo, na střechu nebo na zem, kde je nutný podstavec. Venkovní jednotka by měla co nejméně narušovat vzhled budovy. Nemusí se umísťovat pouze venku, můžete ji umístit například do sklepních prostor, kde vám pomůže i s vysoušením, pokud máte starý dům. Dá se umístit i do světlíku, skladu, podkroví a na chodbu. Toto řešení se využívá v případě, kdy nelze umístit venkovní jednotku na budovu, například v památkové zóně.
U výkonných klimatizací počítejte u venkovní jednotky s vyšší hmotností, ta může být i 100 kg. Výrobci uvádějí maximální vzdálenost a převýšení venkovní jednotky s vnitřní jednotkou jako nejvýhodnější do 5 metrů. Jednotky mohou být vzdálené od sebe i více metrů, ale čím dalece jsou od sebe, tím se zvyšují provozní náklady. Tlakové potrubí by musí být izolováno, nedocházelo k zbytečným tepelným ztrátám. Spousta firem se specializuje na odbornou instalaci zakoupených klimatizací. Za tuto službu si pochopitelně připlatíte, máte ale jistotu, že je klimatizace nainstalovaná správně a bezpečně.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Odvod kondenzátu
Ve všech typech klimatizací při chlazení vzniká kondenzát, tedy voda vzniklá vysrážením vzdušné vlhkosti, kterou je nutné odvádět. V ideálním případě je odvod zajišťován hadičkou samospádem, jež je součástí systému. Kondenzát odtéká do domovního odpadu, do okapu, příp. po plášti budovy k její patě. V některých případech, kdy nelze využít samospádu, je třeba využít čerpadlo, které kondenzát vytlačí. V případě napojení odvodu kondenzátu na odpadní systém je potřeba dát do sestavy speciální sifon určený pro klimatizace, který zabraňuje pronikání zápachu do klimatizace a do místnosti. V novostavbách je potřeba počítat s odvodem kondenzátu již při návrhu odpadů.
Hlučnost
Je potřeba také počítat s hlučností venkovní jednotky. Venkovní jednotka by měla mít zaizolovaný kompresor. Tímto způsobem se hlučnost sníží. U nástěnných klimatizací je hlučnost nejčastěji 40 dB, v nočním režimu se hlučnost pohybuje kolem 20 dB.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Klimatizace jako topení
V dnešní době moderní klimatizace umožňují chlazení i topení. Klimatizace je vlastně malé tepelné čerpadlo. Jedná o velmi úsporný, rychlý a ekologický způsob vytápění domácností. Díky celoročnímu využití, kdy v létě chladí a v zimě hřeje, se z klimatizace stává univerzální přístroj. Klimatizace vám poskytne až 3 × více topného výkonu při stejné spotřebě energie proti klasickému elektrickému topení. Tento úsporný provoz zajistí rychlé navrácení počáteční investice. Klimatizace dokáží topit až do -15 stupňů venkovní teploty, existují i jednotky pro provozní teplotu až do -25°C a jsou výbornou alternativou k ostatním druhům topení. S použitím moderní klimatizace místnost vytopíte během 15 minut, a to jen za zlomek nákladů nutných k vytopení celého domu plynovým kotlem. Úspornost vytápění či přitápění klimatizací spočívá ve faktu, že klimatizace netopí elektrickou energií, ale je elektrickou energií jen poháněna. O topení se stará tepelné čerpadlo, které funguje na principu rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Ušetříte nejen peníze za energie, ale šetříte i životní prostředí. Při použití klimatizace o chladícím výkonu 2,5kW tato sestava spotřebuje 0,870kW elektrické energie. V případě vyšších řad klimatizací je příkon dokonce 0,640kW. Což je mnohem úspornější než použití přímotopu. Většina klimatizací má časovač, takže topení se vám může spustit půl hodiny před tím, než budete vstávat, nebo lze nastavit automatickou funkci hlídání teploty v objektu. Topení klimatizací se vyznačuje až několikrát menšími výdaji za provoz než topení jinými běžnými zdroji vytápění. Ve srovnání s plynovým kotlem se jedná o výdaje nižší až o 50 %. Rozdíl při srovnání s přímotopem je ještě vyšší. Vytápění klimatizací má až o 70 % nižší provozní náklady než přímotop a poskytuje i lepší tepelný komfort v místnosti. Klimatizace využívá k tvorbě tepla zcela jiného fyzikálního principu než přímotop. Klimatizace je při topení paradoxně úspornější než při chlazení. Při topení má klimatizace vyšší účinnost a nižší spotřebu.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Užitečné funkce
Klimatizace se liší řadou přidaných funkcí, jejich množství roste společně s cenou.
Nejlevnější klimatizační jednotky mají ve standartním vybavení základní funkce například časovač a autorestart.
Časovač – na něm si můžete nastavit, aby se klimatizace zapnula na požadovanou teplotu, např. před vaším příchodem z práce.
Autorestart – po výpadu elektrického proudu se jednotka vrátí do původního nastavení.
Funkce sleep – v noci sníží teplotu při topení, nebo zvýší teplotu při chlazení, tím snižuje provozní náklady.
Turbo – při stisknutí tlačítka turbo se spustí chlazení, nebo topení, aby bylo dosaženo co nejdříve požadované teploty.
Swing – funkce zajistí pravidelný pohyb lamel i rovnoměrné foukání vzduchu.
Funkce Fan – umožní nastavení úrovně ventilátoru
Funkce Dry – tato funkce zbaví vzduch přebytečné vlhkosti.
Anti cool air – zajišťuje v módu topení předehřev a zamezení výfuku studeného vzduchu z vnitřní jednotky
Quiet – přepne na nejnižší tichý režim vnitřní jednotky
Alergici jistě ocení klimatizace vybavené absorpčními filtry, které zbavují vzduch různých částeček, mikroskopických virů a bakterií. Filtr je čas od času potřeba vyměnit, výhodné je proto poohlédnout se po klimatizaci s výměnnými filtry.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Záruka a servis
Na trhu je celá řada produktů a firem, které klimatizace prodávají a instalují. Můžete si vybrat z produktů známých světových značek, ale i z výrobků jejichž značky nejsou moc známé. Pokud si nejste jisti o nabízené značce, poptejte se prodejce, kdo dané výrobky dováží, jak je zaručen záruční servis, zda je dostupnost náhradních dílů, kdo vám bude klimatizaci montovat a na zkušenosti montážní firmy.
Klimatizaci, kterou zakoupíte od renomovaného výrobce, máte jistotu, že po celou dobu životnosti budete mít dostupný potřebný servis i možnost dokoupení náhradních dílů. Zákazníci si mohou vybírat z širokého sortimentu značkových klimatizací Sinclair, LG, Panasonic, Toshiba, Daikin, Midea, Fujitsu, Mitsubishi.
U klimatizace s výkonnějším chladivem R410 a množstvím chladiva 2,5 kg a více musí majitel nebo provozovatel vést Evidenční knihu zařízení s chladivem. Instalaci, zprovoznění a servis musí provádět firma registrovaná u Ministerstva životního prostředí a musí vlastnit potřebná oprávnění. U moderního chladiva R32 není zatím žádná kniha chladiva potřeba. Rozhodně nešetřete na kvalitní instalaci a vybírejte pouze ty instalační firmy, které mají na trhu dlouholeté zkušenosti a reference.
Článek Buďte v chladu a vyberte si klimatizaci s předstihem se nejdříve objevil na České návody.