Vaření v páře je v považováno za jeden z nejzdravějších způsobů přípravy pokrmů. Potraviny vařené v páře neztratí vitamíny ani živiny a mají výraznější chuť. Vaření v páře lze provádět mnoha způsoby, můžete použít klasický hrnec s pařákem, nejjednodušší a nejefektivnější je použít parní hrnec. V parních hrncích můžete připravit i více druhů jídla najednou, uvařit nejen zeleninu a maso, ale také omáčky či různé druhy příloh. Jak vybrat parní hrnec, a které parametry se při výběru zaměřit?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Proč si pořídit parní hrnec?
Vaření v páře je nejzdravějším a nejšetrnějším způsobem tepelné přípravy potravin. Jídlo připravené v páře si zachovává svou vůni, barvu a také chuť. Při vaření v páře se zachová až o 50 % víc vitaminů a minerálů než při vaření ve vodě nebo na tuku. Jídla připravená v páře jsou lehce stravitelná a vhodná jsou i pro ty, kteří se chtějí nebo musí stravovat dietně. Jídlo z páry je navíc chuťově výraznější a není potřeba ho tolik kořenit, často se dochucuje až výsledný pokrm. Tuk není potřeba používat vůbec. Další výhodou vaření v páře, pokud použijete parní hrnec, je možnost připravit celé jídlo najednou, včetně masa, přílohy i oblohy. Někdy se může stát, že jídlo připravené v páře je nevýrazné chuti. Postupem času ale vychytáte přípravu jídla tak, abyste byli s výsledkem maximálně spokojení.
Jak parní hrnec funguje?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Všechny typy parních hrnců fungují na stejném principu. Parní hrnec je elektronický spotřebič, jehož princip fungování je přeměna vody na páru, která rovnoměrně cirkuluje perforovanými nádobami s vloženými surovinami a tepelně je upravuje. Parní hrnec se skládá za základny s nádobou na vodu, z nádob na potraviny, poklice a sběrné nádoby na kondenzovanou vodu. Pokud vaříte více druhů potravin, do spodních pater umístěte ty nejtvrdší nebo s nejdelší dobou přípravy. Tak jimi projde největší množství horké páry. Potraviny do nádob skládejte podle délky nutné k dokončení přípravy. Do té nejvýše položené pak ty, kterým stačí kratší čas. Snažte se krájet potraviny na přibližně stejné kousky, tím zabráníte nerovnoměrnému rozvaření těch menších nebo naopak nedovaření větších. Patra můžete přidávat a ubírat v průběhu vaření. Tím zajistíte, že budou potraviny s různě dlouhou dobou přípravy uvařené rovnoměrně. U parních hrnců, které mají nádoby oddělené sítem dochází k promíchávání vůní. Některé modely jsou vybaveny dvojstěnnými nádobami, ke kterým se vůně ani chutě pokrmů z jiných nádob nedostanou. V takovém hrnci, můžete připravovat i chuťově odlišná jídla.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Co všechno umí parní hrnec?
Parní hrnec můžete použít nejen na vaření v páře, ale také na ohřívání pokrmů, rozmrazování, pečení, nebo dušení. V páře připravíte maso, zeleninu, vejce, rýži, těstoviny, knedlíky a mnoho dalšího. Maso se doporučuje vkládat do parního hrnce bez kostí, pro rychlejší přípravu ho můžete přes noc naložit. Zeleninu před vložením do parního hrnce omyjte a nakrájejte na menší kousky. Příprava masa v parním hrnci zabere přibližně půl hodiny, na měkčí potraviny stačí přibližně 5 až10 minut. Výhodou parního hrnce je také to, že se připravované potraviny nemohou připálit.
Velikost parního hrnce
Při výběru parního hrnce je třeba především zohlednit počet osob, pro které budete vařit. Zajímejte se o počet nádobek a celkový objem. Nejmenší parní hrnce jsou vybaveny dvěmi průhlednými nádobami. Nejběžnější jsou přístroje vybavené třemi parními nádobami. Výjimkou nejsou ani parní hrnce, které lze prostřednictvím nástavců ještě rozšířit. To vám umožní získat například pět nádob pro přípravu pokrmů. Čím více nádob parní hrnec má, tím více pokrmů najednou v něm připravíte.
