Všichni víme, že přechod se týká hlavně žen. Ten přichází v době, kdy dojde k ukončení jejich reprodukčně aktivního období. Jelikož muži nic takového nemají, předpokládáme, že jsou po emoční, ale i fyzické stránce celý život stabilní. Co když ale přijde na scénu andropauza?
Ženské tělo je pod nadvládou hormonů, které udržují, resetují a znovu spouštějí menstruační cyklus. Nebo případné těhotenství. Když pak zestárne, o tuto schopnost přijde. Hormonální změny, které tento proces provází, způsobují výkyvy nálad, návaly horka, přibírání na váze či zvýšené sklony k civilizačním chorobám.
Jelikož pánové o své reprodukční schopnosti (většinou) ani vlivem stárnutí nepřijdou, nic takového jim nehrozí. Nebo alespoň zdánlivě. Být mužského pohlaví totiž neznamená, že nedochází k pozvolnému poklesu mužských pohlavních hormonů. Sice se tak nestane během krátkého časového úseku jako je tomu u dam, ale i tak se může nedostatek testosteronu projevit.
Dá se na tuto situaci nějak připravit? A dá se vůbec nějak poznat, že v andropauze jste?
Jaké jsou příznaky andropauzy?
Nejprve se podíváme na to, jaké jsou průvodní projevy andropauzy. Podle nich můžete sami posoudit, zda některé z nich máte. To vám může pomoci se v celé situaci mnohem snáze zorientovat.
Andropauza se může projevovat:
- Sníženým sebevědomím
- Neschopností se soustředit
- Nespavostí
- Ztrátou svalové hmoty a fyzickou slabostí
- Gynekomastií (zvětšením mužských prsou)
- Ztrátou kostní hmoty
- Erektilní dysfunkcí
- Sníženým libidem
- Neplodností
Nezřídka se ale setkáváme i s dalšími problémy, které se týkají především psychiky a duševního rozpoložení. Jak dlouho trvá andropauza (a tím pádem i tyto příznaky) přitom není snadné říct. Někteří muži do andropauzy nepřijdou vůbec. Ti, kteří ji mají se s ní navíc vypořádají za různě dlouhou dobu.
Deprese, ztráta motivace a energie
Dá se říct, že psychické projevy andropauzy mohou kopírovat symptomy krize středního věku. Máme tendenci bilancovat, co se nám povedlo a nepovedlo. Také si mnohem tíživěji uvědomujeme, že máme na zemi už jen omezené množství času a některé věci se nám možná nikdy nepodaří vyplnit. Z toho pak mohou vznikat různě těžké depresivní stavy a úzkosti. Také nemáme tolik motivace, protože máme pocit, že je všechno zbytečné. Pokles energie pak může souviset s procesem stárnutí obecně.
V jakém věku přichází?
Obvykle se udává, že andropauzou trpí muži, kterým je okolo 50 let a více. V této době už může být v jejich tělech patrný úbytek testosteronu. Jak už ale bylo řečeno, ne každý muž si andropauzou projde. Andropauza zároveň nemá totožné příznaky, jako ženský přechod. (Z toho důvodu byla dlouho považována za mýtus.)
Jak zvládnout andropauzu
Vzhledem k tomu, že andropauza přichází v podobném období jako ženská menopauza, může se z vaší domácnosti stát hotové bojiště. V první řadě, abyste si úplně nerozbourali vztah, je potřeba se svým protějškem mluvit o tom, co vás trápí. A také mu naslouchat. Jde o náročné období pro oba, takže jedině se zvýšenou tolerancí a porozuměním se můžete společně hnout z místa.
Dále se mužům pro zmírnění příznaků andropauzy doporučuje:
- Zdravý jídelníček plný ovoce, zeleniny a dalších zdravých čerstvých potravin (vše nezdravé je lepší si dopřávat jen občas a v menší míře)
- Pravidelné cvičení (kromě vyplavování endorfinů, které zlepšují náladu, se tím buduje lepší fyzická kondice, která se následně odráží i na zdravotním stavu)
- Dostatek spánku
- Redukce stresu
V zásadě jde o to, abyste začali respektovat odlišné potřeby svého těla. A začali jste se o něj trochu více starat. Teprve pak budete mít dobrý základ pro další změny, které povedou k vyšší kvalitě vašeho života.
Další zdroje informací:
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/andropauza-viditelne-zmeni-muzske-telo-40297371
The post Andropauza vás může změnit k nepoznání – jak ji zvládnout? appeared first on Czech the World.