Cirkulárka neboli okružní pila je nepostradatelným pomocníkem při přípravě palivového dříví. Tato robustní pila by ani dnes neměla chybět v každé dobré domácí dílně. Cirkulárka dnes rozhodně nepřipomíná stroje našich prarodičů, kteří si ji povětšinou vyráběli doma sami. V dnešní době tento stroj patří mezi běžně dostupné a rozhodně bezpečnější než ty domácí výroby. Proč byste měli prehistorickou cirkulárku vyměnit za sofistikovanější, modernější stroj?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Každý si pod názvem cirkulárka představí pilu s velkým kotoučem a stůl ve kterém je kotouč umístěn. Podomácku vyráběné cirkulárky měly hlavně z hlediska bezpečnosti práce velké mezery. Podle statistiky patří cirkulárka mezi nejnebezpečnější dřevoobráběcí stroje. Úrazy způsobené nebezpečnou cirkulárkou, nebo neukázněností lidí, kteří na ní řežou, jsou stále časté, přestože moderní kotoučové pily jsou již bezpečné. Stále jsou na různých bazarech k zakoupení staré cirkulárky a lidé si je i nadále podomácku vyrábí.
Nebezpečné cirkulárky jsou stále oblíbené
Klasická stolní cirkulárka totiž nabízí velkou škálu využití. Pokud nasadíte velký kotouč a stroj má dostatečný výkon, během dne nařežete pár kubíků dřeva. Když je pak potřeba seříznout laťky, nebo desku na polici, někteří ani nevymění kotouč za menší, jelikož je to spousta práce a myslí si, že laťku v ruce bezpečně udrží. Navíc na cirkulárce nepřekáží žádné kryty. Proto je cirkulárka tak nebezpečným nástrojem.
Bezpečnější varianta – cirkulárka s kolébkou
U klasické cirkulárky je potřeba tlačit dřevo proti rotujícímu kotouči, může kdykoli odlétnou kousek dřeva přímo proti vám. Pokud by se vám smýkla ruka, může dojít k nebezpečnému úrazu a můžete přijít i o prsty. Pokud byste tlačili hodně velkou silou, může vám podjet noha a tělem spadnout na rotující kotouč.
Proto byly vyvinuty cirkulárky, které jsou učené přímo na řezání palivového dřeva. Ty už nevypadají jako klasické cirkulárky, ale jsou to okružní pily s kolébkou. Jejich použití je jednoduché, poleno do kolébky usadíte a při samotném řezání se již dřeva vůbec nedotýkáte, pouze tlačíte na kolébku a sledujete perfektní řezy, které tyto pily zajišťují. Kolébková pila je nějúčinnější, nejbezpečnější a nejrychlejší stroj pro zpracovávání větších objemů palivového dřeva. Pila by měla být opatřena bezpečnostní brzdou a pružinovým systémem, který vrací podavač (kolíbku) zpět do původní polohy.
Cenové srovnání
Při výběru si dejte pozor, jaký průměr daná pila umožňuje řezat. Levnější modely umožňují řezat průměr palivového dřeva na maximálně 15 cm. Příkon u těchto pil se pohybuje okolo 2,5 kW. Tyto cirkulárky s kolébkou lze pořídit za cenu cca 9 tis. Kč
U dražších modelů kolem cca 16 tisíc Kč už nařežete šlaky o průměru 25 cm. Příkon se pohybuje okolo 5 kW.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Rovné řezy
Zapoměňte na staré a pofidérní cirkulárky na rovné řezy. Pokud plánujete řezat laťky například na plot bez stolní kotoučové pily se neobejdete. Kvalitní pila umožní řez i v tloušťce 60 mm s náklonem až 45 stupňů. I ty nejlevnější modely vám zajistí rovné a bezpečné seříznutí. Snadno vyměníte kotouč, nastavíte si výšku kotouče a seřídíte vedení řezu, pilový kotouč budete mít alespoň nějak chráněný. Nejlevnější hobby modely stolních kotoučových pil pořídíte již od cca 3,5 tis. Kč.
Pokud nebudete rovné a dlouhé řezy provádět příliš často, vystačíte si i s ruční okružní pilou, přezdívá se jí také mafl. Ruční okružní pila, umožňuje podélně řezat prkna, palubky, plotové plaňky. Poradí si i s hranolky na pergolu, snadno s ní zvládnete pokládku plovoucí podlahy, nebo zaříznete desku kuchyňského stolu.
Pokud budete řezat kratší řezy tak sáhněte nejlépe po pokosové pile. Díky otočné hlavě s ozubeným kotoučem dokáže vytvářet čistě rovné i šikmé řezy. Využívá se především k práci s měkčími materiály jako právě se dřevem. Vhodná je zejména na krácení a úpravu dřeva.
Než koupíte starou cirkulárku
Než si koupíte starou nebezpečnou cirkulárku někde na bazaru, cena se pohybuje kolem 4 – 6 tisíc Kč, v případě, že budete řezat hlavně palivové dřevo, pořiďte si cirkulárku s kolébkou. Je to investice do vaší bezpečnosti. V případě, že chcete řezat rovné řezy, podívejte se na nové stolní pily nebo sáhněte po ruční okružní pile, případně pokosové pile.
Bezpečnost
Pilu a pilový kotouč volte podle druhu řezaného materiálu. Bezpečnost je při práci s pilou velmi důležitá, naprostým základem je tak pořízení kvalitních rukavic, Stejně tak zcela nezbytný je ochranný obličejový štít, který chrání před odletujícími třískami oči a obličej.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Nejlepší pily podle recenzí
Cirkulárka s kolépkou
Univerzální kotoučová pila
Okružní pila – vítěz testu 2020
https://www.ceske-navody.net/makita-n5900
Zlatá střední cesta
Pro náročné
Nejlepší pokosové pily
Levný základ
Zlatý střed
Pro náročné