Objem byste měli volit podle toho, pro kolik strávníků chcete pravidelně připravovat jídlo. Vybírat si můžete od tří do dvanácti litrů. Vyplatí se vždy zvolit adekvátní velikost. Čím větší totiž je, tím více energie vyžaduje pro svůj provoz. Rozměry parního hrnce volte s ohledem na prostor, kde chcete tento spotřebič skladovat. Při výběru si dejte pozor, zda výrobce uvádí celkový objem hrnce, nebo objem jedné nádoby.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Materiál
Parní hrnce se nabízejí v plastové nebo nerezové variantě.
Levnější hrnce jsou celoplastové. Plastové hrnce mají kratší životnost, a jsou vyráběny v několika barevných provedeních. Nevýhodou je, že plast se lehce zabarví od jídla a hůře jde smýt. U levnějších typů parních hrnců hrozí popraskání plastových nádob. Nerezové parní hrnce vynikají elegantním designem, jsou odolnější a mají delší životnost. Varné nádoby jsou obvykle vyrobeny z tvrdého průhledného plastu, díky tomu je vaření přehledné.
Existují modely, které v sobě kombinují oba tyto materiály.
Pokud budete v parním hrnci vařit často, volte raději přístroje z nerezu.
Příkon a spotřeba energie
Příkon – udávaný v jednotkách W – Watt, má vliv na rychlost vaření a na spotřebu elektrické energie. Příkon obvykle roste spolu s objemem parního hrnce, na trhu najdete parní hrnce s příkonem 400 – 2 200 W. S narůstajícím příkonem roste i cena spotřebiče. Pro domácí použití vám postačí zlatá střední cesta kolem 800–1 400 W.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Funkce a příslušenství
Funkce
Jednotlivé typy parních hrnců nabízí nejrůznější funkce usnadňující a urychlující vaření v páře.
Z bezpečnostních funkcí je v první řadě třeba jmenovat dětskou pojistku, která zabrání nechtěnému spuštění spotřebiče.
Ochrana proti přehřátí a vaření bez vody – zamezí případnému zničení hrnce.
Displej – zobrazení probíhajících programů a průběhu vaření
Odložený start – nastavíte si čas, kdy se má spustit příprava jídla.
Automatické vypnutí – parní hrnec se po dokončeném programu automaticky vypne.
Ukazatel hladiny vody – vzhledem k tomu, že tento kuchyňský spotřebič funguje na principu páry, je zapotřebí do něj před vařením nalít odpovídající množství vody. Ukazatel vás pak informuje o tom, v jaké úrovni je hladina a zda není třeba vodu dolít.
Udržení teploty – umožní jídlo udržet v optimální teplotě ještě určitou dobu po dovaření.
Minutky – možnost nastavení minutky, která vám sdělí, že připravovaný pokrm je hotový.
Zvuková signalizace – upozornění na dokončení programu zazněním zvukového signálu
Funkce Vitamine+ – jde o patentovanou funkci společnosti Tefal, díky které se jídlo připravuje rychle, takže v něm zůstávají důležité vitamíny.
Speciální režimy – například pro přípravu zeleniny, masa nebo ryb.
Rychlonapařování – funkce zajišťující silnou dávku horké páry pro extrémně rychlé napaření.
Příslušenství
Nádoba na rýži – speciální nádoba pro pohodlnou přípravu rýže.
Držák na vaření vajec – speciální doplněk, díky kterému v hrnci uvaříte i vejce.
Vanička na omáčku – nádoba vhodná pro přípravu omáček.
Přepážka – slouží k rozdělení nádoby na dvě, čímž vytvoříte prostor pro přípravu více druhů jídel.
Údržba parního hrnce
Parní hrnec je nenáročný spotřebič, neměli byste však podceňovat jeho pravidelnou údržbu. Pravidelná údržba se promítá nejen celkového stavu výrobku, ale také do jeho životnosti.
Po skončení vaření je nutné umýt napařovací nádoby, ideálně ručně s použitím vhodného saponátu. Pokud to výrobce přímo nezakazuje, můžete použít i myčku na nádobí. Po dokončení vaření nezapomeňte vyprázdnit zásobník s vodou. V zásobníku na vodu se může postupem času začít vytvářet vodní kámen, případně použijte prostředky pro jeho odstranění. Topný blok nikdy nenamáčejte do vody. Před uskladněním parního hrnce proveďte jeho důkladné osušení.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
TOP 5 parních hrnců
Článek Proč si koupit parní hrnec se nejdříve objevil na České návody.