Americká poptávka po domácích zvířatech a kůží ohrožuje některá africká zvířata.
Tento článek poukazuje na nejčastěji vyvážená zvířata a jejich kůže z Afriky, včetně krajty obrovské, veleštírů císařských a slonů.
Úvodní fotografie – V letech 2011 až 2015 bylo z Afriky vyvezeno více než půl milionu krajt obrovských , převážně pro mezinárodní obchod se zvířaty.
Fotografie Joel Sartore, National Geographic Photo Arch Podle nové zprávy Světové ochrany zvířat (WAP), mezinárodní neziskové organizace, která podporuje dobré životní podmínky zvířat, nejvíce vyvážených zvířat z Afriky skončí ve Spojených státech. Zpráva, která byla sdílena výhradně organizací National Geographic, se zaměřuje na hrubý vývoz živých zvířat a zvířecích kůží legálně obchodovaných z Afriky.
Pět nejčastějších zvířat pro legální exotický obchod se zvířaty: Krajta obrovská, Papoušek šedý – žako, Veleštír císařský, Želva pardálí a Varan stepní. Varan stepní, z nichž tisíce jsou vyváženy každý rok, vyžadují komplexní péči – potřebují písčitý povrch, stravu cvrčků a hlodavců a podmínky, které jim umožňují regulovat jejich tělesnou teplotu.
Fotografie Joel Sartore, National Geographic Photo Arch Tři země Ghana, Togo a Benin – uváděly 99,9% vývoz krajty obrovské z Afriky, v letech 2011 až 2015. Celkem vyvezly 591 742 živých hadů.
V letech 2011 až 2015 WAP zjistil, že se každoročně vyvezly stovky tisíc těchto zvířat. Více než polovina krajt, štírů a ještěrů byla určena do USA, která je největším spotřebitelem živé divoké zvěře na celém světě a dováží miliony zvířat ročně, většinou pro obchod se zvířaty. Žádný z těchto tří druhů není považován za ohrožený, ale všechny jsou uvedeny na seznamu CITES, který reguluje přeshraniční obchod s volně žijícími živočichy, proto je třeba sledovat, aby se zajistilo, že se obchod nestane vážným problémem. U druhů, jako jsou tyto, je vývoz povolen, pouze pokud je zvíře získáno legálně a pokud jeho obchod neohrožuje šanci tohoto druhu na přežití. Krokodýl Nilský, Lachtan jihoafrický, Hartmannova horská zebra, slon a hroch byli pěti zvířaty, které se nejčastěji vyváželi pro kůže – používané k výrobě od kabelek až po koberce. Značná část kůží větších zvířat (více než 40 procent slonů a 16 procent Hartmannovy horské zebry) byla dovezena do USA mezi lety 2011 a 2015. Obvyklejší destinací však byla Asie, která získala více než 60 procent kůží krokodýlů nilských. Samotný Hongkong obdržel více než polovinu kůží hrochů. Téměř 70 procent kožešin lachtanů z mysu odešlo do Turecka.
Mnoho z těchto zvířat je poháněno k zániku, přestože exotická zvířata a jejich kůže jsou „naprosto luxusní nákupy,“ říká Neil D’Cruze, WAP vedoucí výzkumu divoké zvěře a dobrých životních podmínek zvířat, který přispěl k této zprávě. Afričtí sloni, hroši a horské zebry Hartmanové jsou považovány za zranitelné Mezinárodní unií pro ochranu přírody, globální autoritou pro stav ochrany volně žijících zvířat a rostlin. Edith Kabesiime, manažerka kampaní v divočině v Ugandě, která přispěla ke zprávě, říká, že „lidé se na divokou zvěř stále dívají jako na komodity.“
Jen proto, že obchod je legální, to neznamená, že je humánní, WAP říká: „Jsou to divoká zvířata, nikoli zboží vyrobené v továrně.“ Zpráva uvádí podmínky, za kterých jsou zvířata přepravována. Například krajty obrovské, jsou dodávány ve stísněných přepravkách vyvolávajících stres a štíři jsou drženi v malých plastových obalech, dokud nejsou prodáni majitelům domácích zvířat, kteří pravděpodobně nejsou vybaveni, aby jim poskytli horké a vlhké prostředí, které potřebují . Varani stepní jsou často získávány z chovatelských zařízení ze zajetí, což může být neprůhledné, pokud jde o dobré životní podmínky zvířat, říká WAP.
Úmrtnost v celosvětovém obchodu s volně žijícími živočichy je vysoká a ohrožuje biologickou rozmanitost. Čistý objem zvířat, který USA dovážejí, naznačuje, že zvířata jsou spotřebovatelná, říká Delcianna Windersová, ředitelka kliniky soudních sporů v oblasti práva zvířat v Portlandu v Oregonu. „Do této země každý rok dovážíme miliony živých divokých zvířat,“ říká. „Je to v zásadě předpoklad, že nějaké ztratíte.“ Více než polovina veleštírů císařských vyvážených z Afriky byla určena do USA, která každoročně dováží miliony živých zvířat.
Fotografie Joel Sartore, National Geographic Photo Arch